Pierwsze auto w automacie do 15 tys.

Pierwsze auto w automacie do 15 tys.

12 Sty 2019, 15:55

Witam, w końcu zabieram się za zakup pierwszego auta. Na ten cel chce przeznaczyc ok. 15tys +pakiet startowy, oczywiscie im taniej tym lepiej :D.
Zdecydowałem, że chciałbym aby auto było w automacie, ale jeśli nic ciekawego się nie znajdzie, to ostatecznie przełknę manuala. Rocznie raczej dużych przebiegów robić nie będę, myślę że do 10tys, chociaz kto wie, czy jak juz bede miał auto to nie bede jezdzil wiecej.
Przeznaczenie to głównie dojazdy do pracy kilka km, jazda po miescie i trasa ok. 50km, czasami dłuższa, więc wybór pada na benzynę, lub benzynę z gazem. Dobrze jeśli silnik dobrze znosił gaz, bo nie wykluczam ewentualnego założenia.
Chciałbym, żeby miało chociaż ponad te 100koni ze wzgledu na to, że trasa jest dosc górzysta i oblegana przez ciężarówki, więc w miare dynamicznie chciałbym miec mozliwosc je wyprzedzić.
Mieszkam w okolicach Białegostoku, nie jest do duże miasto więc jakieś typowe mieszczuchy typu Toyota Yaris odpadają.
Do tej pory z tego co sam wyczytałem i wyszukałem to interesuje się takimi modelami:
-Volvo s60/s40/v40
-Mercedes w203 coupe
-Honda accord vii
-Audi a4 b6 / a3 8p
-Lexus is200 (tu ponoć automat strasznie zamula to auto)
-Ford mondeo mk3 / focus
-Opel vectra c
-Toyota avensis 2
Ale nie zamykam się tylko na te modele.
Mam kolegę mechanika który pomógłby mi obejrzeć dane auto pod wzgledem mechanicznym.
Wizualnie aż tak "nie zależy" mi na tym, aby był cud miód perełka, może być malowany, lekko stukniety itp byleby był dobrze zrobiony, jakas mała ryska czy coś też mnie nie odrzuca.
Po auto mogłbym podjechać tak w promieniu do ~200km, najdalej do Warszawy, jednak jadąc taki dystans chciałbym też mieć kilka aut do obejrzenia w tym miejscu, a nie tylko 1.
radzimil
Nowicjusz

Re: Pierwsze auto w automacie do 15 tys.

13 Sty 2019, 20:19

@bump
radzimil
Nowicjusz

14 Sty 2019, 18:49

radzimil napisał(a):Volvo s60/s40/v40

Spoko ale uważaj na automat w S60 - tzn. często nie wytrzymuje połączenia z mocnymi silnikami z turbo i zaczyna się szarpanie itd. W wolnossących 2.4 powinno być ok.

radzimil napisał(a):Mercedes w203 coupe

Coś znajdziesz ale czy warto to się nie wypowiem.

radzimil napisał(a):Honda accord vii

Bez szans za taką kasę, będą same rdzewiuchy.

radzimil napisał(a):Audi a4 b6 / a3 8p

Jak chcesz, mechanicznie może być ale na rynku masa szrotu. W b6 pod lpg masz 1.6/102, który nie jedzie, 2.0/131, który lubi sobie chlupnąć olej no i 1.8t, którego ceny szybują w kosmos z niewiadomych względów. W a3 zostaje 1.6/102 a i tak nie wiem czy przy kulcie tej marki w pl kupisz coś dobrego za tę kasę.

radzimil napisał(a):Lexus is200 (tu ponoć automat strasznie zamula to auto)

dynamiką nie grzeszy ale auto jest bardzo trwałe, coś za coś - no i rwd + niska utrata wartości

radzimil napisał(a):Ford mondeo mk3 / focus

spoko, w mondeo uważaj na korozję - pod lpg najlepsze będą 2.5/3.0

radzimil napisał(a):Opel vectra c

spoko, najodpowiedniejszy benzyniak to 1.8

radzimil napisał(a):Toyota avensis 2

przedliftowe silniki lubiły sobie wypić troszkę oleju (a nie orientuję się czy budżet wystarczy na polifta).

radzimil napisał(a):Po auto mogłbym podjechać tak w promieniu do ~200km, najdalej do Warszawy, jednak jadąc taki dystans chciałbym też mieć kilka aut do obejrzenia w tym miejscu, a nie tylko 1.

