Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja

Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja

28 Sie 2018, 11:43

Korki podczas powrotu z urlopu czy jazdy do pracy, konieczność nagłego hamowania, nieprawidłowe zachowania innych kierowców… - jazda samochodem może być źródłem stresu. Podenerwowanie kierującego negatywnie wpływa jednak na to, jak radzi sobie on za kierownicą. Jak sobie radzić ze stresem, żeby bezpiecznie dojechać do celu?

Jazda samochodem, zwłaszcza gdy na autostradzie tworzy się korek albo w zatłoczonym mieście, nie zawsze jest przyjemna. Powodów do stresu czy złości może być wiele: kierowca, który wymusza pierwszeństwo, zmuszając nas do nagłego hamowania, pośpiech, hałas, agresja innych kierowców, wreszcie – niepewność własnych umiejętności. Tymczasem badanie ankietowe wśród brytyjskich kierowców wykazało, że aż 71% z nich straciło koncentrację podczas prowadzenia samochodu z powodu stresu lub zdenerwowania(1). Problemem jest nie tylko stres wywołany jazdą samochodem: z innego badania wynika, że kierowcy doświadczający stresu związanego z pracą mają większą tendencję do przekraczania dozwolonej prędkości oraz podejmowania ryzyka podczas prowadzenia pojazdu, większe jest również prawdopodobieństwo, że będą uczestniczyć w poważnym wypadku drogowym(1).
Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja Nie sposób wyeliminować ze swojego życia wszystkich stresogennych czynników, ale można zadbać o to, by ograniczyć negatywny wpływ stresu czy zdenerwowania na to, jak radzimy sobie za kierownicą. Jak to zrobić?

Jeśli kierowca odczuwa podenerwowanie, pomóc mogą ćwiczenia oddechowe, wykonywane np. podczas postoju na światłach. Należy oddychać głęboko z wykorzystaniem przepony, powoli licząc do dziesięciu. Inny sposób to słuchanie podczas jazdy relaksującej muzyki. Warto również mieć w samochodzie zawieszkę zapachową o aromacie mięty czy cynamonu, ponieważ te zapachy obniżają napięcie związane ze stresem.

Napięcia mięśni można również pozbyć się dzięki prostemu ćwiczeniu relaksacyjnemu, które można wykonać podczas postoju w korku czy na światłach. Wystarczy jak najmocniej napiąć na kilka sekund mięśnie całego ciała, a potem nagle je rozluźnić. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie.

W przypadku stresu sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jadąc do pracy czy w dłuższą podróż, dobrze jest wyruszyć nieco wcześniej, aby nie próbować później nadrabiać straconych w korkach minut. Pośpiech i gorączkowe wyprzedzanie nie tylko zwiększa poziom stresu, lecz także może stać się przyczyną wypadku. Bardzo często również zdarza się tak że kierowca który jedzie nerwowo i wyprzedza inne auta na najbliższych światłach równa się z samochodem który był przez niego wyprzedzany jakiś czas temu i który poruszał się spokojnie. Raz że kierowca z tego drugiego auta na pewno jedzie oszczędniej a dwa nie naraża siebie i pasażerów na stres i ciągłe napięcie które towarzyszy podczas szukania luki do wyprzedzania na zatłoczonej drodze.

POLECAMY Jak zaplanować powrót z wakacji?

Spokojnej i bezpiecznej jazdy życzymy wszystkim kierowcom nie tylko w codziennej jeździe ale i przy dłuższych podróżach!

źródło: (1) brake.org.uk; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3093
Zdjęcia: 11601
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja

29 Sie 2018, 13:11

W wakacje podczas podróży można się naooglądać różych sytuacji podnoszących ciśnienie, nawet pasażerowi, mój sposób muzyka przyjemna dla ucha i zapas nervomixu :D jak mnie coś mocno wnerwi to chociaż po nim czuję się spokojniej.
bpa
Początkujący
 
Posty: 64
Auto: volvo v40

Re: Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja

29 Sie 2018, 13:40

bpa napisał(a):wakacje podczas podróży można się naooglądać różych sytuacji podnoszących ciśnienie, nawet pasażerowi
To prawda ale jest to taki czas który można w miarę możliwości całkiem nieźle zaplanować nawet z dłuższymi podróżami i tu warto brać pod uwagę korki których w okresie wakacyjnym praktycznie nie da się uniknąć na trasach czy bramkach przy autostradach. Ja staram się nie spieszyć jak jadę dalej bo nie muszę być na określoną godzinę a warto wziąć pod uwagę to że przeważnie wtedy podróżujemy z całą rodziną i dodatkowo samochód mamy jeszcze załadowany bagażami co wpływa na przyspieszenie, drogę hamowania i inne manewry. Tak więc myślę że w tym przypadku noga z gazu, trochę wyrozumiałości dla innych na drodze i wtedy wszyscy będą zadowoleni :ok:
Warto też być wypoczętym o ile to możliwe przed takim wyjazdem bo wtedy na pewne sytuacje patrzymy z większym dystansem przynajmniej wiem jak sam reaguję w takim przypadku.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 4240
Zdjęcia: 42
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sztuczna inteligencja ma rozładować korki w Bangkoku Sztuczna inteligencja ma rozładować korki w Bangkoku
    Toyota Mobility Foundation razem z partnerami publicznymi i prywatnymi uruchomiła nowy projekt, w którym zaawansowana analityka danych przy użyciu sztucznej inteligencji i technologii uczenia się maszyn posłuży do ...
    O czym kierowca powinien pamiętać wiosną? O czym kierowca powinien pamiętać wiosną?
    Wyższe temperatury, zmiana warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i samopoczucia kierowców to symptomy panującej wiosny. To również czas przeglądów po zimie, wymiany opon i coraz większej ...

  •