Podskakiwanie auta na równej drodze

24 Lis 2021, 20:19

Witam
Dziś wymieniłem opony na zimówki ktore kupiłem wraz z autem a ktorymi jechalem wczesniej tylko az 1 dzień.
Teraz auto sie dziwnie zachowuje. Po rownej drodze auto podskakuje jak po lekko pofalowanym asfalcie tak jakby właśnie nie był równy. Jest tak i przy 30km/h i przy 120 km/h. Czasem tez kierownica drga. To moze byc problem z oponami czy błędy montażowe przy wymianie ? Co mozna tu sprawdzic/ocenić ?
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

24 Lis 2021, 20:40

Cynerion napisał(a): To moze byc problem z oponami
Ja bym obstawał ze to wina opon skoro wcześniej tego nie miałeś....Jeżeli byłyby zle wyważone to wtedy może drgać kierownica.
Cynerion napisał(a): Co mozna tu sprawdzic/ocenić ?
Trzeba podnieść przód i tył samochodu i zakręcić każdym kołem zwracając uwagę na powierzchnię opony która przylega do jezdni....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6169
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

24 Lis 2021, 21:25

Hmm czyli pozostaje zakup nowych opon ?
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

24 Lis 2021, 22:06

Byłeś u wulkanizatora? Dziwne że nie wykrył, chyba że to beznadziejny wulkanizator.

Jedź do innego na sprawdzenie, mi jeden wciskał że mam coś nie tak z autem, a inny od razu powiedział że jedna opona jest walnięta.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

24 Lis 2021, 22:30

No wlasnie wulkanizator i nic nie wykrył. No chyba pojadę do innego dla porównania.
Gorzej jak ten tez stwierdzi ze na oponach nic nie widać :o
Jutro do jakiegos przedzwonie i sie umówie.
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

25 Lis 2021, 07:56

Mam jeszcze jedno pytanie.
Bo w zasadzie wszystko wskazuje na niesprawną oponę.
Teraz zimówki są mega drogie z racji sezonu...
Ceny są ponad 300 zł za sztukę, no a jednej opony się nie wymienia tylko wszystkie.
Nasilenie objawów które opisałem nie jest duże.
Czy jazda z takimi oponami znacznie znacznie wpływa na zużycie zawieszenia ?
Generalnie dużo nie jeżdżę. Raczej jazda gdzieś po mieście do sklepu, czasem jakaś dalsza wycieczka 100 km w jedną str. Ale teraz zima to takich wyjazdów będzie raczej mało.
I chciałbym trochę przeczekać, jak nie do końca sezonu zimowego to chociaż do końca tego bum na wymienianie opon. Może w sklepach do tego czasu stanieją. Sam nie wiem.
Co myślicie ?
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Autentyczny i komfortowy SUV na drogę i w teren
    Duster zyskał wyposażenie, które ułatwia mu poruszanie się zarówno w mieście, jak i z dala od przetartych szlaków. Zachowuje doskonałą zdolność do pokonywania przeszkód terenowych, która ...

25 Lis 2021, 09:22

Możesz wymienić na jednej osi, nie musisz wszystkich czterech opon.

Nie sądzę żeby znacznie to wpłynęło na zawieszenie, prędzej by mi psychika nie wytrzymała :D
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

25 Lis 2021, 10:00

Możesz wymienić tylko tą jedną, pod warunkiem, że uda ci się kupić ten sam model. Głównie chodzi o bieżnik. U ciebie jest o tyle lepiej, że kupując nową oponę, będziesz miał komplet nowych, bo ta jedna jak wspominałeś przejechała tylko jeden raz.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Lis 2021, 10:16

Nie no póki co nie ma tak źle.
Bardziej na psychikę działa silniczek wentylatora od czujnika temp, który wku@@jąco bzyczy (ponoć bolączka poliftów) i charczący głośnik :D

MotoAlbercik napisał(a):Możesz wymienić tylko tą jedną, pod warunkiem, że uda ci się kupić ten sam model. Głównie chodzi o bieżnik. U ciebie jest o tyle lepiej, że kupując nową oponę, będziesz miał komplet nowych, bo ta jedna jak wspominałeś przejechała tylko jeden raz.