Radom omijaj xd
Invi
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: służbowe
Silnik: 2.0/170
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

14 Sty 2019, 19:10

Radzimil, kwestia czego szukasz..bo A3 8P 1,6 słabo jedzie, ale idealny pod lpg i koszty śmieszne w stosunku do mega drogiego w serwisie Volvo S60, no ale to inny segment.
Proste auto na bazie golfa, z wiecznym silnikiem. Tak swoją drogą Golf V będzie lepszym wyborem w tej kasie, A3 to budżet serio na styk.

Więc kwestia czy szukasz klasy kompaktowej i prostego silnika czy coś ambitniejszego ale z wyższymi kosztami.
Pionek
Stały forumowicz

Auto: Honda Accord
Paliwo: Benzyna

14 Sty 2019, 19:17

Pionek napisał(a): do mega drogiego w serwisie Volvo S60

Ożeszzzz w mordę, nie zauważyłem mega drogiego serwisu jeżdżąc tym autem. Już nie wspomnę, że miałem 2.5T
Invi
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

14 Sty 2019, 19:53

Invi napisał(a): Już nie wspomnę, że miałem 2.5T
na pewno popękały Ci tłoki, dlatego sprzedałeś :ok:

Z listy z pierwszego posta wyrzuciłbym Hondę (słaby budżet), Avensisa (taki sobie model) i Audi (masa szrotu; od biedy szukaj 2.4 w a4). Reszta w sumie spoko, ale zwracaj szczególną uwagę na blachę, bo lubi się panoszyć ruda (nie dotyczy Volvo)
mike
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 12
Miejscowość: Zawiercie|Kraków
Prawo jazdy od: 04 09 2013
Auto: Ford Focus Mk II
Silnik: 1.6 TDCI 109KM
Rok produkcji: 2008
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Wodór - ekologiczne paliwo przyszłości Wodór - ekologiczne paliwo przyszłości
    W dobie zanieczyszczeń i coraz większych problemów ekologicznych naszej planety, podjęto decyzję o elektryfikacji pojazdów. Ten proces już się zaczął, ale ogromnych trudności przysparza konstruktorom znaczna ...
    Jak zaplanować powrót z wakacji? Jak zaplanować powrót z wakacji?
    Wracając z urlopu samochodem należy zadbać o odpowiedni odpoczynek, zaplanować postoje i utrzymywać prędkość zgodną z przepisami. Odpowiedni odpoczynek Kierowca powinien być wypoczęty i wyspany. Najlepiej podróż wcześniej ...

• Re: Pierwsze auto w automacie do 15 tys.

14 Sty 2019, 20:07

S60 w utrzymaniu wyjdzie podobnie jak A4B6.
    Bardzo dobre automaty ma Mercedes, ale niestety w203 ma w zamian problemy z rdzą.
    Ossy
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy od: 07 01 2010
    Przebieg/rok: 35tys. km
    Auto: Volvo S60
    Silnik: 2.4T
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2002

14 Sty 2019, 22:20

Invi napisał(a):Ożeszzzz w mordę, nie zauważyłem mega drogiego serwisu jeżdżąc tym autem. Już nie wspomnę, że miałem 2.5T

No przecież to jest jasne, zapomniałem że 210 konne S60 2,5T zatrzymuje się tym samym zestawem hamulców, tyle samo amory kosztują, koła itd.. co 1,6 mpi 102 ps w Golf/A3
    Szkoda że w zestawieniu który zrobił nasz forumowy kolega Dzida niewielka jest różnica pomiędzy E90 325i vs S60 2,4T akurat tam jest jako przykład..
    A do Golfa VI 1,6 nie ma co porównywać bo całkowity koszt w golfie to 4 tys serwis, w Volvo ponad 9..

