Odszkodowanie OC

Odszkodowanie OC

14 Paź 2016, 18:08

Witam!
Posiadam OC z PZU. W stałem się poszkodowanym w kolizji, kobieta uderzyła w mój samochód. Posiada ona OC z TUZ. I teraz pytanie czy dobrze zrobiłem: zgłosiłem szkodę z jej winy u swojego ubezpieczyciela, czyli w PZU ( oni załatwiają to jakoś z TUZem ponoć). Dzwonili do mnie dzisiaj z PZU z pytaniem czy akceptuje dokumentację którą wysłali mi na emaila, zaakceptowałem. Teraz czekam na kontakt z rzeczoznawcą. Po tym fakcie dowiedziałem się, że powinienem zgłosić szkodę w TUZie czyli tamgdzie kobieta mia ubezpieczony samochód. Teraz mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem i czy na tym nie stracę.
Dodam, że w samochodzie mam uszkodzone drzwi lewe przednie i tylne oraz nie wielką część błotnika ( VW POLO 9N).
Jeżeli wszystko dobrze załatwiłem to przy rzeczoznawcy wybieram w jaki sposób naprawiam samochód, tzn czy przez warsztat czy we własnym zakresie? A jeżeli wycenią mi samochód że nie starczy mi na naprawę to już nie będę mógł zrobić tej naprawy przez warsztat.
Jestem zielony w tym temacie proszę o pomoc i z góry dziękuję.
polaczek234
Nowicjusz
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Paź 2016, 18:06
Auto: VW POLO 9n

Re: Odszkodowanie OC

17 Paź 2016, 11:11

Witam
Jak najbardziej miał Pan możliwość zgłosić szkodę w PZU w ramach bezpośredniej likwidacji szkody. PZU po zakończonej likwidacji rozliczy się z TUZ- tylko proszę pamiętać, aby podać dane polisy sprawcy zdarzenia. Procedura likwidacji szkody będzie wyglądała tak samo jak w TUZie z tą jednak różnicą, że PZU pracuje sprawniej niż TUZ.
Co do ustalenia kosztów naprawy, to zawsze ma Pan możliwość wnieść o ponowne oględziny (jeżeli TU np. nie uwzględni wszystkich uszkodzeń), przedstawić FV za naprawę (zakresem zgodne z kosztorysem) jeżeli koszty wyją większe niż odszkodowanie. Warto jednak zwrócić uwagę czy koszty naprawy nie przewyższą wartości pojazdu, ponieważ wówczas zaszłaby szkoda całkowita.
Jeżeli będzie miał Pan więcej problemów z odszkodowaniem za naprawę pojazdu, proszę napisać, ponieważ zajmuję się bezpłatną weryfikacją kosztorysów i jeżeli odszkodowanie jest zaniżone dodatkowo firma dla której pracuję może dopłacić do już uzyskanego odszkodowania.

Pozdrawiam!
CLSszkody
Nowicjusz
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 Paź 2016, 15:01
Auto: Skoda Octavia

Re: Odszkodowanie OC

17 Paź 2016, 11:16

PZU jest w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dodatkowo w PZU BLS działa nawet wtedy, kiedy ubezpieczyciel sprawcy nie jest w tym systemie (jak w przypadku TUZ).

Oznacza to, że jeżeli ubezpieczony w PZU ma szkodę nie ze swojej winy, może ją zgłosić w PZU. Rozumiem, że podałeś PZU numer polisy sprawcy?
Jeśli tak to PZU zajmie się likwidacją szkody, wypłaci Ci odszkodowanie, a potem oczywiście zwróci się do TUZ o zwrot pieniędzy. Ty nie musisz się tym jednak przejmować.

Teraz tak, do czasu wizyty rzeczoznawcy nie naprawiaj nic w samochodzie. Rzeczoznawca wyceni szkodę i teraz możesz podjąć decyzję. Albo bierzesz te pieniądze i sam zajmujesz się naprawą samochodu albo decydujesz się na wariant serwisowy. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wzięcie pieniędzy, to sprawdź dokładnie wycenę rzeczoznawcy (np. czy uwzględniono cenę oryginalnych części zamiennych, czy uwzględniono VAT w cenie, czy przyjęto odpowiednią wartość rynkową samochodu).
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Rejestracja: 06 Kwi 2016, 14:55
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

Re: Odszkodowanie OC

19 Paź 2016, 08:37

@Ubea dzięki :)

Właśnie dzisiaj przyjeżdża rzeczoznawca.
polaczek234
Nowicjusz
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Paź 2016, 18:06
Auto: VW POLO 9n

Re: Odszkodowanie OC

19 Paź 2016, 19:47

Teraz pytanie, która kwota zostanie przelana na moje konto, kwota naprawy łącznie brutto czy netto?
https://zapodaj.net/e05180be7a390.jpg.html
polaczek234
Nowicjusz
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Paź 2016, 18:06
Auto: VW POLO 9n

Re: Odszkodowanie OC

20 Paź 2016, 10:52

Jeżeli pojazd jest użytkowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wówczas otrzyma Pan odszkodowanie w kwocie netto. Jeżeli jednak jest to pojazd prywatny, to odszkodowanie wypłacane jest w kwocie brutto.
Widzę już jednak, że odszkodowanie zostało zaniżone. Proponuję przesłać do mnie pełny kosztorys, a bezpłatnie zweryfikuję Panu prawidłowość wykonania kosztorysu. Bardzo możliwe, że należy się Panu dopłata do odszkodowania.

Pozdrawiam!
CLSszkody
Nowicjusz
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 Paź 2016, 15:01
Auto: Skoda Octavia
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  [D] C5 I 2,0 / Mazda 6 I 2,0 / Vectra C 1,8 / SuperB I 1,8T [D] C5 I 2,0 / Mazda 6 I 2,0 / Vectra C 1,8 / SuperB I 1,8T
  Podstawowe kryteria zestawienia: - samochód segmentu D - silnik o pojemności do 2l i mocy ok. 150KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2006r. Wytypowane modele do zestawienia: - Citroen C5 I 2,0 - ...
  MINI Clubman Bond Street - jakość klasy premium MINI Clubman Bond Street - jakość klasy premium
  MINI prezentuje specjalną edycję modelu Clubman z bogatym wyposażeniem i ekskluzywną kolorystyką. Światowa premiera odbędzie się w marcu 2013 roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Kolejne nowości to MINI ...

 •  
  • Mercedes G, off-road
   Widok z góry na miasteczko Master Truck
   Riders Wojna Północ-Południe 2011
   Nissan Leaf - tyłem do przyszłości, Goodwood Festival of Speed, 2