Od maja wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży

Od maja wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży

31 Maj 2019, 11:53

Od lat nasilenie wypadków komunikacyjnych z udziałem młodych uczestników ruchu (7-14 lat) rozpoczyna się już w maju i trwa do września(1). Maj, lipiec i wrzesień to także miesiące z najwyższą liczbą ofiar wśród osób w tym wieku. Problem widoczny jest również w skali światowej – według danych WHO nawet co dziesiąta śmierć nastolatka jest wynikiem wypadku drogowego(2).

Ciepłe miesiące to czas, gdy znacząco wzrasta liczba wypadków komunikacyjnych z udziałem dzieci. W minionym roku od maja do września ilość takich zdarzeń stanowiła blisko połowę wszystkich wypadków drogowych, w których brały udział osoby w wieku 7-14 lat. Oprócz tego w maju, lipcu i wrześniu na drogach śmierć ponosi najwięcej przedstawicieli tej grupy wiekowej. W tym czasie ze względu na dobrą pogodę dzieci częściej przebywają na dworze, a rodzice zabierają je na wycieczki czy dłuższe wyjazdy samochodem – stąd większe ryzyko tragicznego w skutkach wypadku.
Od maja wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży By zapobiegać śmiertelnym wypadkom wśród dzieci i młodzieży, kierowcy powinni doskonalić swoje umiejętności, a przede wszystkim w każdych okolicznościach przestrzegać przepisów ruchu drogowego. To kultura jazdy dorosłych ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo młodych uczestników ruchu, bo z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej ofiar wypadków poniżej 14 roku życia w Polsce to pasażerowie samochodów.

POLECAMY Na rower w kasku czy bez?

Także niedawno opublikowany raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazuje, że niebezpieczne zdarzenia na drogach mają ogromny wpływ na śmiertelność dzieci i młodzieży na całym świecie. Obrażenia odniesione w wypadkach komunikacyjnych to najczęstsza przyczyna śmierci młodych osób (10-19 lat). Szczególnie zagrożeni są chłopcy w wieku 15-19 lat, którzy często poruszają się pieszo lub na rowerze czy skuterze i kolizja z samochodem może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i życia. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce: w grupie starszych nastolatków oraz młodych dorosłych (18-24 lata) odnotowano najwyższy wskaźnik ofiar na 1 mln populacji.

źródło: (1) policja.pl; (2) WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3070
Zdjęcia: 11514
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią
    W zeszłym roku właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki ...
    Toyota Corolla E11 G6 / G6R (1997–1999) Toyota Corolla E11 G6 / G6R (1997–1999)
    Zaprezentowana w 1997 kolejna, przednionapędowa generacja Corolli zasłynęła uniwersalnością zastosowań oraz trwałością i bezawaryjnością. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych generacji, z którymi dość mocno była ...

  •