Pierwszy samochód/ dylematy

08 Lis 2022, 16:10

Witam, jestem świezym kierowcą. Zastanawiam się nad kupnem pierwszego samochodu. Przejzalam forum, artykuly, pytam znajomych i mam wrazenie, ze coraz mniej wiem xD. Szczegolnie przeraza mnie kupno uzywanego samochodu jak slysze, ze ktos szuka auta od ponad pol roku i trafia co chwile na oszusta. Moj budzet do 20 tys, ale jesli mialabym doplacic 2,3 tys. do bezpiecznej jazdy, albo do auta, ktore nie potrzebuje dodatkowego wkladu to tez w porzadku. Pracuje w domu, wiec w tygodniu auto potrzebne jedynie x2 na zakupy. W weekendy chcialabym jeździc na dluzsze trasy. Rodzine mam 250 km dalej i chcialabym raz w miesiacu wpasc z wizyta. Dodatkowo tym autem bedziemy sie przeprowadzac za pare miesiecy, wiec powinien byc pakowny. Podobaja mi sie wszystkie suvy, wysokie samochody, ale to moze w przyszlosci :) Na pewno nie chcialabym malutkiego autka choc wiem, ze takie sa polecane na pierwszy samochod. Zastanawialam sie nad fordem focusem mk2 benzyna ale sporo pali i latwo lapie rdze z tego co wyczytalam. Inny model to Dacia Sandero II (2015) albo Hyudai i30 1.4 Comfort. Nie przegladalam "francuzow" z racji ze maja opinie awaryjnych i czesci do nich sa dosc drogie. Czy moglibyscie mi cos podpowiedziec? Dziekuje :) Ponizej wrzucam tez kilka linkow do samochodow, ktore chcialabym obejrzec. https://www.otomoto.pl/oferta/ford-focu ... EQC24.html https://www.otomoto.pl/oferta/ford-focu ... EksY8.html https://www.otomoto.pl/oferta/ford-focu ... EQC24.html https://www.otomoto.pl/oferta/hyundai-i ... EZlFp.html https://www.otomoto.pl/oferta/dacia-san ... F3lBz.html https://www.otomoto.pl/oferta/dacia-san ... EZyvL.html
karolam27
Obserwowany

08 Lis 2022, 19:00

Miałem kiedyś tego Focusa.. Raz na kwartał u mechanika.. Nie myślałeś o wynajmie długoterminowym ?
opomax
Nowicjusz

Prawo jazdy: 18 02 1972
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: bmw
Silnik: 5.0
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2017

08 Lis 2022, 19:17

opomax napisał(a):Miałem kiedyś tego Focusa.. Raz na kwartał u mechanika

Widocznie źle trafiłeś bo one nie są zbytnio awaryjne.

Jak masz możliwość dołożenia to skupił bym się nad I30,można znaleźć egzemplarz z 1ręki ze znikomym przebiegiem.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2012

09 Lis 2022, 20:30

karolam27 napisał(a):Moj budzet do 20 tys, ale jesli mialabym doplacic 2,3 tys. do bezpiecznej jazdy, albo do auta, ktore nie potrzebuje dodatkowego wkladu to tez w porzadku.

To tak nie działa, bo można wtopić za 23 tys., a dzisiaj auto za 20k to pewnie jak za 15k z czasów przed pandemią. Szukałbym za 10-15k a reszta na naprawy, eksploatację i ubezpieczenie.

karolam27 napisał(a):Dodatkowo tym autem bedziemy sie przeprowadzac za pare miesiecy, wiec powinien byc pakowny.

karolam27 napisał(a):Na pewno nie chcialabym malutkiego autka choc wiem, ze takie sa polecane na pierwszy samochod.

Jeśli duże auto tylko pod jedną przeprowadzkę, to bym się zastanowił... Ja też chciałem większe na pierwsze, żeby od razu oswoić się z większym autem. Jeśli mieszkasz w większym mieście, to dużym problemem jest znalezienie miejsca parkingowego i to jest argument za mniejszym autem.

karolam27 napisał(a):Zastanawialam sie nad fordem focusem mk2 benzyna

Odradzam (to moje pierwsze auto :mrgreen: ).

karolam27 napisał(a):ale sporo pali

Prawda, u mnie 10/100 po mieście z klimą na odcinkach 7-9 km (w jedną stronę) poza godzinami szczytu. W korkach muszę dodać 2-3 litry :). W trasie potrafi zejść poniżej 7, ale co z tego jak dynamika i wyciszenie takie sobie.

karolam27 napisał(a):i latwo lapie rdze

Też prawda :D. Do tego drogi w naprawie zawias (czego doświadczyłem), dziwna skrzynia biegów, która dla początkującego może być problemem (wrzucenie wstecznego wymaga wyczucia, redukcja do 1 wymaga prawie zatrzymania się).

karolam27 napisał(a):Hyudai i30 1.4

Znajomi mają i jest nawet ok, ale hałas gorszy niż w Focusie :mrgreen:.