Ossy, masz rację A4 B6 1,8t czy 3,0 będą podobnie kosztować w serwisie ale ja mówię o kompaktowym a3 z 1,6, co tam ma się zepsuć cewka? Albo łożysko koła padnie?

Więc bezsensu porównywać coś w stylu BMW 530i do Octavii 1,6 a tutaj jest to czynione mam wrażenie i nikt na to nie patrzy.
    Pionek
    Stały forumowicz

Auto: Honda Accord
    Paliwo: Benzyna

14 Sty 2019, 22:23

Pionek napisał(a):Więc bezsensu porównywać coś w stylu BMW 530i do Octavii 1,6 a tutaj jest to czynione mam wrażenie i nikt na to nie patrzy.

Przecież sam porównałeś koszty a3 do s60
    Invi
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

15 Sty 2019, 00:25

W sumie ciężko stwierdzić na czym mi bardziej zależy, chyba chciałbym pójść jak najbardziej na kompromis, jakies 200koni az tak nie jest mi potrzebne, ale np 1.4 75km to też jednak za mało, więc ostatecznie takie 1.6 - 2.0 moglbym znieść.

Czyli z tego co widzę to chyba zostaje tylko audi a3, golf v, fordy, opel i volvo, z tym ze w volvo zapomnialem dodac modelu v50, ponoc wraz z s40 2gen sa zbudowane na podobnych czesciach co focus, wiec chyba nie powinno byc tragedii z utrzymaniem?
    Jeszcze swego czasu bardzo interesowalem sie saabem 9-3, ale z tego co czytam ma bardzo skrajne opinie..
    radzimil
    Nowicjusz

15 Sty 2019, 09:53

S40/V50 nie znajdziesz w sensownym stanie z automatem do 15 tysięcy. Raczej od 15 tysięcy w górę + pakiet startowy.
    Ja poszedłbym w coś pokroju:
    Mondeo Mk3 2.0
    Passat B5 FL 1.8T/2.0
    Mazda 6 2.0
    Peugeot 407 2.0

A3 8P 1.6 nie miało nawet zwykłego hydrokinetycznego automatu, więc nie rozumiem co robi w polecanych autach. Ogólnie z kompaktami z automatem z tamtych lat jest problem, bo skrzynie automatyczne nie były jeszcze popularne w tym segmencie. A do hydrokinetycznej skrzyni potrzeba trochę mocniejszego silnika.
    Ossy
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy od: 07 01 2010
    Przebieg/rok: 35tys. km
    Auto: Volvo S60
    Silnik: 2.4T
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2002

15 Sty 2019, 17:22

1. Mazda 6 ma spore problemy z korozją i to jest do sprawdzenia na starcie. Ten egzemplarz ma na sobie dość dużo odcieni lakieru.
    2. Nidy bym passata nie kupił więc się nie wypowiem.
    3. Wygląda w miarę ok
    4. Auto od pierwszego właściciela więc to na duży plus. Cena dość niska więc oglądając skupiłbym się na szukaniu korozji.
    5. Prawdopodobnie do opłat a z tym silnikiem nie będą niskie. Nic złego nie widać ale zdjęcia beznadziejne
    6. Obejrzałbym
    7. Ktoś wrzucił "nowy gaz" i wstawił do komisu?
    8. Chyba po dzwonie
    9. Wygląda normalnie
    Invi
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

15 Sty 2019, 20:31

Passaty ze Stanów (na pewno drugi) więc dokładnie sprawdź elementy konstrukcyjne, bo auta z USA najczęściej przyjeżdżają po dzwonie
    mike
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 12
    Miejscowość: Zawiercie|Kraków
    Prawo jazdy od: 04 09 2013
    Auto: Ford Focus Mk II
    Silnik: 1.6 TDCI 109KM
    Rok produkcji: 2008