Prośba kogo sprawdzić przy zakupie

Prośba kogo sprawdzić przy zakupie

23 Cze 2015, 11:51

Witam Państwa

Zwracam się z prośbą o pomoc.
W autokomisie jest samochód zakupiony w polskim salonie (leasing). Cena normalna, nic okazyjnego, stan techniczny sprawdzi mi znajomy mechanik.
Ja natomiast mam problem, otóż właściciel autokomisu powiedział, że auto to kupił i ma fakturę zakupu (oczywiście auta nie przerejestrował, czyli w dowodzie jest I właściciel).
Bojąc się czy auto jest rzeczywiście spłacone chcę to sprawdzić w sądzie (choć właściciel autokomisu twierdzi, że tak, ale ja też twierdzić wiele mogę)
I teraz czyje dane mam w sądzie podać właściciela z karty rejestracyjnej czy właściciela autokomisu ?
W sumie jak podam dane I właściciela (i tu facet z autokomisu powiedział, że pewne dane imię nazwisko, adres I właściciela mi ukryje - pewnie boi się, że się po za nim dogadam się, alo wersja gorsza....) to owszem może mi wyjść w sądzie, że wszystko spłacone itd. Z drugiej jednak strony II właścicel (autokomis też mając fakturę świadczącą, że auto kupił i jest jego właścicielem też może przecież zaciągnąć sobie jakiś kredycik w banku pod niego (dla banku przecież nie jest istotne czy on nim jeździ czy stoi w garażu, ważne że jest właścicielem i może mu go w razie nie spłacania zabrać).
Czyje dane mam sprawdzić tak, żeby w razie czegoś okazać, że dołożyłam wszelkich starań i sprawdzałam auto ? Może źle myślę, bo tak naprawdę nawet nie wiem co tam należy w tym sądzie podać, ale jak pojadę (tym bardziej, że u mnie nie ma sądu) to chciałabym mieć już wszystko przygotowane, żeby nie krążyć i czasu nie tracić)
Chodzi mi o tzw. zastaw rejestrowy jest czysty.
beth
Obserwowany

Prawo jazdy od: 07 10 1990
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: fiat
Silnik: 70 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

Re: Prośba kogo sprawdzić przy zakupie

23 Cze 2015, 20:49

Niestety nigdzie nie sprawdzisz, czy auto jest spłacone. Taki kraj mamy chory... :(
I jedna rada - podczas spisywania umowy, zwróć uwagę z kim spisujesz tą umowe - ważne, żeby była spisana między tobą a komisem, a nie między tobą, a poprzednim właścicielem. Spisując umowę z poprzednim właścicielem zamkniesz sobie drogę do ewentualnych reklamacji. Poczytaj jakie masz prawa do reklamacji kupując auto w komisie. A jak komisant nie będzie chciał spisać z tobą umowy na komis, to sobie to auto daruj.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

26 Cze 2015, 09:18

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Z drugiej strony jestem w szoku jak łatwo można oszukać człowieka i w sumie jestem bezbronna, prawo wcale mnie nawet w najmniejszym stopniu nie chroni, aż do momentu zakupu, bo gdyby wtedy wynikły problemy już łatwo się mną prawo zajmie :x :x :x .
W sumie logiczne, wtedy zacznę jazdę po kancelariach i będę płacić, płacić, płacić, a o to tworzącym prawo chodzi-sprawić by rynek potrzeb prawniczych był niekończący się, mają źródełko finansowe zapewnione, a gdzie w tym mój spokój ? :evil: to mają głęboko w d...Chory kraj :x :x :x
beth
Obserwowany

Prawo jazdy od: 07 10 1990
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: fiat
Silnik: 70 KM
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

26 Cze 2015, 09:41

Niestety takie są absurdy naszego prawa... Żeby Cię "pocieszyć" dodam, że nie ma także możliwości sprawdzenia przed zakupem czy auto jest kradzione, możesz to zrobić jedynie po nabyciu, a jeśli się okaże, że jest - wówczas je tracisz. Ot tak to wygląda :unsure:

Łukasz
Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
mfind
Autoexpert
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

26 Cze 2015, 14:10

No cóż panie i panowie - POLSKA....
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowa Mazda CX-3 Nowa Mazda CX-3
    Nowy kompaktowy SUV - Mazda CX-3 – debiutuje podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles. CX-3 jest piątym modelem z nowej generacji samochodów Mazdy wyposażonych w technologię SKYACTIV i zaprojektowanych w myśl filozofii ...
    Nowoczesny i pełen charakteru - Citroen SpaceTourer Nowoczesny i pełen charakteru - Citroen SpaceTourer
    Nowoczesny i pełen charakteru – taki jest nowy CITROËN SpaceTourer. Z nadwoziem dostępnym w trzech wariantach i różnymi konfiguracjami wnętrza doskonale wpisuje się w nowoczesny styl życia – dla rodziny, ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Infiniti Q50
      GTP Light
      Jaguar