Ja w obecnej sytuacji cenowej pomyślałbym jednak o segmencie B, najlepiej Yaris II 1.3 lub Jazz II (czy tam właściwie III, auto bardzo pojemne na swój segment z tamtych lat, bagażnik coś 380 litrów) lub coś z gazem.
luke88
Nowicjusz

10 Lis 2022, 11:09

karolam27 napisał(a):Pracuje w domu, wiec w tygodniu auto potrzebne jedynie x2 na zakupy. W weekendy chcialabym jeździc na dluzsze trasy. Rodzine mam 250 km dalej i chcialabym raz w miesiacu wpasc z wizyta.
Jak jesteś sam i tak się poruszasz, a nawet w dwie osoby to w tym budżecie małe auto w benzynie będzie dobrym wyjściem jak wspomniał poprzednik. Ja Yariską 1,33 zrobiłem sporo km i z plusów to praktycznie była bezobsługowa, mało paliła poza sprawdzaniem oleju bo czasem trochę go ubywało ale w normie. Minusy to na pewno trochę głośna na trasie ale nie jest to jakaś duża wada patrząc na całokształt. Jak kupisz w dobrym stanie zrób sobie zabezpieczenie podwozi i będziesz zadowolony.
Rokiko
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 24

10 Lis 2022, 12:31

Yaris to dobry pomysł. Hyundai jest dobry do momentu jego serwisowania. Później żaden mechanik nie chce tego naprawiać bo się w rękach wszystko rozpada.
Przeglądy aut przed zakupem, cała Polska - Oficjalny partner forumsamochodowe.pl
motozakup
Autoexpert
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 49
Miejscowość: Cała Polska
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Hybrydy na trasy? - jak sprawdza się hybryda w trasie, spalanie?
    W prawdzie nie planuję na razie zakupu samochodu, ale ciekawi mnie funkcjonalność hybryd. Nie mówię tu o typie plugin tylko o takim, gdzie silnik elektryczna wyłącznie wspomaga spalinowy tzn. do pewnych obrotów ...
    Jak bezpiecznie pokonywać zakręty?
    Pokonywanie zakrętów nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Redukcja prędkości i skręcenie kierownicy to nie jedyne zadania, jakie musi uwzględnić kierowca. Kluczowa jest płynność wykonania manewru, a do tego ...

10 Lis 2022, 14:07

Hej, dzieki za podpowiedzi ;)
Przekonaliscie mnie zeby dac sobie spokoj z focusem (no spalanie tez dorzucilo cegielke).
Yariska i Jazz II nawet nie ogladalam, bo jakos mnie wizualnie nie przekonuja, ale przejade sie, zobacze na zywo. Nie ma co sie uprzedzac.

To nie przesada zakladac budzet samochod + 5 tysiecy oplaty, naprawy. Wydaje mi sie to dosc duzo.

Jesli chodzi o modele to jeszcze sie zastanawiam nad kio ceed albo kio rio (wydaja sie ze jest sporo ofert z autami wygladajacymi ok).

A oprocz tych Kijanek spojrzelibyscie na oferte Daci?

[link do oferty na Olx wygasł]
karolam27
Obserwowany

11 Lis 2022, 10:34

karolam27 napisał(a):albo kio rio
Przecież to mniejsze od Yariski i Jazza. Taki typowy mieszczuch.

karolam27 napisał(a):spojrzelibyscie na oferte Daci?
Tą którą podałeś ciężko ocenić bo mało zdjęć i do tego zrobione trochę tak żeby za dużo nie było na nich widać. Jednak patrząc na kierownicę która i tak szybko się wyciera (bo to taki materiał teraz w tych zwykłych robią) to nie pasuje mi ona do takiego przebiegu. Silnik 1.4 MPI raczej jednostka bezproblemowa.
Rokiko
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 24

11 Lis 2022, 11:25

A może Suzuki SX4? Tutaj Polski salon i od nowości w jednych rękach,przebieg duży ale raczej na pewno oryginalny i zapewne autostradowy.
No i po zdjęciach widać że nie był picowany na sprzedaż.
[link do oferty na Olx wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2012

11 Lis 2022, 14:57

karolam27 napisał(a):A oprocz tych Kijanek spojrzelibyscie na oferte Daci?

[link do oferty na Olx wygasł] ... derIndex=3

Może i warto spojrzeć ale nie za 13k. Dacia jest "dobra bo jest tania" a ten egzemplarz tani na tle konkurencji nie jest. Kupisz, zarejestrujesz, ubezpieczysz, zrobisz pakiet startowy, pewnie jakieś opony i wyjdzie 16k a to jednak nadal słabo wykonana dacia segmentu b z 75 konnym silnikiem.
Osobiście wolałbym za taką kasę ogarnąć coś "normalnej" marki
franccc
Stały forumowicz

Przebieg/rok: >50tys. km

11 Lis 2022, 17:15

karolam27 napisał(a): Nie przegladalam "francuzow" z racji ze maja opinie awaryjnych i czesci do nich sa dosc drogie.

A Dacia to japończyk :?: :lol:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster 2021, Courier 2020
Silnik: 1.0 100KM 1.5D 100KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

11 Lis 2022, 17:26

yeti65 napisał(a):Dacia to japończyk

Oj może zaskoczyć cenami gratów :ok:
szybki
Moderator - Tuning

Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Typ: Sport/Coupe

11 Lis 2022, 20:35

Chodziło mi o to, że odrzuca francuzy. A z tymi częściami to bez przesady, droższe od japońców nie będą.
A tak przy okazji, przegląd roczny kosztował mnie 253zł :lol: :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

11 Lis 2022, 20:42

yeti65 napisał(a): tak przy okazji, przegląd roczny kosztował mnie 253zł

Sorki, myślałem o częściach blacharskich :ok:
szybki
Moderator - Tuning

Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Typ: Sport/Coupe

11 Lis 2022, 20:47

A po co ci części blacharskie :?:

[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

:lol:
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika