Od maja wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży

Od maja wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży

31 Maj 2019, 11:53

Od lat nasilenie wypadków komunikacyjnych z udziałem młodych uczestników ruchu (7-14 lat) rozpoczyna się już w maju i trwa do września(1). Maj, lipiec i wrzesień to także miesiące z najwyższą liczbą ofiar wśród osób w tym wieku. Problem widoczny jest również w skali światowej – według danych WHO nawet co dziesiąta śmierć nastolatka jest wynikiem wypadku drogowego(2).

Ciepłe miesiące to czas, gdy znacząco wzrasta liczba wypadków komunikacyjnych z udziałem dzieci. W minionym roku od maja do września ilość takich zdarzeń stanowiła blisko połowę wszystkich wypadków drogowych, w których brały udział osoby w wieku 7-14 lat. Oprócz tego w maju, lipcu i wrześniu na drogach śmierć ponosi najwięcej przedstawicieli tej grupy wiekowej. W tym czasie ze względu na dobrą pogodę dzieci częściej przebywają na dworze, a rodzice zabierają je na wycieczki czy dłuższe wyjazdy samochodem – stąd większe ryzyko tragicznego w skutkach wypadku.
Od maja wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży By zapobiegać śmiertelnym wypadkom wśród dzieci i młodzieży, kierowcy powinni doskonalić swoje umiejętności, a przede wszystkim w każdych okolicznościach przestrzegać przepisów ruchu drogowego. To kultura jazdy dorosłych ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo młodych uczestników ruchu, bo z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej ofiar wypadków poniżej 14 roku życia w Polsce to pasażerowie samochodów.

POLECAMY Na rower w kasku czy bez?

Także niedawno opublikowany raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazuje, że niebezpieczne zdarzenia na drogach mają ogromny wpływ na śmiertelność dzieci i młodzieży na całym świecie. Obrażenia odniesione w wypadkach komunikacyjnych to najczęstsza przyczyna śmierci młodych osób (10-19 lat). Szczególnie zagrożeni są chłopcy w wieku 15-19 lat, którzy często poruszają się pieszo lub na rowerze czy skuterze i kolizja z samochodem może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i życia. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce: w grupie starszych nastolatków oraz młodych dorosłych (18-24 lata) odnotowano najwyższy wskaźnik ofiar na 1 mln populacji.

źródło: (1) policja.pl; (2) WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 11285
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Audi Tradition na starcie rajdu Heidelberg Historic Audi Tradition na starcie rajdu Heidelberg Historic
    Na linii startowej dwudziestego piątego, jubileuszowego rajdu samochodów zabytkowych Heidelberg Historic, który odbędzie się w dniach od 11 do 13 lipca, Audi Tradition wystawi aż pięć samochodów ze swojej ...
    Efekt niewidzialnego Goryla - co to takiego? Efekt niewidzialnego Goryla - co to takiego?
    Czy można za bardzo skoncentrować się na jakimś zadaniu? Czy można nie zauważyć osoby przebranej za goryla? Badania naukowe pokazują, że tak(*). Nasz umysł eliminuje niektóre bodźce wzrokowe i słuchowe, żeby w pełni ...

•