Opony samochodowe, co warto o nich wiedzieć?

Opony samochodowe, co warto o nich wiedzieć?

28 Maj 2013, 16:36

Produkcja opon to oddzielna gałąź przemysłu samochodowego, przeżywająca dynamiczny rozwój, spowodowany zwiększeniem się wymagań wobec ogumienia. Trafiające do produkcji samochody oferują coraz to lepsze osiągi i posiadają coraz większą moc, co wymusza wykorzystanie nowych technologii i myśli technicznej w produkcji opon. Producenci samochodów miejskich oczekują z kolei niskich oporów tarcia od ogumienia, w celu zwiększenia ekonomiczności swoich pojazdów.

Nowe trendy i osiągnięcia w produkcji oponiarskiej
Nowe opony są coraz odporniejsze i wytrzymalsze, dzięki czemu coraz rzadziej zmuszeni jesteśmy do wymiany koła podczas podróży, w wyniku jego uszkodzenia. Część modeli samochodów nie wyposaża się już nawet w koła zapasowe, a jedynie zestawy naprawcze, umożliwiające szybkie zreperowanie opony i dojechanie do zakładu wulkanizacyjnego. W samochodach poruszających się z dużymi prędkościami stosowane są opony niskoprofilowe, zapewniające bardzo dobrą przyczepność podczas szybkiej jazdy na suchej nawierzchni. Opony profil to stosunek jej wysokości do szerokości, są to zatem opony o większej szerokości niż wysokości. Ich mankamentami jest niewielka przyczepność na mokrym asfalcie, a także wysoki poziom hałasu podczas jazdy. Producenci opon dużo wysiłku wkładają w opracowanie bieżników zapewniających poprawę skuteczności odprowadzania wody, co zwiększyłoby przyczepność na mokrej nawierzchni. Ogumienie poprawiające ekonomikę jazdy charakteryzuje się rzeźbą bieżnika wpływającą na zmniejszenie oporu toczenia oraz podobnie działającą mieszanką wykorzystywaną do produkcji opon.

Istotne elementy składające się na wybór opon
Producenci podają dla każdego modelu samochodu optymalne rozmiary kół, biorąc pod uwagę jego osiągi oraz dopuszczalne obciążenie. Stosowanie się do tych zaleceń ma wpływ na wiele elementów związanych z eksploatacją samochodu. Począwszy od bezpieczeństwa jazdy, poprzez właściwe wskazania prędkościomierza i prawidłowe działanie systemów zwiększających bezpieczeństwo poruszania się, po zużycie paliwa i komfort akustyczny. Wymiary opon zalecane przez producenta samochodu, mają jak widać olbrzymie znaczenie i należy ich przestrzegać. Stosując ogumienie będące zamiennikiem oryginalnego, możemy pozwolić sobie na tolerancję nieprzekraczającą 2% w stosunku do zaleceń, co nie wpłynie negatywnie na osiągi i bezpieczeństwo jazdy. Poza właściwym rozmiarem, należy wybrać ogumienie o odpowiedniej dopuszczalnej maksymalnej prędkości. Jest to niezwykle ważna informacja wskazująca na bezpieczną prędkość, z jaką możemy jechać na danym komplecie opon, bez ryzyka ich uszkodzenia.

Dbając o bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu należy korzystać z ogumienia właściwego ze względu na porę roku, zapewniającego odpowiedni poziom przyczepności samochodu w zróżnicowanych warunkach temperaturowych.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2602
Zdjęcia: 9564
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Patrz na drogę podczas jazdy Patrz na drogę podczas jazdy
  Polskie prawo zabrania kierowcom korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy, jeśli urządzenie jest trzymane w ręce. Wiele osób ignoruje jednak ten przepis. Obecnie już nie tylko dzwonią i piszą ...
  Zmiany w palecie silnikowej Volkswagena serii T5 i Amaroka Zmiany w palecie silnikowej Volkswagena serii T5 i Amaroka
  Rodzina modeli T5 marki Volkswagen Samochody Użytkowe obejmuje wiele zróżnicowanych wersji wyposażonych w mocne i jednocześnie oszczędne silniki wysokoprężne z systemem wtrysku Common Rail. Dostępny jako opcja pakiet ...

 •  
  • Jeep Wrangler, Off Road, 7
   Chevrolet Camaro 4x4 TwinTurbo by VTG Team, 9
   Audi Q3 zdobywa pierwsze miejsce w plebiscycie OFF ROAD AWARD 2012
   Acura TLX, bok, 2015