Oznakowanie strefy ruchu - tablica "NIE DOTYCZY SŁUŻB MIEJSKICH"

23 Cze 2021, 13:36

droga gminna (zarzadza nią ZGN) prowadząca na podwórko (też gminne, zarządza ZGN) ma przy wjeżdzie:
- znak "strefa ruchu" (i odwrotnie, przy wyjeżdzie: "koniec strefy ruchu")
- znak "zakaz postoju"
- znak "laweta" (odholowanie parkujących w str. ruchu)
- tabl. inf, że oznakowanie "nie dotyczy służb miejskich"
Podwórko ma wjazd i wyjazd tylko tą drogą, z podwórka na żaden inny obiekt dostać się nie można.
Wszystko jasne: na drodze i na podworku nie wolno parkować. I patrole policji reagują prawidłowo na wezwanie gdy ktos parkuje (zwłaszcza na podwórku).

Mam wszakże wątpliwości w sprawie tabl. "nie dotyczy służb". Mianowicie: kiedy "nie dotyczy"?
Rozumiem, że np. jeśli ktoś pracuje w policji, jeżdzi nieoznakowanym radiowozem, to może w czasie służby ("wykonywania zadań") wjeżdżac na podworko i stać tam bez problemu.

PYTANIE:
czy policjant może po pracy parkowac samochód-radiowóz (radiowóz nieoznakowany) na podwórku tak oznakowanym?
(
wraca po służbie samochodem do domu, wjeżdża na podworko i... parkuje. Rano wyjeżdża do pracy)
covo
Nowicjusz
 
Posty: 14

24 Cze 2021, 06:46

Z tym to nie jest tak prosto. Policjant po służbie też jest nadal policjantem. W każdej chwili może podjąć się wykonywania swoich obowiązków.
Jednakże sytuacja opisana przez ciebie, raczej jest przez niego bardzo naciągana. Jeżeli jest po służbie, jeździ prywatnym autem, to nie może parkować w tym miejscu. Co innego, gdyby podejmował jakąś interwencję. Ta tabliczka to nie jest zgoda na zrobienie sobie na podwórku prywatnego parkingu. Jego czy to na służbie czy też po służbie obowiązują przepisy.
Spróbuj napisać do komendanta pismo w takiej sprawie. Nie musisz się podpisywać. Może być anonim.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Cze 2021, 15:38

@MotoAlbercik:
"Jeżeli jest po służbie, jeździ prywatnym autem, to nie może parkować w tym miejscu."

źle zostałem zrozumiany. Otóż:
policjant wraca do domu nieoznakowanym radiowozem. Pewnie jeździ nim gdy jest na służbie... Radiowóz (wygląda jak zwykły sam. osob.) zostaje zaparkowany na podwórku. Intuicyjnie czuję, że jest coś nie halo. Ale interesuje mnie, jak to wygląda w świetle prawa. Tzn czy "nie dotyczy służb" oznacza, że podwórka mogą być parkingami dla radiowozów, karetek, etc. bo ci, którzy używają ich podczas pracy, wracają po pracy do domów i stawiają wozy pod swoimi oknami. Na podwórku. Nie mogę takiego doprecyzowania przepisu znaleźć, tzn doprecyzowania sensu txtu "nie dotyczy służb miejskich".
covo
Nowicjusz
 
Posty: 14

28 Cze 2021, 14:52

covo napisał(a):Mam wszakże wątpliwości w sprawie tabl. "nie dotyczy służb". Mianowicie: kiedy "nie dotyczy"?
Podczas służby. O ile samochód np. Straży Miejskiej czy Radiowóz Policyjny jest oznakowany i widzimy od razu że miejsce jest dla niego to samochód nieoznakowany nie może się do tego zaliczać chyba że zostanie odpowiednio oznakowany podczas postoju na takim miejscu.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

28 Cze 2021, 18:23

to jeszcze inaczej:
1.
Czy z tego wynika, że policjant po służbie moze z kolei typowym=oznakowanym radiowozem wjechać na tak oznakowane podwórko i zaparkowac na iles tam czasu (np. na noc)?

2.
i problem ogolniejszy:
czy po służbie w ogole może wjeżdzać oznakowanym radiowozem choćby na godzinę parkowania?

