Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa

Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa

23 Sty 2019, 15:12

Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa – Toyota Sports 800 – kwiecień 1965.

Targa top. T-top. Targadach. Różne nazwy, lecz jedno rozwiązanie, które Toyota jako pierwsza firma na świecie wprowadziła do seryjnej produkcji w modelu Sports 800. Stała przednia szyba, stała tylna szyba, a pomiędzy nimi zdejmowany sztywny panel dachowy. Po jego usunięciu pierwsze seryjnie produkowane coupé Toyoty przeistaczało się prawie w kabriolet.
Idea narodziła się na początku lat 60., kiedy designer Shozo Sato oraz były konstruktor lotniczy Tatsuo Hasegawa zaprojektowali prototyp Toyota Publica Sport. Zaprezentowano go jesienią 1962 roku podczas Tokyo Motor Show, gdzie wzbudził ogromną sensację sztywnym, przeszklonym dachem o aerodynamicznym kształcie, który wraz z bocznymi szybami był przesuwany do przodu i do tyłu jak owiewka myśliwca. Idea była jednak niezwykle kosztowna w produkcji. Shozo Sato – twórca pierwszego seryjnie produkowanego dachu targa zaproponował znacznie tańsze i prostsze technologicznie rozwiązanie: zdejmowany panel dachu osadzony na sztywnych ramach przedniej i tylnej szyby.
Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa Toyota Sports 800 zadebiutowała w kwietniu 1965 roku. 20 miesięcy później, w grudniu 1966 roku Porsche zaprezentowało model 911 Targa ze zdejmowanym panelem dachowym. Jedyną różnicą była demontowana tylna szyba z pleksiglasu, jednak późniejsze egzemplarze miały już stałą tylną szybę ze szkła. Przełomowy wynalazek Toyoty stał się znany na całym świecie dzięki firmie z Zuffenhausen. Porsche nadało mu chwytliwą nazwę pochodzącą od legendarnego wyścigu Targa Florio rozgrywanego na drogach Sycylii, lecz palma pierwszeństwa należy bezdyskusyjnie do Toyoty.

POLECAMY Toyota zmienia świat

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2984
Zdjęcia: 11336
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Wyjeżdżasz na urlop, wakacje? Sprawdź czy masz koło zapasowe. Wyjeżdżasz na urlop, wakacje? Sprawdź czy masz koło zapasowe.
    Wakacyjne miesiące to czas urlopów i wyjazdów w długie trasy. Podczas takich podróży kierowca powinien być przygotowany na różne scenariusze, łącznie z uszkodzeniem opony. Tym bardziej, że statystycznie ...
    Summer Cars Party 2013 za nami! / relacja Summer Cars Party 2013 za nami! / relacja
    W tym roku w drugi weekend września odbyła się VII ecycja największej motoryzacyjnej imprezy Summer Cars Party. Tym razem pierwszy raz w historii SCP mieliśmy dwa dni na odwiedzanie imprezy na lotnisku "Muchowiec" w Katowicach. ...

  •