Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią

Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią

07 Paź 2019, 15:28

W zeszłym roku właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

1. Zdradliwe liście
Spadające z drzew liście to nie tylko urokliwy element jesiennego krajobrazu, lecz także zagrożenie dla kierowców. Mokre, niszczejące liście tworzą na jezdni śliską powłokę, która podobnie jak warstwa lodu czy wody powoduje utratę przyczepności. W takich warunkach łatwo wpaść w poślizg, dlatego należy zredukować prędkość przed zakrętami i unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 2. Sprawne wycieraczki
Mgła, deszcz czy błoto to jesienią częste zjawiska, dlatego tak ważne jest posiadanie sprawnych wycieraczek.
Jeśli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę czy piszczą, prawdopodobnie zużyte są pióra wycieraczek i trzeba je wymienić. Kierowca powinien także regularnie kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy. Utrzymanie szyby w czystości zapewnia lepszą widoczność, a więc bezpieczniejszą jazdę.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 3. Czyste reflektory
Jesienią kluczową kwestią jest to, żeby widzieć innych uczestników ruchu oraz żeby inni mogli dostrzec nas z daleka. Dlatego należy zadbać o czystość reflektorów. Upewnijmy się również, że są właściwie wyregulowane, aby dobrze oświetlały drogę przed nami, nie oślepiając jednocześnie kierowców jadących z naprzeciwka.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 4. Niewidoczni piesi
Zmiana czasu na zimowy jeszcze przed nami, ale już teraz dni stają się coraz krótsze. Podczas jazdy po zmierzchu kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pieszych. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, a także w miejscach, gdzie mogą oni poruszać się poboczem. Piesi i rowerzyści natomiast powinni pomyśleć również o bezpieczeństwie – odblaskowe elementy na odzieży mogą uratować życie.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 5. Dystans w deszczu
Podczas deszczu wydłuża się droga hamowania, grozi nam także zjawisko akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego.
W czasie deszczu powinniśmy przede wszystkim dostosować prędkość do trudniejszych warunków na drodze oraz zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu w sytuacji nieprzewidzianego zdarzenia będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zahamować i uniknąć kolizji.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią źródło: Redakcja; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3082
Zdjęcia: 11558
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią

08 Paź 2019, 14:13

Warto wozić w samochodzie ściągaczkę do wody z szyb. Przydaje się np. rano jak szyby od zewnętrznej strony pokryte są taką jakby mgłą :)
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 3882
Zdjęcia: 35
Auto: Nie mam

Re: Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią

09 Paź 2019, 12:34

Warto też zmienić opony na zimowe, nigdy nie wiadomo kiedy nas zaskoczy śnieżyca o tej porze roku ;)
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 86
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Najdziwniejsze pomysły motoryzacyjne ostatnich lat Najdziwniejsze pomysły motoryzacyjne ostatnich lat
    Tegoroczne edycje targów motoryzacyjnych pokazały, że producenci samochodów podczas prac koncepcyjnych wciąż poszukują niestandardowych rozwiązań. Które z nich okażą się trafne, zweryfikuje czas. Eksperci ...
    Czy 10km/h wolniej robi rożnicę? Czy 10km/h wolniej robi rożnicę?
    Władze Francji zdecydowały o zmianie ograniczenia prędkości obowiązującego na drogach poza terenem zabudowanym. Kierowcy będą mogli poruszać się tam z prędkością 80 km/h zamiast 90km/h. Zmiana wywołała wiele kontrowersji, ...

  •