Oczywiście warto mi wiedzieć jaka jest podstawa prawna dla wiedzy w tej materii.. Bo wiedza intuicyjna, to w tej konkretnej sprawie - za mało.
covo
Nowicjusz
 
Posty: 14

28 Cze 2021, 20:53

covo napisał(a):droga gminna (zarzadza nią ZGN) prowadząca na podwórko (też gminne, zarządza ZGN)
Droga gminna ale pytanie czy publiczna czy wewnętrzna . Skoro jest znak że to strefa ruchu to zazwyczaj a na pewno będzie to droga niepubliczna , niejako prywatna . Więc publiczna czy nie ? Jak niepubliczna to mimo znaków szukamy paragrafów na parkujących kolesi ? Czy po prostu mają zgodę od administratora tej drogi i wara innym oburzonym .
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4701
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Największa parada pojazdów elektrycznych
    Uhonorowany wieloma nagrodami Nissan LEAF już drugi raz w 2012 roku został wpisany do księgi rekordów. Konwój 225 tych samochodów okrążył tor wyścigowy Silverstone bijąc Światowy Rekord Guinnesa w kategorii„największa ...

28 Cze 2021, 22:15

1.
wewnetrzna, zlokalizowana na nieruchomości stanowiącej własność gminy.

2.
własnością gminy jest i droga, i podwórko.

3.
strefą ruchu jest droga wraz z podwórkiem.

(Przypominam, że istotą pytania jest sens tablicy "nie dotyczy służb miejskich". Czy ktoś tutaj zna się na "metafizyce" tego napisu?).
covo
Nowicjusz
 
Posty: 14

29 Cze 2021, 18:52

covo napisał(a):(Przypominam, że istotą pytania jest sens tablicy "nie dotyczy służb miejskich". Czy ktoś tutaj zna się na "metafizyce" tego napisu?).
Gdzieś tam na necie przeczytałem żartobliwie że pod służbę miejską łapie się tylko pojazd wożący prezydenta miasta / gminy . Inne nie są własnością miasta /gminy. Ustawy chyba pod tym kątem nie ma . Metafizyka ? Śmieciarka , pogotowie , straż , pogotowie elektryczne , gazowe , głodowe , hydrauliczne , transport medyczny , księgowe ,sprzątaczki , ogrodnicy , policjanci na służbie i po służbie . poseł , radny , wszyscy mający pozwolenie od administratora itp.....
covo napisał(a):Intuicyjnie czuję, że jest coś nie halo.
A co ma być nie halo ? Teren prywatny , nie chcą niechcianych aut parkujących gdzie popadnie to wywiesili tabliczkę strefa ruchu . Wtedy jest podstawa do odholowania zawalidrogi czy nałożenia mandatu . Patrz jakie to ma działanie - w środku pewnego osiedlą wybudowali aquapark . Jeszcze nieczynny ze względu na pandemię . Jednakże spółdzielnia wcześniej się przygotowała na zawalenie parkujących aut amatorów rozrywki wodnych uciech . Wszędzie na drogach należących do spółdzielni postawili znaki zakaz wjazdu z tabliczką nie dotyczy służb miejskich i pojazdów posiadających identyfikator wydany przez ....... (tutaj jest jasność ) . Dołożyli tabliczki strefa ruchu i po tym pojawiły się mandaty za wycieraczką w autach bez identyfikatora za szybą. Ja mam i mogę tam parkować do woli mimo że komuś się wydaje że nie halo.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4701
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

29 Cze 2021, 20:35

szczegolna zdolność pisania historyjek o wszystkim tylko nie w sprawie pytania.
ok,problem pada. Nie ma wiedzących (merytorycznie) o co chodzi w sprawie tablicy o słuzbach miejskich.
covo
Nowicjusz
 
Posty: 14

01 Lip 2021, 09:30

Na drodze, oznaczonej znakiem " Strefa Ruchu " obowiązują wszystkie znaki drogowe. Mimo, że jest to droga wewnętrzna. Jeżeli na drodze wewnętrznej, w strefie ruchu jest znak zakaz parkowania, to jest on jak najbardziej ważny. Policja ma prawo ukarać wszystkich parkujących tam swoje pojazdy.
Co do samochodu policjanta to jest zapewne tak, że uważa on, iż jak jest policjantem to może sobie tam parkować, bo co mu zrobią? Ktoś zadzwoni na policję, straż miejską. Przyjadą, sprawdzą i na tym się skończy. A czym są służby miejskie? M. in. jest to też policja.
Pytanie zasadnicze więc jest takie - czy policjant po służbie może uważać się za " służbę miejską"? Odpowiedź - policjant po służbie nadal jest policjantem i w każdej chwili, nawet jak nie jest w pracy ma obowiązek podjąć interwencję. Tylko czy to dotyczy również parkowania na zakazie?
Ja bym poszedł najprostszą drogą - napisał pismo do komendanta z takim pytaniem. I sprawa się wyjaśni. Do tego należałoby się zainteresować, czy ta droga nie jest również drogą pożarową. Sprawę można też zgłosić do spółdzielni.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

