Picie i jedzenie za kierownicą - to niebezpieczne!

13 Sty 2021, 15:43

W związku z obowiązującym zakazem spożywania posiłków w lokalach gastronomicznych wiele osób kupuje dania na wynos. Nie powinno to jednak skłaniać kierowców do jedzenia (nawet frytek) czy picia podczas prowadzenia pojazdu, ponieważ rozproszenie uwagi może skończyć się wypadkiem drogowym.

Obecnie spożywanie posiłków czy napojów na terenie lokali gastronomicznych jest niemożliwe. W sposób szczególny zakaz ten dotyka podróżujących, którzy często nie mają innej możliwości niż spożyć zakupione produkty we własnym samochodzie. Nie należy jednak tego robić podczas prowadzenia pojazdu, ponieważ konsekwencje mogą być zdecydowanie poważniejsze niż konieczność sprzątania wnętrza auta.
Picie i jedzenie za kierownicą - to niebezpieczne! "Pod żadnym pozorem nie powinniśmy spożywać posiłków w czasie prowadzenia samochodu. Jedzenie potraw z sosami, pączków w lukrze czy ciast przyczynia się do rozproszenia uwagi kierowcy, który zamiast patrzeć na drogę stara się uniknąć zabrudzenia siebie i tapicerki. Niebezpieczne są również napoje, zwłaszcza te gorące, ponieważ mogą się wylać i poparzyć kierowcę, który w takiej sytuacji nie będzie w stanie zapanować nad pojazdem" tłumaczy Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Trzymanie żywności w dłoni podczas prowadzenia jest zagrożeniem również z tego względu, że znacząco ogranicza możliwość manewru kierownicą. W sytuacji nagłego pojawienia się przeszkody na jezdni może to mieć podobny skutek co rozmowa przez telefon trzymany w dłoni.

Ze spożyciem zakupionych frytek, hamburgera czy ciastka powinniśmy więc poczekać, aż dojedziemy do domu. Jeżeli wybraliśmy się w dłuższą trasę, w obecnej sytuacji pozostaje zatrzymanie się w tym celu na parkingu. Należy jednocześnie pamiętać, że konsekwencją zjedzenia ciężkiego, obfitego posiłku może być uczucie senności, które negatywnie wpływa na zdolność do prowadzenia samochodu. Z tego powodu w czasie podróży lepiej wybierać zdrowe, lekkostrawne produkty i nie przejadać się.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3406
Zdjęcia: 12424
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

28 Sty 2021, 11:02

Najlepszym sposobem jest zatrzymanie się na parkingu na chwilę i skonsumowanie jedzenia. Tu trzeba pamiętać że kierownica w samochodzie to nawieksze siedlisko bakterii, druga sprawa to to że jedząc możemy pobrudzić dodatkowo kierownicę np. tłustymi palcami od masła lub jakiegoś innego dodatku który mamy w kanapce. Takie nasze działanie stwarza bardzo niebezpieczne sytuacje na drodze bo kierownica może zrobić się śliska, my odrywamy wzrok od drogi a trzymając lub sięgając po jedzenie odrywamy wzrok i przynajmniej jedną rękę od kierownicy ;/

Redakcja napisał(a):Należy jednocześnie pamiętać, że konsekwencją zjedzenia ciężkiego, obfitego posiłku może być uczucie senności, które negatywnie wpływa na zdolność do prowadzenia samochodu. Z tego powodu w czasie podróży lepiej wybierać zdrowe, lekkostrawne produkty i nie przejadać się.
To się zgadza, Ja jednak nie mogę sobie odmówić czasem jak gdzieś jadę dalej dobrego fast food'a. Oczywiście nie objadam się przy tym :) ale po zjedzeniu jednego hamburgera lub dwóch nie zauważyłem jeszcze u siebie reakcji która by powodowała z tego tytułu jakąś senność podczas dalszej jazdy.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 5
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kultowy model Renault 4 świętuje 60-lecie
    W 2021 roku mija 60 lat od wprowadzenia Renault 4. Historia tego modelu to prawdziwe succes story. Na przestrzeni trzydziestu kilku lat sprzedano łącznie ponad 8 milionów sztuk Renault 4 w ponad 100 krajach. Renault ...
    Silniki VEA z przełomową technologią wtrysku paliwa: Volvo
    VEA (Volvo Engine Architecture) to nowa rodzina silników czterocylindrowych, która pojawi się w ofercie Volvo pod koniec 2013 roku. Obejmie ona zarówno jednostki benzynowe, jak i Diesle. W jednostkach ...

  •