Tzn. nie do końca dobrze się wyraziłem. Opony nie są nowe, tylko w czasie zakupu auto je miało założone. W zasadzie jak odbywałem jazdy próbne to nie zauważyłem niczego, ale potem jak wracałem do domu to po kilkunastu minutach jazdy zauważyłem że kierownica trochę trzęsie i auto trochę trzęsie ale pomyślałem że opony niewyważone. Następnego dnia wymieniłem je na nowo kupione letnie i już problemu nie było, o sprawie nawet zapomniałem, a teraz wróciłem do tamtych zimówek i jednak to wina opon :D
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

27 Lis 2021, 13:53

Witam ponownie
Okazalp soe ze opona tylnia popękana.
I alu felga na niej krzywa.
Pytanie czy naprawa prostowanie takiej felgi jest dobre cxy lepiej kupoc nową ?
Póki co tylne opony poszly out kupiłem nowe u nich. Za krzywą felę wstawili mi moją zapasową stalówkę i na nią nowa opona. Przód pozostał bez zmian bo tam nic niepokojącego nie ma. No i auto juz nie uskskuje ale nadal kierownica sie buja na lewo i prawo nie sa to duze ruchy ale jednak. Pytanie co to moze byc ?... moze te przednie opony mimo ze wizualnie i na wyważarce są ok to też wartałpby zmienić na nowe ? Czy to może być problem z kierownica z tego ze jezdze na jednej stalówce ?
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

27 Lis 2021, 19:38

No i pytanie czy jest w ogóle możliwe zeby na oponie nie byłp zadnego sladu uszkodzenia na wywazarxe ok a dalej kierownica bije ?
Czy jest mozliwe ze jest jakos prpblem mechaniczny z autem i wyszedł w momencie zmiany opon ? Czy raczej to nie jest mozliwe i po zmianie dwoch przednich na nowe problem powinien ustapic ?

Dodam jeszcze ze kierownica po skrecie przy powrocie do pozycji wyjsciowe robi to ruchem nieplynnym tylko takim skokowym.
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

27 Lis 2021, 20:29

Cynerion napisał(a): tylko takim skokowym.
Sprawdz czy przypadkiem nie zacierają się łożyska górne amortyzatorów.Przy tej czynności muszą być dwie osoby.Jeden kręci kierownicą a drugi obserwuje sprężynę lub ewentualnie trzyma rękę na sprężynie.Oczywiście prawa i lewa strona.jeżeli wszystko jest w porządku to sprężyna powinna kręcić się równomiernie.Jeżeli jest tak jak pisałem wyżej to oczywiście winne może być łożysko górne lub dolny sworzeń....
Ps. nie można też wykluczyć ze przyczyną może być zacieranie się sworznia dolnego wahacza....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6169
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

29 Lis 2021, 09:19

Cóż średnio da się tak jeździć. Od 60km/h wzwyż kierownica dostaje padaczki. Skoro tylne opony były takie denne to przednie pewnie też są kijowe. Zamówiłem komplet na przód, jak zrobią felgę to za jednym zamachem wymienię też przód. Zakupię już teraz cały komplet, nie będę musiał kupować za rok.
Dam znać czy po wymianie będzie już wszystko w porządku.
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

01 Gru 2021, 10:17

Opony przednie wymienione i problem ustąpił.
Zatem opony przednie też były walnięte chociaż nie miały żadnych pęknięć ani wybrzuszeń, wizualnie nic nie było widać po nich...
Cynerion
Początkujący
 
Posty: 225
Prawo jazdy: 09 10 2009
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: EB 1.6 160KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

01 Gru 2021, 10:31

Ciekawe, że nie było widać problemów na wyważarce przed założeniem kół.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34