Pomoc przy zakupie auta rodzinnego do 40k

Pomoc przy zakupie auta rodzinnego do 40k

14 Mar 2018, 13:01

Witam,

Chciałem prosić o pomoc w zakupie samochodu, ponieważ jeśli chodzi o motoryzację to jestem kompletnie zielony.
Oczywiście przejrzałem wcześniej forum i znalazłem trochę odpowiedzi, ale zrodziły one więcej pytań niż dały odpowiedzi :)

W tym momencie jeżdżę renault megane II z silnikiem 1.5 diesel 85km z 2008 roku. Samochód sprawdza się świetnie - jest bardzo oszczędny, wygodny, bezawaryjny. Minusem jest to, że ma bardzo słaby silnik, jest niezbyt piękny, trochę mały, oraz że się pomału starzeje (chociaż tylko około 115k przebiegu).
W niedługim czasie chciałbym zmienić samochód na nowszy.

I dlatego proszę specjalistów o pomoc.

1. Po pierwsze czy benzyna czy diesel?
Rocznie jeżdżę około 15k kilometrów. Z jednej strony przbieg pewnie 50/50 trasa vs miasto, ale z drugiej strony 19/20 rozruchów silnika jest po mieście. Z żoną do pracy mamy około 4-5km. Zdaję sobie sprawę, że dla diesla to bardzo mało, z tym, że zastanawiam się czy i silnik benzynowy zdąży się rozgrzać. Dodatkowo jeździmy trochę po dużym mieście, oraz jak mówiłem w trasy średnio w roku pewnie raz na dwa tygodnie (a powiedzmy, że raz na 3 tygodnie cyklicznie).

Póki co chyba bardziej przemawia do mnie diesel, ale jeszcze bardzo się nie upieram :)

2. Po drugie chciałbym żeby:
- miał koniecznie skrzynię manualną
- silnik był ekonomiczny, ale w miarę dynamiczny. Ja bym chciał troszkę więcej mocy, ale chciałbym też, żeby żona w trasie nie bała się wyprzedzać.
- samochód miał duży bagażnik (minimum 450l, ale lepiej więcej)
- był ładny (najlepiej sedan/hatchback ale może być też ładne kombi), żona będzie akceptować ;)
- był wygodny i bezpieczny, fajne bajery będą dodatkową zaletą :) (super byłaby kamera cofania, podgrzewane lusterka i fotele, może fotele z masażem, bluetooth
- był w miarę młody rocznikowo, oraz miał nie za wysoki, udokumnetowany przebieg (naczytałem się tutaj że jestem Januszem - wybaczcie, ale myślę, że jest to sensowne, że jak dodam to co przejadę przez 5 lat (powiedzmy 75k) to nadal nie będzie jakiś olbrzymi przebieg, kiedy będę chciał go sprzedać. Wtedy przy porządnym użytkowaniu za kilka lat samochód nadal będzie w porządnym stanie.
- chciałbym żeby była jak najwyższa jakość (stan/rocznik) w stosunku do ceny.
- cena do około 40k

Na początku chodził mi po głowie Audi a4 b8. Poczytałem jednak tutaj trochę opinii i już raczej mi się odwidział ze względu na awaryjność i konieczność dopłacenia do znaczka.
Natomiast po przejrzeniu forum zaczął mi się bardzo podobać Citroen C5 III z silnikiem diesla 2.0 i 163 KM. Ma dużo bajerów i świetne opinie o bezawaryjności.Cena też jest całkiem przystępna. Ale może są inne warte przejrzenia samochody (jeśli tak to prosiłbym od razu o informację za jakim silnikiem warto się rozejrzeć oraz na co trzeba uważać/czego unikać). A jeśli ktoś podesłałby konkretny link to w ogóle byłbym zobowiązany :)

Mam jeszcze dwa pytania zielonego Janusza:
1. Jak sprawdzić czy przebieg podawany jest oryginalny? Rozumiem, że ASO, ale czy tam już będzie pewne (nawet pryz kupionej książce serwisowej)?
2. Co i w jaki sposób mogę sprawdzić po vinie? (rozumiem, że mogę podpytać w necie, albo w ASO o rozszyfrowanie vinu i znaleźć pełną specyfikację i wyposażenie, ale czy np. dowiem się czegoś o przebiegu, naprawach lub bezwypadkowości?

