Prośba o dobór oleju do Skoda Octavia 1.6 BSE + LPG

Re: Prośba o dobór oleju do Skoda Octavia 1.6 BSE + LPG

31 Gru 2014, 08:16

maniekw napisał(a): Przeszedłem z półsyntetyka na syntetyk w silniku o przebiegu wielokrotnie większym niż Kolegi, bez żadnej płukanki i ani się nie zatarł, ani nie rozszczelnił. Żeby była jasność, nie był to odosobnionych przypadek.

Ja w swojej starej almerce przeszedłem na półsyntetyk z mineralnego przy przebiegu 280tys km(???),do tego przy każdej wymianie(co 10tys km) używałem płukanki(mechaniory łapali się za głowę i straszyli mnie właśnie rozszczelnieniem silnika),o dziwo silnik(2,0D) zaczął dużo lepiej pracować,mocy oczywiście mu nie przybyło,ale kultura pracy się poprawiła,po przejechaniu dalszych 50tys km żadnych wycieków jak nie było,tak nie ma :ok:
yeti65
Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

31 Gru 2014, 08:31

Przecież nikt nie pisze,że zawsze musi dojść do rozszczelnienia bądź zatarcia silnika,jeśli olej był regularnie wymieniany i ktoś dbał o silnik ,to ja nie widzę problemu,poza tym jeśli ktoś stosuje płukanki przy każdej wymianie.Przebieg tutaj nie ma nic do rzeczy,nie ma nic lepszego od pełnego syntetyku,tylko ważne by nie przesadzać z jakością oleju.
PhantomASA1
Forumowicz VIP

Miejscowość: Z prawdy :)

31 Gru 2014, 08:52

Płukanki i przejście na półsyntetyk to dopiero ja zastosowałem,poprzedni właściciel jeździł na mineralnym(bo mu tak mechanik doradził),a o płukance to nawet mowy nie było :sly:
yeti65
Stały forumowicz

31 Gru 2014, 17:57

Panowie - powiem tak - żaden mechanik nie zaleci klientowi wymiany oleju mineralnego na półsyntetyk i półsyntetyku na syntetyk. Nie wspominając już o przejściu z mineralnego na syntetyk. Tak jak napisał kolega PhantomASA1 - nikt nie twierdzi, że za każdym razem dojdzie do rozszczelnienia silnika. Ale z powodu takiej możliwości, nie zaleca się tego robić. I tyle w temacie. I ja również nie radzę nawet na forum proponowania takich praktyk, bo ktoś zrobi takie przejście, silnk mu padnie i pretensje będą do kogo? Tak jak było wcześniej napisane - można zaryzykować i zrobić coś takiego, ale pod pewnymi warunkami, które były opisane wcześniej, czyli kontrola kondycji silnika oraz płukanki.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Sty 2015, 18:14

PhantomASA1 napisał(a):znam nawet nazwisko szefa Shella zajmującego się olejami do F1,nie przeczytasz o tym nigdzie!

Uważasz że ta wiedza daje Ci jakąś przewagę w dyskusji :?: Lisa Lilley :sly:
Znalazłem te nazwisko w mniej niż minutę :lol:
yeti65
Stały forumowicz

02 Sty 2015, 18:21

Pisałem o szefie,a nie o szefowej,ona jest zresztą od paliw.Poza tym ona jest zwykłą pracownicą,panią inżynier,mnie chodzi o szefa! :lol:
Ostatnio edytowany przez PhantomASA1, 02 Sty 2015, 18:29, edytowano w sumie 1 raz
PhantomASA1
Forumowicz VIP

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Foteliki samochodowe dla małych pasażerów! Foteliki samochodowe dla małych pasażerów!
    Tylko 7% małych pasażerów podróżuje w odpowiednio zabezpieczonych fotelikach samochodowych, a do aż 40% poważnych wypadków z udziałem dzieci dochodzi podczas podróży krótszych niż 3 kilometry! ...
    Motor Show Awards 2016 zostały przyznane Motor Show Awards 2016 zostały przyznane
    Już po raz trzeci rozstrzygnięty został konkurs, w którego kapitule zasiadają znamienici polscy dziennikarze motoryzacyjni. Konkurs dość specyficzny, bo jedynym kryterium wyłonienia nagrody jest subiektywne spojrzenie, ...

• Re: Prośba o dobór oleju do Skoda Octavia 1.6 BSE + LPG

02 Sty 2015, 18:28

MotoAlbercik napisał(a):Panowie - powiem tak - żaden mechanik nie zaleci klientowi wymiany oleju mineralnego na półsyntetyk i półsyntetyku na syntetyk

Nie będę dyskutował o fachowości większości naszych mechaników,ale wejdź na jakąś fachową stronę o olejach i sprawdź sobie w jakich parametrach różni się olej syntetyczny 5w40 od takiego samego pół syntetyka.Jestem przekonany że przypadki rozszczelnienia po takiej zamianie,wystąpiłyby także bez tej zmiany.Ale ludzie kojarzą fakty i wysnuwają błędne wnioski na podstawie przypadkowych zdarzeń.
    yeti65
    Stały forumowicz

02 Sty 2015, 18:29

PhantomASA1 napisał(a):Pisałem o szefie,a nie o szefowej,ona jest zresztą od paliw.

