OC po poprzednim właścicielu - jak się zabezpieczyć

25 Maj 2020, 23:20

Witam, chciałbym spytać o następującą sytuację: chcę nabyć auto używane od osoby prywatnej, polisa oc ważna do stycznia 2021-sprawdziłem w cepiku. Wiem już z forum, że oc może przejść na mnie po zbywcy, więc chcę się z nim dogadać, żeby nie wypowiadał umowy oc, ewentualnie dołożę 200-300zł. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy ma to sens i czy mogę się jakoś zabezpieczyć przed tym, żeby mi tej umowy nie wypowiadał, jeśli tak byśmy się dogadali-czy trzeba zawrzeć jakiś dodatkowy zapis w umowie kupna/ sprzedaży? Będę wdzięczny za każdą pomoc. Pozdrawiam
igor90
Obserwowany

26 Maj 2020, 09:31

igor90 napisał(a):Wiem już z forum, że oc może przejść na mnie po zbywcy, więc chcę się z nim dogadać, żeby nie wypowiadał umowy oc, ewentualnie dołożę 200-300zł.
OC przechodzi na Ciebie nie może on wypowiedzieć polisy. Jedynie zgłasza nowego nabywcę na którego ona przeszła. To Ty możesz z niej zrezygnować i jak to zrobisz to on może otrzymać zwrot.
igor90 napisał(a):oc ważna do stycznia 2021-sprawdziłem w cepiku
Sprawdź jeszcze czy jest zapłacona w całości czy rozłożona na raty bo może być tak że zapłacił pierwszą ratę a Ty będziesz musiał drugą zpałacić jak już będziesz właścicielem samochodu.
Rokiko
Zaawansowany

26 Maj 2020, 10:28

Dokładnie - sprzedający nie może, nie ma nawet takiej takiej możliwości, żeby wypowiedzieć umowę OC. MUSI przekazać ją tobie. Dopiero ty, możesz ją wypowiedzieć ( wtedy sprzedający otrzyma zwrot składki po przeliczeniu ) albo możesz ją kontynuować dalej. Ważne jest natomiast to, że jak ta polisa się skończy w 2021 roku, to nie przechodzi automatycznie na kolejny okres, tylko się poprostu kończy. Sam musisz zadbać, pamiętać, żeby zawrzeć nową polisę i żeby pojazd nie był ani dnia bez OC.
Ty natomiast po zakupie pojazdu powinieneś udać się do ubezpieczyciela i przepisać dane z polisy, które są od sprzedającego, na siebie. Może też być tak, że ubezpieczyciel każde ci coś dopłacić do tej polisy ( różnica zniżek między tobą a sprzedającym, głównie jak sprzedający ma więcej niż 26 lat a ty masz mniej niż 26 lat lub jest różnica w zniżkach - sprzedający ma 60% a ty np. nic albo 20% ).
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

26 Maj 2020, 11:52

MotoAlbercik napisał(a):Ty natomiast po zakupie pojazdu powinieneś udać się do ubezpieczyciela i przepisać dane z polisy,
Miałem podobną sytuację 3 lata temu.Jednak nie pamiętam juz czy najpierw zalatwiłem sprawy w WK a pozniej do ubezpieczyciela i zmiana danych czy odwrotnie... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

27 Maj 2020, 10:07

Migi60 napisał(a):Miałem podobną sytuację 3 lata temu.Jednak nie pamiętam juz czy najpierw zalatwiłem sprawy w WK a pozniej do ubezpieczyciela i zmiana danych czy odwrotnie...

Tak naprawdę to nie ma znaczenia. Tyle tylko, że lepiej najpierw iść do WK i przerejestrować pojazd na siebie a potem do ubezpieczyciela, ponieważ w aneksie do umowy ubezpieczenia będą już dane z nowego DR. A jak najpierw się pójdzie do ubezpieczyciela, to dane właściciela będą nowe, ale dane z DR stare. I potem po przerejestrowaniu trzeba znowu lecieć do ubezpieczyciela, i robić aneks, żeby przepisać nowe dane z nowego DR.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Niewyspany kierowca nawet 15 razy bardziej niebezpieczny
    W przypadku osoby, która w ciągu ostatniej doby przespała mniej niż 4 godziny, ryzyko spowodowania wypadku drogowego jest aż 15 razy większe niż u osób, które spały przez zalecane 7-9 godzin. Z badań ...
    Roadster - bezkompromisowy kabriolet
    Tak jak określenie kabriolet dotyczy szerokiego zbioru samochodów ze zdejmowanym dachem, pod pojęciem roadster kryją się już prawdziwie emocje. "Roadstery wyewoluowały z kabrioletów. W nadwoziu tego typu, o ...

•  
    • Warto przeczytać