Opony zimowe 2007

Czy zmieniłeś opony z letnich na zimowe?

Ankieta zakończyła się 09 Lut 2008, 21:34

Tak. Zmieniłem już.
13
62%
Nie. jeszcze nie zmieniłem.
4
19%
Nie i niezmienie.
2
10%
Nie i niezmienie bo mam opony całoroczne
2
10%
Razem głosów : 21

15 Lis 2007, 16:31

a ja Opony zmieniłem 2 listopada :)
Puchacz
Młodzi Gniewni
Awatar użytkownika
 
Posty: 609
Miejscowość: Rembrige

19 Lis 2007, 16:15

Mam pytanie do Was. Jak ktoś ma felgi aluminiowe i musi zmienić opony letnie na zimowe to też trzeba zmienić felgi aluminiowe na stalowe?

Pozdro :wink:
Per aspera ad astra
Tiguan
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 629
Miejscowość: Pruszków

19 Lis 2007, 16:27

Tigian:)

Nie trzeba!!!

Ja sam w Lagunie zmieniam tylko opony, a felgi zostawiam:)

.::Pozdrawiam::.
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3011
Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań

19 Lis 2007, 18:37

Aha, ale niektórzy tak robią, bo tłumaczą ,że jazda na felgach stalowych z zimowymi oponami lepiej trzyma drogę niż aluminiowe. Czy to tak naprawdę? Nic nie wiem.
Per aspera ad astra
Tiguan
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 629
Miejscowość: Pruszków

19 Lis 2007, 21:12

O niczym takim niesłyszałem:) Dużo osób zmienia na stalówki bo niechcą, żeby poniszczyły im się przez zimę:)

.::Pozdrawiam::.
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3011
Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań

21 Lis 2007, 07:41

Słyszałem, że coś tam się może zniszczyć, ale co?
Znam ludzi jeżdżących na alusach cały rok i nic im się nie dzieje złego.Ja zmieniam na stalowe tylko dlatego, że mam 2 komplety i nie chce mi się latać do gumiarza.
Shipp
Nowicjusz
 
Posty: 21
Miejscowość: lubuskie
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Ośmiokołowiec, bo cztery koła to za mało!
    Czy to nie przesada? Aktualne samochody koncepcyjne zasilane energią elektryczną mają po cztery koła. Eliica bo tak nazywa się ten pojazd ośmiokołowy różni się od nich diametralnie – jest duża ma 5100 mm długości, ...
    Burza na drodze
    W Polsce sezon burzowy trwa zazwyczaj od kwietnia do września, ale apogeum występuje między czerwcem, a sierpniem. Takie warunki pogodowe podczas podróży samochodem stanowią zagrożenie ze względu na bardzo ograniczoną ...

30 Lis 2007, 09:39

MotoAlbercik napisał(a):Pisząc o przydatności opony do użycia,w niczym się nie poplątałem...

Albercik, bardzo Cię potraktuj mnie jak blondynkę i wytłumacz mi to jeszcze raz, bo ja nadal nie kumam!
Jeśli mam letnie i zimówki (równolegle w czasie) to jakim cudem mam spokój na 10 lat?
Przecież jeśli żywotność opon nie przekracza 5 lat, to jakim sposobem można ją wydłużyć do 10?

Owszem - mając 2 komplety KÓŁ i wymieniając je samemu oszczędzamy! W ciągu 5 lat (10 zmian) to jest kwota około 600PLN, czyli zwraca się komplet opon (średniej klasy). Liczę 10 przekładek opon z wyważeniem (średnia cena to około 60PLN za komplet opon).
I takie rozumowanie jestem w stanie pojąć...
Ale jak zrobić 10 lat z pięciu? - Nadal jest to dla mnie zagadką... ;)
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

30 Lis 2007, 10:56

Nie muszę cię traktować jak przysłwiowej blondynki,bo w sumie sam się tak zachowałem :oops: i cieszę ssię,że ktoś czyta moje posty dokładnie i ze zrozumieniem,bo w tym przypadku musze się przyznac,że dałem wała :oops: .O czym innym myślałem,a co innego pisze.Kurcze,czyżby wiek?
Już poprawiam - przyjmując ,że opony zimowe zakładamy w listopadzie,a zdejmujemy w marcu,to na oponach zimowych jeździmy 25 miesięcy.Natomiast na oponach letnich jeździmy 35 miesięcy.Na oponach przez wielu oszczędnych kierowców nazywanych calorocznymi,jeździmy natomiast 60 miesięcy.I teraz(ma na to duży wpływ ile km pokonujemy miesięcznie,bo od tego zależy grubość bieżnika),co się bardziej opłaca - jazda na oponie zimowej,która ma 20 miesięcy i na letniej,która ma 30 miesięcy,czy na całorocznej,która ma 55 miesięcy?Nie chodzi mi tu tylko o czas,ale przedewszystkim o bieznik.Nieraz jest tak,że opony całoroczne musimy(a przynajmniej nadają się do wymiany) po około 2,3 latach.A te mamy na 5 lat.Niby nie duża różnica,bo około 2 lat,ale wg mnie nalezy patrzeć na bezpieczeństwo.Bo nalezy przyjąc fakt,że nawet nowej opony całorocznej nie ma co porównywać do chociaż 2 letniej opony zimowej,poniewaz zimówka jak ją zakładamy w drugim sezonie ma przebieg np. 5 tyś km(licząc,że miesięcznie przejeżdzamy 1000 km),a całoroczna w tym czasie ma przebieg już 13 tyś km.Tak więc czy warto oszcządzać na bezpieczeństwie?A dodam,że opona tzw. całoroczna nie może umywać się do opony letniej czy zimowej.I o jej zachowaniu w danych porach roku nie ma chyba co pisac,jeżeli znamy stronę techniczną opon.
Mam nadzieje,że tym razem nic nie pomieszałem :) i że każdy zrozumiał o co mi chodzi.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Gru 2007, 21:06

Teraz różnica między stalówkami i zwykłymi felgami sie zaciera. Generalnie najlepiej jest mieć dwa komplety felg i nie przekładać opon za każdym razem tylko po prostu zmieniać koła z oponami. Tu pojawiają się względy finansowe. Jak kogoś stać może sobie kupić dwa komplety felg aluminiowych, a jak nie to z reguły wybiera się stalówki na zimę, najpewniej dlatego, że kiedyś większe rozmiary były zarezerwowane wyłącznie dla felg aluminiowych, a opony zimowe są zwykle nieco węższe od letnich o tej samej średnicy.
Gizu
Początkujący
 
Posty: 50
Miejscowość: Piotrków/Warszawa

13 Gru 2007, 23:49

ja zmieniłem jakiś czas temu. Co mnie zaskoczyło.
Mam azot w kołach już b. długo. Na Śląsku w serwisie wymiana kół i sprawdzenie jego stanu to koszt 0 (zero) złotych. Generalnie nie uchodzi.
W Toruniu juz ta operacja kosztuje 4 złote od koła, nawet jak brakuje pół bara. Jakieś nieporozumienie ... :roll:

ps. oczywiście najlepiej mieć dwa komplety kół z felgami, co pisze przedmówca.
WitP_tsaJ4145
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 178
Miejscowość: Śląsk/kujawsko-pomorskie