Opony samochodowe, co warto o nich wiedzieć?

Opony samochodowe, co warto o nich wiedzieć?

28 Maj 2013, 15:36

Produkcja opon to oddzielna gałąź przemysłu samochodowego, przeżywająca dynamiczny rozwój, spowodowany zwiększeniem się wymagań wobec ogumienia. Trafiające do produkcji samochody oferują coraz to lepsze osiągi i posiadają coraz większą moc, co wymusza wykorzystanie nowych technologii i myśli technicznej w produkcji opon. Producenci samochodów miejskich oczekują z kolei niskich oporów tarcia od ogumienia, w celu zwiększenia ekonomiczności swoich pojazdów.

Nowe trendy i osiągnięcia w produkcji oponiarskiej
Nowe opony są coraz odporniejsze i wytrzymalsze, dzięki czemu coraz rzadziej zmuszeni jesteśmy do wymiany koła podczas podróży, w wyniku jego uszkodzenia. Część modeli samochodów nie wyposaża się już nawet w koła zapasowe, a jedynie zestawy naprawcze, umożliwiające szybkie zreperowanie opony i dojechanie do zakładu wulkanizacyjnego. W samochodach poruszających się z dużymi prędkościami stosowane są opony niskoprofilowe, zapewniające bardzo dobrą przyczepność podczas szybkiej jazdy na suchej nawierzchni. Opony profil to stosunek jej wysokości do szerokości, są to zatem opony o większej szerokości niż wysokości. Ich mankamentami jest niewielka przyczepność na mokrym asfalcie, a także wysoki poziom hałasu podczas jazdy. Producenci opon dużo wysiłku wkładają w opracowanie bieżników zapewniających poprawę skuteczności odprowadzania wody, co zwiększyłoby przyczepność na mokrej nawierzchni. Ogumienie poprawiające ekonomikę jazdy charakteryzuje się rzeźbą bieżnika wpływającą na zmniejszenie oporu toczenia oraz podobnie działającą mieszanką wykorzystywaną do produkcji opon.

Istotne elementy składające się na wybór opon
Producenci podają dla każdego modelu samochodu optymalne rozmiary kół, biorąc pod uwagę jego osiągi oraz dopuszczalne obciążenie. Stosowanie się do tych zaleceń ma wpływ na wiele elementów związanych z eksploatacją samochodu. Począwszy od bezpieczeństwa jazdy, poprzez właściwe wskazania prędkościomierza i prawidłowe działanie systemów zwiększających bezpieczeństwo poruszania się, po zużycie paliwa i komfort akustyczny. Wymiary opon zalecane przez producenta samochodu, mają jak widać olbrzymie znaczenie i należy ich przestrzegać. Stosując ogumienie będące zamiennikiem oryginalnego, możemy pozwolić sobie na tolerancję nieprzekraczającą 2% w stosunku do zaleceń, co nie wpłynie negatywnie na osiągi i bezpieczeństwo jazdy. Poza właściwym rozmiarem, należy wybrać ogumienie o odpowiedniej dopuszczalnej maksymalnej prędkości. Jest to niezwykle ważna informacja wskazująca na bezpieczną prędkość, z jaką możemy jechać na danym komplecie opon, bez ryzyka ich uszkodzenia.

Dbając o bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu należy korzystać z ogumienia właściwego ze względu na porę roku, zapewniającego odpowiedni poziom przyczepności samochodu w zróżnicowanych warunkach temperaturowych.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2754
Zdjęcia: 9814
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nie pal tyle zimą - dlaczego spalanie w zimie jest wyższe? Nie pal tyle zimą - dlaczego spalanie w zimie jest wyższe?
    Zimą średnie spalanie paliwa potrafi być znacząco wyższe. Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że niskie temperatury powodują znaczące wychłodzenie silnika, a co za tym idzie potrzebuje on więcej ...
    Mercedes-Benz Actros 1851 4×2 LS Bluetec 6 generacji Mercedes-Benz Actros 1851 4×2 LS Bluetec 6 generacji
    Na noworoczny test do naszej redakcji trafił ciągnik siodłowy Mercedes-Benz Actros 1851 4×2 LS Bluetec 6 najnowszej generacji w wersji z 510-konnym silnikiem i kabiną GigaSpace. Ciągnik połączyliśmy z chłodnią do przewozu ...

  •