Problem z rozpalaniem na gazie kiedy silnik jest ciepły

Problem z rozpalaniem na gazie kiedy silnik jest ciepły

22 Cze 2014, 18:05

Miałem kiedyś taki problem na zimnym silniku samochód bez problemu palił (bezpośrednio z gazu), na ciepłym tytłał, tytłał i nie chciał rozpalić. Auto można było rozpalić jak się podczepiło kabel na krótko z akumulatora (+) pod (+) z elektrozaworu gazu. Sytuacja wyglądała tak, że na akumulatorze było te 12V, a z centralki na elektrozawór było zapodawane poniżej 10 V. Jak się okazało padł sterownik przełącznik benzyna gaz.

Teraz niedawno ponownie padł mi sterownik (przełącznik benzyna-gaz miałem Lecho GR). Ten jak sprawdziliśmy w domowych warunkach to już całkowicie się posypał. Wymieniliśmy, więc na nowy przełącznik STAG2-G, ale problem jest taki, że jednak samochód na ciepłym silniku nie chce palić z gazu. Na zimnym pali, na ciepłym nie chce rozpalić. Benzyna bez znaczenia pali tak i tak tylko z gazem jest problem.

Nie wiem czy sterownik, jaki zakupiłem (nowy kupiony na allegro) jest uszkodzony czy może problem leży po stronie elektrozaworu gazu. Jak podepnę na krótko kabel z akumulatora (+) do elektrozaworu (+) to bez problemu auto rozpali na ciepłym silniku (z akumulatora bezpośrednio na elektrozawór jest podawane napięcie w granicach 12 V).

Problem jest taki, że z centralki przełącznika jak sprawdzam miernikiem to podawane jest napięcie około 10 V na elektrozawór gazu. Na zimnym samochód wtedy rozpali, na ciepłym ma problem. Więc nie wiem czy nowo zakupiony sterownik jest wadliwy, bo jak zrobiłem testy akurat na zimnym silniku to mam takie wyniki:
Elektrozawór gazu dostaje około 10.3V (badanie miernikiem przy centralce)
Elektrozawór gazu badanie miernikiem przy elektrozaworze około 9,9V
Na samych zaciskach kablach (zdjęte kable z elektrozaworu gazu) około 11.1V.

Jak zauważyłem gdzieś ten 1 V mi generalnie ginie, ale wziąłem zrobiłem testy podłączając sterownik pod zasilacz w domu i na poszczególnych pinach mam takie objawy:
Napięcie podawane przez sterownik na benzynie: 10,9 V
Czujnik poziomu gazu: (przełącznik w pozycji benzyna) 9,2V natomiast, kiedy przełącznik jest w pozycji 0 napięcie wynosi 10,3V, zaś przełącznik w pozycji gazu 8V.
Napięcie na pinach od elektrozaworu gazu – 9,7 V.

Podpięty był zasilacz, który daje coś około 11 V, także gdzieś na centralce ginie prąd. Bo nigdzie nie uzyskałem wartości zbliżonej, jaką podaję na wejściu.

Tak, więc zastanawiam się czy problem jest z centralką (przełącznikiem) czy może to elektrozawór gazu nie otwiera się do końca (za słabe napięcie), więc na zimnym silniku mi rozpali, ale gorącym nie chce.

Dodam, że jak już auto jest rozpalone np. jedzie się to na gazie będzie samochód jechał tylko problem jest z rozpalaniem z gazu, ale na ciepłym silniku. Tak jak piszę kiedyś miałem taki problem wymieniłem sterownik i było OK, ale teraz problem wrócił sterownik stary LECHO na 100% padł, więc zakupiłem na allegro STAG2-G nowy, ale nie wiem czy to on jest problemem czy elektrozawór czy może coś innego jeszcze.

Może mi ktoś coś doradzić?

Druga sprawa jak dobrać prawidłowo elektrozawór gazu, jeśli chciałbym wymienić stary na nowy, ale aby dobrać prawidłowo, bo są tam takie parametry jak ciśnienie, Waty, a taki, jaki mam nie mogę nigdzie znaleźć, więc muszę dobrać inny, który byłby zgodny.

Może ktoś doradzi jak to też z tym napięciem na sterowniku powinno być czy podawane na wejściu na sterownik musi być takie samo na wyjściach np. na benzynie i na gazie (elektrozawór) czy jednak to, że zapodaję na sterownik np. 12V, a na wyjściu ze sterownika np. z elektrozaworu gazu jest mniej ten 1 czy 2 V to normalne, więc to nie sterownik byłby wadliwy.

STAG2-G
Auto z gaźnikiem.
applex
Obserwowany

Prawo jazdy od: 10- 1- 0
Auto: Peugeot

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

BMW 3 Gran Turismo wzbogaci gamę modeli BMW serii 3 BMW 3 Gran Turismo wzbogaci gamę modeli BMW serii 3
    Nowe BMW 3 Gran Turismo to innowacyjna koncepcja, która wzbogaci gamę modeli BMW serii 3. Trzeci wariant nadwoziowy w tej rodzinie łączy dynamikę Sedana, sportowy genotyp oraz praktyczny i wszechstronny charakter wersji ...
    Odświeżony crossover Mitsubishi ASX Odświeżony crossover Mitsubishi ASX
    W polskiej ofercie Mitsubishi Motors debiutuje właśnie odświeżony model najpopularniejszego modelu tej marki w Polsce i Europie – crossovera Mitsubishi ASX z nowym silnikiem Diesla. Wzbogacono wyposażenie pojazdu, silnik ...

•  
    • Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      S2020005
      Jaguar