Pozdrawiam serdecznie,
Kuba
winniepooh
Obserwowany

Prawo jazdy od: 10 10 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renaule megane II
Silnik: 1.5 85km
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

Re: Pomoc przy zakupie auta rodzinnego do 40k

14 Mar 2018, 13:59

Popatrz na auta z Danii, darmowy poradnik jak je sprawdzic masz na stronce www.samochodyzdanii.pl, a mozna sporo prześwietlic.
tomekdk
Stały forumowicz

Miejscowość: Dania
Prawo jazdy od: 20 01 1998
Auto: Honda Civic 1.8, Mazda 6 2.0

21 Mar 2018, 01:59

Laguna III w kombi z benzyna 2.0. Jak znajdziesz bogaty egzemplarz to spełni praktycznie wszystkie wymagania.

Po VINie w ASO powinieneś móc sprawdzic w miarę historię auta.
Lukxxx
Początkujący

Miejscowość: Lublin

09 Kwi 2018, 15:51

Dzięki za odpowiedź.

Czy jeszcze może ktoś się wypowie? Jakieś inne typy?

A jakieś porównanie/opinie C5 i Laguny?
I czy Waszym zdaniem koniecznie w moim przypadku jednak silnik benzynowy?
winniepooh
Obserwowany

Prawo jazdy od: 10 10 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renaule megane II
Silnik: 1.5 85km
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

09 Kwi 2018, 16:05

winniepooh napisał(a):Zdaję sobie sprawę, że dla diesla to bardzo mało, z tym, że zastanawiam się czy i silnik benzynowy zdąży się rozgrzać.

Silnik benzynowy rozgrzewa się dużo szybciej od diesla (zwłaszcza od takiego małego jak 1.5). Przy takich krótkich odcinkach diesel raczej opada.

Patrz na silniki benzynowe w następujących autach:
Citroen C5 III 2.0
Honda Accord VII 2.0 (w tym budżecie możesz poszukać również Accorda VIII z początku produkcji)
Ford Mondeo Mk4 2.0, 2.3, 2.5T
Mazda 6 II 2.0 lub 2.5
Opel Insignia 1.8, 2.0T
Renault Laguna III 2.0, 2.0T

Co do sprawdzenia auta w ASO to u każdej marki jest inaczej. Zazwyczaj jest tak, że jeśli auto jest sprowadzone z zagranicy to w polskim salonie niewiele się dowiesz. Ponadto informacja może zostać udzielona właścicielowi auta. Po VINie w niektórych markach można rozkodować całe wyposażenie (np. tak jest w Mercedesie). Wtedy wiesz czy auto ma oryginalne wyposażenie czy nie było w nim nic kombinowane.

Ja preferuję auta z polskiego salonu, np. taka Mazda 6:
https://www.otomoto.pl/oferta/mazda-6-s ... zRKl0.html
Ossy
Stały forumowicz

Zdjęcia: 0
Prawo jazdy od: 07 01 2010
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Elektryfikacja według Toyoty Elektryfikacja według Toyoty
    Toyota pracuje nad zelektryfikowanymi samochodami od 25 lat. Pierwszym efektem tych prac była hybrydowa Toyota Prius, która trafiła do seryjnej produkcji 22 lata temu. Japończycy zajmowali się samochodami elektrycznymi, ...
    Jak podjeżdżać pod ośnieżone i oblodzone wzniesienia? Jak podjeżdżać pod ośnieżone i oblodzone wzniesienia?
    Wjazd na ośnieżone i oblodzone wzniesienie może być niebezpieczny. Ostrożność jest jak najbardziej wskazana, ale wielu kierowców rozumie to jako wolne podjeżdżanie pod górę. Jednak w tym przypadku przy zbyt ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Niebieski mat, Peugeot 508 SW
      Kandydatki na MISS, 105, Polska
      Fiat Idea
      SAM 2792