Projekt ECO-MIASTO 2013 - nagrody rozdane

Projekt ECO-MIASTO 2013 - nagrody rozdane

23 Wrz 2013, 09:10

Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk to miasta, które najefektywniej wprowadzają w życie założenia zrównoważonego rozwoju.

Warszawa jest niekwestionowanym liderem w kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000, zarówno w polityce mobilności zrównoważonej, jak i budownictwa ekologicznego. Zamość (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Kościerzyna (poniżej 30 000) zostały nagrodzone w tematyce mobilności zrównoważonej, a Ełk (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Płońsk (poniżej 30 000) w budownictwie ekologicznym.

Projekt ECO-MIASTO powstał z inicjatywy Ambasady Francji w Polsce, Renault Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Na szczególną uwagę zasługują projekty, w których realizacja innowacyjnych rozwiązań połączona jest z prowadzeniem konsultacji społecznych oraz kampanii informacyjnych. Dziękujemy urzędom miast za zaangażowanie i podzielenie się swoimi doświadczeniami" mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

"Mobilność jest niezwykle istotnym elementem zrównoważonego rozwoju i wiele miast zaprezentowało długofalowe oraz bardzo kompleksowe podejście do kwestii transportu. Cieszymy się, że możemy wspierać tak przyszłościowy projekt – podkreśla Tomasz Latała" Golisz, Dyrektor Wykonawczy Renault Polska.

"Chcemy, aby coraz więcej samorządów realizowało projekty, które wpłyną pozytywnie na środowisko naturalne. Konkurs ECO-MIASTO pokazuje, że mamy już w Polsce wiele tego rodzaju przykładów" stwierdza Małgorzata Skucha, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

Jury konkursu ECO-MIASTO oceniało zgłoszenia, uwzględniając podział miast ze względu na liczbę mieszkańców - do 30 000, od 30 do 100 000 i powyżej 100 000. W skład jury weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje w kategoriach mobilności zrównoważonej
i ekologicznego budownictwa, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki oraz Politechniki Warszawskiej.

Nagrody konkursu ECO-MIASTO
Laureaci konkursu - 6 miast, po 3 w każdej kategorii - otrzymali statuetkę ECO-MIASTO 2013 oraz badanie i analizę sytuacji miast pod kątem zrównoważonego rozwoju, opracowane przez francuskiego eksperta. Termin wykonania badania i analizy – do uzgodnienia pomiędzy organizatorem a zwycięskim miastem.

Laureaci ECO-MIASTO 2013
Kategoria: Mobilność zrównoważona

- poniżej 30 000 mieszkańców
Kościerzyna
JURY: za kompleksowość działań, za uwagę poświęconą transportowi towarowemu, plany ograniczenia ruchu drogowego w centrum i kampanie informacyjno-edukacyjne.

- 30 000 – 100 000 mieszkańców
Zamość
JURY: za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności przyjaznej dla środowiska i szeroko zakrojone działania w dziedzinie konsultacji społecznych.

- powyżej 100 000 mieszkańców
Warszawa
JURY: za kompleksową politykę mobilności, która obejmuje wszystkie rodzaje podróży: zarówno podróże z lotniska do miast, jak i podróże na krótkie odległości, realizowane przy pomocy rowerów wynajmowanych na samoobsługowych stacjach; za kompetencję zespołu ds. transportu; za odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań (autobusy ekologiczne, tramwaje energooszczędne, system Veturilo).

Kategoria: Budownictwo ekologiczne

- poniżej 30 000 mieszkańców
Płońsk
JURY: za innowacyjność i liczbę już zrealizowanych działań w zakresie termomodernizacji.

- 30 000 – 100 000 mieszkańców
Ełk
JURY: za racjonalne i systematyczne podejście do poprawy efektywności energetycznej, kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, wysiłki na rzecz promocji i komunikacji społecznej oraz za plan budowy parku technologicznego.

- powyżej 100 000 mieszkańców
Warszawa
JURY: za kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, szeroki zakres działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zaangażowanie w prowadzenie kampanii podnoszących świadomość społeczeństwa w dziedzinie efektywności energetycznej i ekologii.

Wyróżnienia ECO-MIASTO 2013
Jednocześnie jury przyznało wyróżnienia dla następujących miast za osiagnięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju:
Bolesławiec - mobilność zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Częstochowa - budownictwo ekologiczne
Gdańsk - mobilność zrównoważona
Płońsk - mobilność zrównoważona
Rzeszów - mobilność zrównoważona
Słupsk - mobilność zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Starogard Gdański - mobilność zrównoważona
Wrocław - mobilność zrównoważona

źródło: Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2298
Zdjęcia: 8333
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Hyundai Elantra - europejska premiera nowego modelu Hyundai Elantra - europejska premiera nowego modelu
  Podczas tragów motoryzacyjnych Motor Show 2016 w Poznaniu Hyundai zaprezentował całkowicie nowy model Hyundai Elantra. Była to pierwsza we współczesnej historii targów europejska premiera modelu, co sprawiło, ...
  Mitsubishi L200 STORM - limitowana seria pickup’a Mitsubishi L200 STORM - limitowana seria pickup’a
  W polskich salonach Mitsubishi Motors zadebiutował właśnie napędzany na obydwie osie pickup L200 w specjalnej wersji STORM. Limitowana seria L200 charakteryzuje się bogatym wyposażeniem i bardzo korzystną ceną. Mitsubishi ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
   8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
   Autosacrum 2009
   Jaguar