Hyundai SR-Truck 99KM 2000-2005

  • Oleje samochodowe
  • Marka
  • Hyundai SR-Truck 99KM

    Ocena: 0.0/5
    Lata produkcji: 2000-2005
    Pojemność silnika: 2.5 dm³
    Moc silnika: 73 kW (99 KM)
    Rodzaj paliwa: [ON] diesel
    Zalecany olej do silnika: 5W40
    Pojemność układu smarowania silnika: 7.4 litra (powinieneś kupić 8 litrów oleju na wymianę żeby mieć w zapasie na ewentualne późniejsze dolewki w czasie do następnej wymiany oleju).
    Zalecany olej do manualnej skrzyni biegów: 75W90
    Pojemność układu smarowania manualnej skrzyni biegów: 2.4 litra
    Pojemność układu smarowania automatycznej skrzyni biegów: 7.0 litrów (wymiana oleju dynamiczna)
    Olej w silniku należy wymienić na nowy co: 12000 kilometrów lub 18 miesięcy w zależności od tego co nastąpi w pierwszej kolejności. Zalecana kontrola stanu oleju co około 600 km. Ekspoatując auto w większości na krótkich odcinkach i w ruchu miejskim zalecamy zmniejszenie przebiegu między wymianami oleju w silniku do około 10000 km.
    Jak często wymieniać olej w skrzyni manualnej? Skrzynia manualna choć wiele producentów nie przewiduje tego w instrukcji serwisowej, wymaga okresowej wymiany jej oleju. Wielu właścicieli aut nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co zarówno jakość wybierania poszczególnych przełożeń, jak i sama trwałość przekładni ulegają pogorszeniu. Zaniedbanie jego wymiany może prowadzić do awarii skrzyni. Olej w skrzyni biegów zużywa się znacznie wolniej niż ten pracujący w silniku w związku z tym wymiany też robimy w większych odstępach czasu ale nie rzadziej niż 80-100 tysięcy kilometrów lub co 6 lat. Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów powinno się kontrolować co około 15 tyś. km lub co 12-18 miesięcy (najlepiej to robić podczas okresowej wymiany oleju w silniku), a samą wymianę w tym przypadku zaleca się przeprowadzać co 36000 km lub co 3 lata.
    Jak często wymieniać olej w skrzyni automatycznej? Skrzynia automatyczna wymaga od nas większej dbałości o jakość i stan oleju. Rozróżniamy dwie metody wymiany "statyczną" (tańsza) przy której wymieniane jest maksymalnie do 60% starego oleju i "dynamiczną" (droższa) w której wymieniany jest cały olej w skrzyni biegów. Tutaj wiekszość producentów zaleca wymianę co około 60 tysięcy kilometrów i tego powinniśmy się trzymać nie przekraczając tej granicy. Eksploatując auto w ciężkich warunkach zalecana jest częstsza wymiana nawet przy 40 tysiącach kilometrów.
  • Co powinieneś wiedzieć o oleju?

    Dokładamy wszelkich starań żeby prezentowane dane były aktualne, ale zawsze przed wymianą oleju zajrzyj do książki instrukcji obsługi samochodu w celu ich potwierdzenia i sprawdzenia ewentualnych dodatkowych zaleceń producenta.

    Kilka pytań na które znajdziesz odpowiedź na forum:
    Jak dobrać prawidłowo olej do samochodu? - wbrew pozorom to nie takie proste zadanie.
    Co to jest olej silnikowy? - jakie są jego rodzaje i zastosowanie.
    Dlaczego ciśnienie oleju jest ważne? - kiedy gaśnie lampka sygnalizatora niskiego ciśnienia.

    Szukasz pomocy w doborze oleju do twojego samochodu? - Wejdź na forum: "Jaki wybrać olej do silnika i skrzyni biegów?" i zapytaj podając markę i model auta.

    Więcej na temat właściwości olei stosowanych w samochodach znajdziesz na stronie Oleje Samochodowe.
  • Podobne samochody

    Hyundai SR-Truck 99KM
    Lata produkcji: 2000-2005
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Dlaczego warto szukać taniego ubezpieczenia OC?
    Galopujące stopy procentowe, a wraz z nimi drastycznie rosnące koszty życia sprawiają, że szukamy oszczędności na wielu polach. Czy ubezpieczenie samochodu powinno być jednym z nich, czy niekoniecznie? Sprawdźmy! Czy tanie ...
    Sprawność kierowcy - co o niej decyduje?
    Statystyki wypadków bezlitośnie pokazują konsekwencje ludzkich błędów. Budowane z myślą o ochronie kierowców pojazdy, a nawet specjalnie projektowane drogi, które mają wybaczać uczestnikom ruchu ...
  • Jeżeli znalazłeś nie aktualne informacje lub masz więcej danych na temat oglądanego modelu podeślij je do użytkownika ArteK wraz z numerem zgłoszenia umieszczonym w temacie [OS27040] korzystając z tej wiadomości na PW.