Parkowanie na osiedlu. Wystający tył samochodu na chodnik

29 Sty 2021, 18:30

Dzień dobry,
Czy dozwolone jest parkowanie na osiedlu zamkniętym w wyznaczonym miejscu ale tak, że część samochodu wystaje na chodnik zajmując go w ponad połowie? Często samochody kombi, które parkują na osiedlu tyłem dojeżdżają kołem do krawężnika i zatrzymują sie od razu przez co samochód 4 kołami stoi w miejscu do tego wyznaczonym ale jego tył zabiera bardzo duzo chodnika i zostaje na przejście ok. 40-60cm

Wrzucam pięknie namalowany w paincie rysunek :)

Chodnik jest wąski i czasami idąc wózkiem z dzieckiem trzeba wejść na trawnik bo nie można przejść.
PPn
Obserwowany
 
Posty: 2
Zdjęcia: 0

29 Sty 2021, 18:41

Samochód nie powinien zajmować tyle chodnika. Powinien zmieścić się na miejscu parkingowym. Czasem te miejsca są małe i większe auta typu kombi lub VAN mogą lekko wystawać ale nie tak że z przodu jest jeszcze sporo miejsca, a z tyłu zajęte pół chodnika.

Kierowca powinien zajmować dane wyznaczone miejsce tak żeby samochód w jak najmniejszym stopniu wystawał poza jego obrys w tym przypadku chodzi o chodnik. Niestety niektóry nie myślą i wydaje im się że jak dojadą kołami do chodnika to jest ok.

Ostatnio na jednym z takich parkingów widziałem takie progi oddalone od krawężnika na miejscu parkingowym o jakieś 30-40 cm specjalnie po to żeby obrys samochodu nie wystawał na chodnik.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2756
Zdjęcia: 11

29 Sty 2021, 18:47

Owszem, z przodu jest miejsce jeszcze więc te samochody na luzie by się zmieściły.

Mimo, że zwracana jest uwaga to sąsiedzi wydaje mi się, że specjalnie dojeżdżają kołami do chodnika, zatrzymują się i całym tyłem zajmują ponad połowę chodnika.

Pytanie czy jest przepis, który to reguluje... czy jeżeli nie najechał kołami na chodnik i nie stoi na nim kołami to nadal można podpiąć to pod zostawienie 1,5m szerokości chodnika? Czy musi stanąć kołami żeby ten przepis obiwiązywał?
PPn
Obserwowany
 
Posty: 2
Zdjęcia: 0

30 Sty 2021, 16:15

PPn napisał(a):Wrzucam pięknie namalowany w paincie rysunek

No faktycznie, śliczny jest :lol: Ja bym tak nie umiał :no:
Ale ok. Pośmialiśmy się, i wracajmy do tematu.
Przepisy mówią tak, że w art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym istnieje zapis nakazujący kierowcy pojazdu samochodowego, o masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, parkowanie na chodniku wyłącznie przodem:
Art. 47.
1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Ale jest niestety ale :
Art. 1. 1. Ustawa określa:
1) zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu;
2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza
miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:
1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;
2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.
PPn napisał(a):Czy dozwolone jest parkowanie na osiedlu zamkniętym w wyznaczonym miejscu ale tak, że część samochodu wystaje na chodnik zajmując go w ponad połowie?

I tu powstaje pytanie, jaka to droga na tym osiedlu wg tego co napisałem powyżej. Jeżeli żadna z tych, to jedyna droga jakiejkolwiek interwencji to zmiana statusu drogi na jedną z tych powyżej, czyli np. strefa ruchu. Wówczas na tej drodze będą obowiązywały wszystkie przepisy, a kierowcy parkujący samochody w sposób jak narysowałeś na tym ślicznym :) obrazku będą karani mandatami.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 17364
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Korzystanie ze smarfona podczas przechodzenia przez jezdnię
    Jednym z zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest korzystanie ze smarfona podczas przechodzenia przez jezdnię. Już w czerwcu wejdą jednak w życie przepisy, które tego zakazują. Choć to kierujący pojazdami powodują ...
    Toyota Land Cruiser 1953 rok
    W 1953 roku w ofercie marki pojawia się nowy model: terenowa Toyota BJ, która niedługo później została przemianowana na Toyotę Land Cruiser – w odpowiedzi na brytyjskiego rywala, jakim wtedy był Land Rover. ...

  •