OC po zbywcy samochodu. Formalności

23 Mar 2020, 22:45

Witam.
Kupiłem 3 tyg samchod od osoby prywatnej . Ubezpieczenie OC ważne do grudnia. Samochód został przerejestrowany na Mnie. OC przechodzi automatycznie po Sprzedającym więc nie kontaktowałem się z ubezpieczalnia. Jest to moj pierwszy samochód . Prawo jazdy posiadam od 5 lat... Nie szukałem innego OC poniewaz składka byłaby wyższa . Moje pytanie jest następujące ? Czy powinienem w jakikolwiek sposób kontaktować się z ubezpieczalnia czy po prostu jezdzic i w grudniu zająć się nowa umowa OC. Czy możliwe jest że pod koniec trwania polisy będę musiał coś dopłacić ? Dzieki z góry.
Hunterrrrr
Nowicjusz

23 Mar 2020, 23:43

Tak - musisz się skontaktować z ubezpieczyciel, chociażby tylko po to, aby zrobić aneks do polisy ( zmiana danych na polisie, bo w chwili obecnej jest ona wystawiona na poprzedniego właściciela ). Ubezpieczyciel może na nowo obliczyć składkę i może się okazać, że będziesz musiał coś dopłacić. Ale nie koniecznie. Głównie zależy to od wieku twojego i poprzednika - do 26 lat są zwyżki w ubezpieczeniu. Jak będziesz wiedział czy musisz dopłacić i ile, to możesz sobie posprawdzać innych ubezpieczycieli, czy nie będzie tańszej oferty dla ciebie.
Przypomnę też, że w grudniu, przed końcem ubezpieczenia, musisz zawrzeć nową umowę, bo ta co jest teraz skończy ważność i się nie przedłuża automatycznie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Mar 2020, 11:44

Cześć, dokładnie tak jak napisał MotoAlbercik. Dodam jeszcze, że sprzedający powinien dostarczyć do ubezpieczyciela oświadczenie o sprzedaży maksymalnie w ciągu 14 dni – dzięki temu OC zostanie przepisane na Ciebie. Wtedy warto sprawdzić czy np. OC nie było na raty. Jakby termin płatności kolejnej raty wszedł w życie, gdy auto byłoby już Twoją własnością, to ubezpieczyciel wyśle Tobie wezwanie do zapłaty.
Także zachęcam do sprawdzenia czy OC jest opłacone w całości :)
PZU1803
Nowicjusz

Prawo jazdy: 19 05 1989
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Caddilac Marszałka
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Ford Sierra - samochód do driftu Ford Sierra - samochód do driftu
    Sierra to model dobrze znany fanom motorsportu. Rajdówki oparte na tym aucie na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku szalały na odcinkach specjalnych Rajdowych Mistrzostw Świata. A w Polsce kojarzymy ten samochód ...
    Jak bezpiecznie przewozić psy? Jak bezpiecznie przewozić psy?
    Wyjeżdżając, właściciele psów bardzo chętnie zabierają ze sobą swoje czworonogi, jednak nie zawsze zapewniają im bezpieczną podróż. Tymczasem źle przewożony pies stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale ...

•