Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią

07 Paź 2019, 15:28

W zeszłym roku właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

1. Zdradliwe liście
Spadające z drzew liście to nie tylko urokliwy element jesiennego krajobrazu, lecz także zagrożenie dla kierowców. Mokre, niszczejące liście tworzą na jezdni śliską powłokę, która podobnie jak warstwa lodu czy wody powoduje utratę przyczepności. W takich warunkach łatwo wpaść w poślizg, dlatego należy zredukować prędkość przed zakrętami i unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 2. Sprawne wycieraczki
Mgła, deszcz czy błoto to jesienią częste zjawiska, dlatego tak ważne jest posiadanie sprawnych wycieraczek.
Jeśli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę czy piszczą, prawdopodobnie zużyte są pióra wycieraczek i trzeba je wymienić. Kierowca powinien także regularnie kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy. Utrzymanie szyby w czystości zapewnia lepszą widoczność, a więc bezpieczniejszą jazdę.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 3. Czyste reflektory
Jesienią kluczową kwestią jest to, żeby widzieć innych uczestników ruchu oraz żeby inni mogli dostrzec nas z daleka. Dlatego należy zadbać o czystość reflektorów. Upewnijmy się również, że są właściwie wyregulowane, aby dobrze oświetlały drogę przed nami, nie oślepiając jednocześnie kierowców jadących z naprzeciwka.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 4. Niewidoczni piesi
Zmiana czasu na zimowy jeszcze przed nami, ale już teraz dni stają się coraz krótsze. Podczas jazdy po zmierzchu kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pieszych. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, a także w miejscach, gdzie mogą oni poruszać się poboczem. Piesi i rowerzyści natomiast powinni pomyśleć również o bezpieczeństwie – odblaskowe elementy na odzieży mogą uratować życie.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią 5. Dystans w deszczu
Podczas deszczu wydłuża się droga hamowania, grozi nam także zjawisko akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego.
W czasie deszczu powinniśmy przede wszystkim dostosować prędkość do trudniejszych warunków na drodze oraz zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu w sytuacji nieprzewidzianego zdarzenia będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zahamować i uniknąć kolizji.
Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią źródło: Redakcja; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3200
Zdjęcia: 11853
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

08 Paź 2019, 14:13

Warto wozić w samochodzie ściągaczkę do wody z szyb. Przydaje się np. rano jak szyby od zewnętrznej strony pokryte są taką jakby mgłą :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5121
Zdjęcia: 68
Auto: Mam, często zmieniam!

09 Paź 2019, 12:34

Warto też zmienić opony na zimowe, nigdy nie wiadomo kiedy nas zaskoczy śnieżyca o tej porze roku ;)
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 96
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Off-roadowe Toyoty dla niderlandzkiej policji Off-roadowe Toyoty dla niderlandzkiej policji
    Toyota podpisała umowę z Policją Narodową w Niderlandach na dostarczenie floty nowych samochodów terenowych. Do służby w policji zostały wybrane Toyota Hilux i Toyota Land Cruiser. Zdecydowały o tym ich możliwości ...
    Peugeot RIFTER 4x4 concept - podróże po bezkresnych przestrzeniach Peugeot RIFTER 4x4 concept - podróże po bezkresnych przestrzeniach
    PEUGEOT RIFTER 4x4 CONCEPT to samochód zaprojektowany z myślą o podróżach po bezkresnych przestrzeniach. Wyróżnia się przykuwającą wzrok, wyrazistą stylistyką. Wyposażony w napęd na cztery koła, specjalne ...

  •