Pierwszy samochód do 10k (z możliwością zwiększenia do 15k) PLN

Pierwszy samochód do 10k (z możliwością zwiększenia do 15k) PLN

19 Sty 2018, 14:02

Cześć wszystkim.
Sytuacja jest taka, że po prawie 2 latach od otrzymania "lejcy" chciałbym kupić samochód. Pojazd zamierzam eksploatować głównie w mieście jako tzw. "dupowóz" (pojeździć po mieście), jak również od czasu do czasu mam zamiar zabrać samochód w dłuższą trasę.

Jak wygląda moja sytuacja:
Kapitał - tak jak w temacie, chcę kupić samochód do kwoty 10000 PLN, ewentualnie mogę zwiększyć pułap do 15000. Kwota ta jest na sam samochód, nie podlegają pod nią koszty "pakietu startowego" i ubezpieczenia. Generalnie "im taniej tym lepiej", zwłaszcza że tak jak wspomniałem, jest to mój pierwszy samochód.
Miasto - najlepiej żeby samochód kupić w Warszawie bądź okolicy, jednak jeżeli jest coś naprawdę wartego uwagi wtedy jak najbardziej może być dalej.
Dodam, że zależałoby mi na zakupie samochodu bezpośrednio od właściciela, nie z "autohandlu" - nie przekonują mnie komisy samochodowe.

Czego właściwie oczekuję:
Marka - to bardziej piszę jako uwagę osobistą. Szczerze to mógłbym kupić coś a'la "dziadkowóz" w typie Daewoo Lanosa, tyle że wywierana jest na mnie presja że "mam kupić coś lepszego".
Paliwo - w grę wchodzi tylko benzyna. Nie robię dużych przebiegów aby kupować diesla, to samo tyczy się gazu. Ponadto w przypadku gazu to najzwyczajniej w świecie on mnie nie przekonuje.
Niezawodność - byłoby dobrze, jakby ten samochód nie miał opinii sypiącego się padła. Chodzi tutaj o jak najprostszą mechanikę (nie chcę fikuśnych rozwiązań jak np. TURBO) oraz solidną blachę, w sensie żeby nie była ona bardzo mocno podatna na działalność "rudzielca".
Nadwozie - w sumie to nie gra roli. Może być hatchback, może być sedan, co do kombiaka to również może być.
Pojemność silnika - przedział 1.4-2.5.
Skrzynia biegów - tylko ręczna.
Dodatkowe - może być również coś w typie klasycznego ;-].

Jakie samochody brałem pod uwagę:
Audi - 80 B4.
BMW - seria 3 (E30/E36/E46). Pojawia się tutaj jednak pytanie czy coś w ogóle wartego uwagi znajdzie się w tej cenie. Dodatkowo dochodzi fakt, że natykam się głównie na pojazdy sprowadzane głównie z "rajchu", więc tutaj też pojawia się swojego rodzaju ryzyko odnośnie historii pojazdu.
Fiat - Punto (II FL/Grande), Marea, Palio.
FSO - Polonez (Caro Minus). Nie jest to wbrew pozorom żart, lecz całkowicie poważnie myślałem również o Polonezie, z tym że niestety ale ceny potrafią być zaporowe, w sensie że za C- wołają jak za tzw. "Borewicza".
Opel - Astra (F/G), Vectra, Omega, Senator.
Skoda - Fabia (I generacja), Octavia (I generacja).
Volkswagen - Golf (II/III), Polo (II/III), Passat (B3/B4).
Volvo - 850, seria 900, S40/V40 (I generacja), S70/V70 (I generacja).
Szczególnie interesują mnie BMW, Skoda oraz Volvo.

Pomoże ktoś coś wybrać sensownie, żeby nie żałować?
JebsynKapucyn
Nowicjusz

Auto: Brak
Paliwo: Inne
Typ: Inny

Re: Pierwszy samochód do 10k (z możliwością zwiększenia do 15k) PLN

19 Sty 2018, 19:43

IMO kupno klasyka i tyranie go na co dzień mija się z celem. Właściwości jezdne słabe, spalanie nie za ciekawe jak na osiągi. W perfekcyjnym stanie go nie utrzymasz a żal patrzeć jak niszczeje.

80 jak chcesz ale odpuściłbym
e30 jw
e36/e46 spoko, kupisz coś fajnego. Tutaj będziesz miał też inny problem. BMW ma stosunkowo najwyższe ceny ubezpieczeń, masz krótko prawo jazdy, mieszkasz w wwa, możesz liczyć spokojnie 2k na oc (dodatkowo przy e46 silnika mniejszego niż 2.0 po prostu nie warto kupiwać)
Fiaty spoko (ale stare trupy bym wyrzucił - nie, to nie są klasyki)
Ople mogą być ale straszna nuda
Skoda to samo
VW to samo
Volvo spoko ale skupiłbym się na tych w miarę współczesnych

IMO za 10k poszukaj 307 lub civica 7, za 15k astry h, corolli, focusa 2
Insignia ST, 2.0DTH/170, '17
Focus 2, 1.6tdci/90, '10
Invi
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Focus 2, Insignia ST
Silnik: 1.6tdci, 2.0dth
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

21 Sty 2018, 23:13

Takie E30 mi się trafiło, pytanie jednak czy warto brać czy też nie:
[link wygasł]
Chodzi o to, żebym nie kupił tzw. "kibla".
JebsynKapucyn
Nowicjusz

22 Sty 2018, 12:20

[link wygasł]
Jeszcze takie E46 wpadło i w Warszawie. Rozważam obejrzeć - warto?
JebsynKapucyn
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Kierowcy groźniejsi od piorunów w czasie buży Kierowcy groźniejsi od piorunów w czasie buży
    W czasie burzy wielu kierowców najbardziej obawia się wyładowań elektrycznych, choć tak naprawdę dużo większe zagrożenie stanowią nieprzewidywalne zachowania innych uczestników ruchu oraz kiepska widoczność, ...
    Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików
    Pyłki są zmorą nie tylko alergików, ale także kierowców bez względu na to, czy są na nie uczuleni czy nie. Dlaczego? Pyłki osadzające się na szybach samochodu potrafią ograniczać pole widzenia, a jazda w takich ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Peugeot 308
      Myjnia bikini, dziewczyny, carwash, 10
      zaq
      Audi r8