Olej w skrzyni - co daje jego wymiana?

09 Lip 2020, 17:16

Witam pyt proste co da skrzyni biegów wymiana oleju w niej beda latwiej biegi wchodzić czy praca cichchsza bedzie czy żywotność dłuższa?
Strzałka
Nowicjusz
 
Posty: 37

10 Lip 2020, 06:37

Olej ma swoje właściwości które po jakimś czasie zanikają a są one potrzebne aby utrzymać skrzynie w żywocie jak najdłużej, manual nie jest wymagający ale automat już bardziej
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

10 Lip 2020, 08:30

No to akurat wiem. Chodiz mi bardziej o zalety wymiany oleju skrzyni żywotność to wiem a cos wiecej?
Strzałka
Nowicjusz
 
Posty: 37

10 Lip 2020, 10:41

A co może być więcej? Mocy nie dodaje. Żywotność elementów przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego podzespołu
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

11 Sie 2020, 08:52

Strzałka napisał(a):Chodiz mi bardziej o zalety wymiany oleju skrzyni
Główna zaleta to dłuższa żywotność skrzyni o której już wiesz ale zmiana oleju w skrzyni przyczynia się jeszcze do:
- lepszej pracy skrzyni,
- płynniejszej zmiany biegów,
- lepsze odprowadzanie ciepła,
- mniejsza podatność na uszkodzenia,
- mniejszego tarcia współpracujących elementów (stary olej traci właściwości i po pewnym czasie tarcie się zwiększa i powstają wyższe temperatury)
Ogólnie zalet jest dużo i warto zmieniać olej w skrzyni. Oczywiście nie jest to częsty zabieg ale raz na min 50tkm powinno się go zrobić czy to manual czy automat, w tym drugim który w większości jeździ po mieście nawet częściej (wymiana statyczna przy której nie cały olej się wymienia).
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    TOP 11 - najbardziej odlotowe wydechy w samochodach
    Dobry samochód sportowy musi być dopracowany w każdym calu - od przednich wlotów powietrza aż po końcówki wydechu. A producenci robią wszystko, by nawet te ostanie były w ich samochodach niepowtarzalne. ...