OC i Prawko 2 Pytania.

24 Lip 2010, 21:19

Witam

Mam pytanie.

Nie dawno ukończyłem 18 lat. Przedwczoraj zdałem egzamin na prawo jazdy. Wcześniej kupiłem sobie samochód ( Opla Corse B 1.4 ). Na umowie o kupnie/sprzedaży owego samochodu wraz ze sprzedającym ustaliliśmy iż zrzeka sie on ubezpieczenia OC na moja korzyść jest ono ważne do grudnia tego roku. Zapłaciłem juz podatek za auto. Stąd moje pytanie, czy wymagane jest odemnie przerejestrowanie tego auta, wiążące sie jak mniemam z utrata OC, na siebie, czy też mogę jezdźić owym OPLEM zarejestrowanym na sprzedającego i na jego OC do czasu "końca" OC.

Drugim takim pytaniem jest sprawa zdanego egzaminu na prawo jazdy. Jak wiadomo, po pozytywnym jak i negatywnym wyniku egzaminu dostajemy arkusz z podpisem egzaminatora i wynikiem egzaminu. Stąd moje pytanie, czy można na tym "świstku jeździć". W okresie 3 tygodni ( do wydania prawa jazdy ).

Prosze o szybkie odpowiedzi.
Galtrhan
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Bielsko-Biała

24 Lip 2010, 21:33

Galtrhan napisał(a):Stąd moje pytanie, czy można na tym "świstku jeździć". W okresie 3 tygodni ( do wydania prawa jazdy ).

Widzę ze mamy cos wspólnego z sobą...Ja tez tak zrobiłem ale to było ponad 30 lat temu... :!: :!: Raz jechalem samochodem mając zamiast prawka dokumenty mowiace ze zdałem egzamin na prawko.Kuknij sobie w PoRD-jedynym dokumentem który uprawnia do kierowania pojazdem po drogach jest prawo jazdy... :!: :!:
Galtrhan napisał(a):Stąd moje pytanie, czy wymagane jest odemnie przerejestrowanie tego

Poczytaj sobie DR...Na ostatniej stronie jest napisane drobnym drukiem ze wszelkie zmiany muszą byc zgłoszone w ciągu 30 dni w WK.Jednak jest to martwy przepis bo WK nic Ci formalnie nie moze zrobić czy tez zmusic do tego zeby w tym terminie przerejestrować pojazd.Z tego wniosek prosty-mozesz jezdzić... :grin:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6171
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

26 Lip 2010, 10:39

Na polisie poprzedniego właściciela możesz jeździć do 30 dni od zakupu - potem powinieneś iśc do uzbezpieczyciela i przepisać polisę na siebie (nie trzeba do tego mieć przerejestrowanego auta - to dwie różne rzeczy).

Przepisanie polisy wiąże się z tym, że ubezpieczyciel weźmie pod uwage Twoje zniżki/zwyzki i zrobi rekalkulację - i będziesz musiał - w tym przypadku - prawdopodobnie dopłacic coś do OC.

Unikanie przepisania polisy nic nie daje - ub prędzej czy później ścignie Cię za różnicę w opłacie.
b.jajko
Nowicjusz
 
Posty: 29
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Kraków

26 Lip 2010, 10:59

Galtrhan napisał(a):czy wymagane jest odemnie przerejestrowanie tego auta, wiążące sie jak mniemam z utrata OC, na siebie, czy też mogę jezdźić owym OPLEM zarejestrowanym na sprzedającego i na jego OC do czasu "końca" OC.

Tak jak napisał b.jajko najlepiej sprawę OC załatwić w ciągu 30 dni, żeby nie było problemów.
Natomiast po przerejestrowaniu auta w ciągu tych 30 dni możesz bez problemu jeździć na OC poprzedniego właściciela, pod warunkiem że będziesz woził umowę kupna, żeby móc zweryfikować dane pojazdu.
unknownman
Początkujący
 
Posty: 98
Miejscowość: Lublin
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Toyota FT-86 Open Concept
    Na fali popularności nowej sportowej Toyoty podczas Geneva Motor Show 2013 został zaprezentowany samochód, o który pytało wielu fanów marki. Niestety tylko w wersji koncepcyjnej. Toyota FT-86 Open Concept ...