01 Lip 2021, 13:04

@MotoAlbercik:
propozycja napisania do komendanta... To jest jakaś propozycja. Ciekawe co i jak wyjaśni... Najciekawsze: na jakiej podstawie prawnej oparte będą wyjasnienia? Bo w sumie - tylko to mnie interesuje. Ja podstawy prawnej wyjasniajacej problem nie znajduje nigdzie i podejrzewam, że gdyby była, to by sie ujawniła :) A problem jest: jesli nie ma żadnej regulacji prawnej w tej kwestii (parkowanie np. oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów przez policjantow ktorzy wrocili po pracy do domu i robią parking na podwórkach, zwłaszcza będących w strefie ruchu) - to wszystko zależy od widzimisię policji/służb miejskich i tylko cieszyć się wypada, że takie obszary nie zamieniły się jeszcze w parkingi dla "taboru samochodowego" policji/służb miejskich. Z innej znów strony: zdaje się, że tak sie jeszcze nie stało, więc może jednak jest jakiś bardzo mało znany przepis, wręcz egzotyczny :), ktory precyzuje obowiązywanie tablicy "nie dotyczy sł. miejskich"

btw:
owszem, droga wew. prowadząca na podworko jest droga pożarowa. Ale problem dotyczy parkowania na podworku, nie na drodze dojazdowej na podworko (i droga, i podworko sa strefa ruchu)
covo
Nowicjusz
 
Posty: 14

01 Lip 2021, 15:43

Bardzo ogólnie dające różne interpretacje http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 311-c1.pdf strona 101 . To kolega czytał ?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4701
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

01 Lip 2021, 22:32

bonifacy napisał(a):To kolega czytał ?

tak. Oczywiste jest, że własnie z powodu lektury otworzyłem temat...
covo
Nowicjusz
 
Posty: 14

02 Lip 2021, 09:08

covo napisał(a):propozycja napisania do komendanta... To jest jakaś propozycja. Ciekawe co i jak wyjaśni... Najciekawsze: na jakiej podstawie prawnej oparte będą wyjasnienia? Bo w sumie - tylko to mnie interesuje. Ja podstawy prawnej wyjasniajacej problem nie znajduje nigdzie i podejrzewam, że gdyby była, to by sie ujawniła

No właśnie - podstawę prawną zapewne ci napisze, to się dowiesz. Albo ci napisze bardzo wymijającą odpowiedź, że nie ma jednoznacznych przepisów, albo odpisze, że pouczył swojego pracownika i ten nie będzie tam parkował. Wszystko zależy od " grzeczności" komendanta. Kluczowe może tu być to, że samochód owego policjanta to nieoznakowany radiowóz, a więc nie jego prywatny samochód, tylko samochód za który zapłacili wszyscy podatnicy i wszyscy podatnicy płacą za paliwo do tego samochodu. Pytanie więc, dlaczego i na jakiej podstawie korzysta on z samochodu należącego do sił policji w czasie, kiedy nie jest na służbie, czyli dlaczego wykorzystuje go do celów prywatnych...
covo napisał(a):A problem jest: jesli nie ma żadnej regulacji prawnej w tej kwestii (parkowanie np. oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów przez policjantow ktorzy wrocili po pracy do domu i robią parking na podwórkach, zwłaszcza będących w strefie ruchu) - to wszystko zależy od widzimisię policji/służb miejskich i tylko cieszyć się wypada, że takie obszary nie zamieniły się jeszcze w parkingi dla "taboru samochodowego" policji/służb miejskich.

Słuszne rozumowanie :ok:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Lip 2021, 21:38

MotoAlbercik napisał(a): Pytanie więc, dlaczego i na jakiej podstawie korzysta on z samochodu należącego do sił policji w czasie, kiedy nie jest na służbie, czyli dlaczego wykorzystuje go do celów prywatnych...
Tego nie było jednoznacznie w temacie . Bijesz pianę bezpodstawnie .
covo napisał(a):parkowanie np. oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów przez policjantow ktorzy wrocili po pracy do domu i robią parking
To gdzie mają parkować ? Na dworcu kolejowym ? Pod mostem , w polu , gdzieś muszą . Temat ma znamiona ja obywatel czepiam się bo mi się to nie podoba . Litości bo zwariujemy.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4701
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna