Nowy VW Polo R Supercar 570KM i napęd na cztery koła

21 Mar 2018, 15:47

Nowe Polo R Supercar przygotowane przez Volkswagen Motorsport. Model z silnikiem o mocy 570 KM i z napędem na cztery koła został przygotowany z myślą o startach w Mistrzostwach Świata FIA w rallycrossie (WRX).

Auto wygląda inaczej niż to, w którym Johan Kristoffersson zdobył w 2017 roku tytuł mistrza świata. Zmieniły się właściwości aerodynamiczne przedniej części nadwozia, na starcie nowe Polo R Supercar stanie też ze zmodyfikowanym tylnym spojlerem. Nowe partnerstwo strategiczne zapewni większą dynamikę – Volkswagen R, centrum kompetencyjne przygotowujące najmocniejsze i najbardziej sportowe seryjne modele Volkswagena, w 2018 roku zostało partnerem zespołu PSRX Volkswagen Szwecja i zacieśni współpracę z Volkswagen Motorsport.
Nowy VW Polo R Supercar 570KM i napęd na cztery kołaW obecności aktualnego mistrza świata w rallycrossie – Johana Kristofferssena – oraz właściciela zespołu i gwiazdy tej dyscypliny sportu Pettera Solberga dyrektor Volkswagen Motorsport – Sven Smeets, szefowa zespołu PSRX – Pernilla Solberg oraz dyrektor Volkswagen R – Jost Capito – zaprezentowali nowego Volkswagena Polo R Supercar.
"Nie ma wątpliwości – nowy sezon zapowiada się bardzo emocjonująco. Konkurencja zrobi wszystko, żeby odebrać nam tytuł" stwierdził Sven Smeets, dyrektor Volkswagen Motorsport. "Oczywiście nasz cel to przekazać w ręce Johana i Pettera mocny samochód, który pozwoli im na podjęcie walki o mistrzowski tytuł. Jestem pewien, że nam się to uda oraz że nowe partnerstwo z Volkswagen R wniesie do gry solidny zastrzyk mocy".

Nowy VW Polo R Supercar 570KM i napęd na cztery kołaPolo R Supercar wyglądem znacznie różni się od swojego poprzednika. "Najważniejszych zmian w porównaniu z samochodem ubiegłorocznym dokonaliśmy z przodu nadwozia" wyjaśnia Fabrice van Ertvelde, odpowiedzialny od strony technicznej za starty Volkswagena w mistrzostwach WRX. Układ chłodzenia silnika, szczególnie wrażliwy w wyścigach rallycrossowych, został przekonstruowany z uwzględnieniem wymogów aerodynamiki, przez co Polo R Supercar roku 2018 uzyska znacznie lepsze parametry. Inny ważny aspekt to kształt tylnego spojlera, który wytwarza teraz większy docisk do podłoża i daje możliwości różnorodnego dostrajania. Także pod maską Polo dokonano wielu modyfikacji, które jeszcze lepiej przygotowały je do startów w krótkich, ciasnych i spektakularnych wyścigach Rallycrossowych Mistrzostw Świata FIA.

Johan Kristoffersson, który jako mistrz świata wystartuje w wyścigu z numerem 1, powiedział: "Pierwsze testy w nowym Polo R Supercar wypadły bardzo dobrze. Zespół inżynierów z Volkswagen Motorsport wykonał znakomitą pracę. Jako mistrz świata znajduję się oczywiście pod szczególną presją – ale to mi nie przeszkadza. Przeciwnie – cieszę się już na spektakularne i mam nadzieję pełne emocji pojedynki z konkurentami".

Nowy VW Polo R Supercar 570KM i napęd na cztery kołaMistrzostwa Świata FIA w rallycrossie są rozgrywane w ramach 12 wyścigów na trzech kontynentach. Sezon rozpoczyna się 14-15 kwietnia w Barcelonie w Hiszpanii, a kończy 24-25 listopada w Kapsztadzie w RPA. Po raz pierwszy zawody WRX zawitają na przebudowany tor w Silverstone w Wielkiej Brytanii, a także do USA, gdzie w Austin w Teksasie zostanie rozegrana jedna z rund. W tej chwili do najwyższej klasy, tzw. RX Supecar Series, zgłoszono 15 samochodów i kierowców. Oprócz kierowców Volkswagena – Johana Kristofferssena i Pettera Solberga są wśród nich inne prominentne nazwiska ze świata sportów samochodowych, jak rajdowa gwiazda Sebastien Loeb czy mistrz DTM – Mattias Ekström.

źródło: VGP
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak powstaje Toyota GR Yaris?
  To najbardziej wyjątkowy hot hatch na rynku, więc i jego proces powstawania odbiega od standardu. Toyota GR Yaris powstaje na specjalnej linii produkcyjnej fabryki Toyota Motomachi, w której dawniej powstawał Lexus ...
  Instalacje LPG i ich generacje
  Czytając ten artykuł dowiesz się jakie są obecnie stosowane generacje instalacji LPG oraz jakie rodzaje zbiorników na gaz można montować w samochodach. Zaczynamy do Gazowych Układów Zasilania (GUZ) pierwszej ...

 •  
  • Warto przeczytać