Co nie zmienia faktu,że ta wiedza nie daje Ci żadnej przewagi w dyskusji :sly:

Film prezentujący obieg oleju w samochodzie F1 oraz wywiad z dyrektorem technologicznym koncernu Shell ds. współpracy z Ferrari Lisą Lilley
    http://www.dailymotion.com/video/x784cm ... zoni_sport
    Myślę że dyrektor technologiczny,inżynier,ma większe pojęcie o tym co robi,od swojego szefa biznesmena :sly:
    Ostatnio edytowany przez yeti65, 02 Sty 2015, 18:36, edytowano w sumie 1 raz
    yeti65
    Stały forumowicz

02 Sty 2015, 18:32

Pasja jest matką wiedzy :wink: a ojcem, jej głód.
    PhantomASA1
    Forumowicz VIP

02 Sty 2015, 18:37

PhantomASA1 napisał(a):Pasja jest matką wiedzy :wink: a ojcem, jej głód.

:ok: :ok: :ok: :ok: :mrgreen:
    yeti65
    Stały forumowicz

02 Sty 2015, 18:39

Yeti,ty nie rozumiesz jednej kwestii,Jeśli auto jest twoje to rób sobie co chcesz i wlewaj co chcesz.Mechanik nie weźmie na siebie odpowiedzialności ,bo jeśli coś się stanie,nawet przypadkowo zbiegiem okoliczności coś walnie w silniku,nawet jeśli to nie będzie wina oleju,to i tak będzie potem na niego,nawet jeśli awaria wystąpi rok po wymianie oleju,rozumiesz o co chodzi?!Nikt nie pisze,że nie masz racji,oleje syntetyczne to najlepsza opcja do silnika,ale przeczytaj uważnie co ja wcześniej pisałem i MotoAlbercik pisał,zgadzamy się w tej kwestii.
    PhantomASA1
    Forumowicz VIP

02 Sty 2015, 18:51

PhantomASA1 napisał(a):Yeti,ty nie rozumiesz jednej kwestii

Ależ ja to wszystko rozumiem,powiem więcej,gdybym to ja był tym mechanikiem,to raczej też bym nie zalecał :lol: zasada dmuchania na zimne :lol: :lol: Ale my tu przecież wyłącznie teoretyzujemy,wymieniamy się poglądami,swoim doświadczeniem,a Ci co to przeczytają i tak muszą samodzielnie zdecydować.Ja napisałem o swoim przypadku,zamiany oleju na lepszy bez żadnych konsekwencji.Czy Ty możesz opisać z własnych doświadczeń przypadek odwrotny :?: :?:
    yeti65
    Stały forumowicz

03 Sty 2015, 15:25

yeti65 napisał(a):Czy Ty możesz opisać z własnych doświadczeń przypadek odwrotny :?: :?:

Jeżeli można - ja miałem już takie przypadki i to kilka. Tyle, że osobiście namawiałem klienta, żeby pozostał przy mineralu, a on i tak sobie zmienił u innego mechanika na...psłny syntetyk. I to bez żadnej płukanki, bez żadnego sprawdzenia kondycji silnika. Do mnie przyjechał po dwóch miesiącach nic nie mówiąc, że zmianił olej, tylko że mu sie kontrolka oleju zaświeciła, a olej jest. Jak tylko wyjąłem bagnet i zobaczyłem olej, to od razu mu powiedziałem, bez żadnych pytań, że to wina złego oleju ( a gościa wogóle nie skojarzyłem ). Gość przyznał się, że był u mnie na wymianę oleju z mineralnego na syntetyk i się nie zgodziłem mu tego zrobić i pojechał do innego, który mu to zrobił bez problemu. I dopiero jak mu to powiedziałem, to sobie go przypomniałem. Co było możecie się omyśleć. A żeby miał nauczke, to cenę za robociznę podałem mu +20% większą niż normalnie.
    Inny przypadek podobny był - ja nie chciałem gościowi wymienić 10W na 0W, pojechał gdzie indziej, wymienił i przyjechał do mnie spowrotem z pytaniem co się mogło stać.... Też mu autko naprawiłem, ale +20% większa cena.
    Jestem zdania, że za głupotę trrzeba płacić.
    Dlatego też zawsze piszę, że do silnika należy lać olej taki, jaki zaleca producent. I nigdt też nikomu nie napisze, że można zrobić taką wymianę oleju. Bo jak wspomniał kolega PhantomASA1 i ja wcześniej - nigdy nie wiadomo co się stanie z silnikiem po takiej operacji. Jak nic się nie stanie, to ok. Ale jak silnik padnie, to potem klient do kogo będzie miał pretensje?
    A skoro są przypadki, że silnik pada po takiej zamianie oleju i jest to wyjaśnione logicznie, to ryrykować nie ma po co. A jak ktoś chce sobie takie coś zrobić, to niech robi sobie to sam. Ja zawsze takie coś odradzam.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

03 Sty 2015, 15:48

MotoAlbercik napisał(a): Jak tylko wyjąłem bagnet i zobaczyłem olej, to od razu mu powiedziałem, bez żadnych pytań, że to wina złego oleju

Jesteś mistrzem :mrgreen:
    W Polsce to chyba mamy najlepszych elektryków na świecie :wink:
    Tobie oczywiście nobel również się należy :lol:
    yeti65
    Stały forumowicz

03 Sty 2015, 15:53

Nie trzeba być żadnym mistrzem, skoro od wymiany oleju gość miał przejechane jak pamiętam coś około 500km, a olej był czarny jak smoła....
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika