Przerejest.samoch.po śmierci wł.na niespokrewnionego współwł

Przerejest.samoch.po śmierci wł.na niespokrewnionego współwł

07 Lut 2010, 13:28

Witam,
nie znalazłam tematu odpowiadającemu stricte mojemu problemu, stąd też nowy, o tematyce, która ogólnie pojawia się dosyć często.

Chodzi o przerejestrowanie samochodu po śmierci [wrzesień 2009] właściciela. Spotkałam się z odpowiedziami, kiedy współwłaścicielem samochodu wespół ze zmarłym był ktoś z rodziny. W moim przypadku wygląda to nieco inaczej, ponieważ samochód był zarejestrowany na mojego ojca jako właściciela, a na mojego narzeczonego jako współwłaściciela.

Co w tym przypadku?
Czy też musi zostać założona sprawa spadkowa? Pierwszym spadkobiercą jest oczywiście moja mama, wydaje mi się, że z 'automatu' ona staje się właścicielem, bo bezpośrednio po ojcu wszystko dziedziczy. Może wystarczyłoby tylko spisanie aktu darowizny na rzecz mojego narzeczonego?
A może zupełnie się mylę?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję :)
shonya
Nowicjusz

Miejscowość: Śląsk

Re: Przerejest.samoch.po śmierci wł.na niespokrewnionego wsp

07 Lut 2010, 21:42

Więc tak- w pierwszej grupie dziedziczą- małżonek oraz dzieci spadkodawcy. Także dziedziczy i Twoja mama i Ty oraz ewentualnie Twoje rodzeństwo( każdy po równo- ale jeżeli było was więcej niż 4 to małżonek(Twoja mama) nie może otrzymać mniej niż 1/4 spadku).
Sprawa spadkowa musi być "założona" dla stwierdzenia nabycia spadku(ale to można zrobić również u notariusza, który spisze akt poświadczenia dziedziczenia- to jest to samo ale szybsze i z reguły tańsze[bodajże 150 zł plus jakieś dodatkowe opłaty]). Mając nabyty spadek(żeby nie było- nabycie następuje z chwilą śmierci spadkobiercy, a stwierdzenie nabycia poprostu stwierdza ten fakt) możecie przeprowadzić dział spadku(jeżeli oczywiście chcecie).
Ogólnie po stwierdzeniu nabycia- każdy ze spadkobierców jest współwłaścicielem tego co wchodziło w skład spadku(np. w tym samochodzie- jeżeli byś dziedziczyła tylko Ty i Twoja mama- to współwłaścicielami jesteście: Ty, Twoja mama i narzeczony- w odpowiednich częściach) i możecie zarządzać tymi prawami- także możecie np. wspólnie z mamą dokonać darowizny na rzecz narzeczonego, żeby był samodzielnym właścicielem samochodu. Jeżeli zdecydujecie się na podział spadku to możecie się umówić, że Ty bierzesz udziały w samochodzie a Twoja mama np. udziały w mieszkaniu/domu - oczywiście możliwe są wtedy ewentualne dopłaty/spłaty.

Ps. pisząc to troche przysypiam, także moge pisać nie jesno ;)
osobiście uważam, że jeżeli nie macie żadnych tam sporów dot. spadku itp, krąg spadkobierców jest znany- to możecie się umówić z notariuszem na notarialne poświadczenie dziedziczenia(szybciej i taniej)- on wtedy też z reguły wam wszystko wytłumaczy co i jak.
W razie czego ja też pomogę ;)
eaxene
Aktywny

Miejscowość: Toruń

07 Lut 2010, 22:48

Ja dodam już tak na marginesie i mało na temat branży samochodowej, że dziedziczy się również zobowiązania zmarłego :cool:
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

08 Lut 2010, 11:02

no tak- ale zróbmy na marginesie drugi margines- nie wszystkie zobowiązania spadkodawcy się dziedziczy ;)
eaxene
Aktywny

08 Lut 2010, 18:57

Dishman - no tak, o dziedziczeniu zobowiązań dowiedziałam się niesamowicie dużo... ;)
też się spłaca :|

a możecie mi jeszcze powiedzieć, jak wyglądałaby sprawa, gdyby nie przekazywać całości na narzeczonego tylko jako właścicielem głównym uczynić moją mamę? wiecie, zniżki, jak to było w przypadku ojca ;)

czy jest to robione automatycznie, jako że jest głównym spadkobiercą, czy też trzeba załatwiać coś sądownie/notarialnie?
bo to, że dowód rejestracyjny jest do wymiany, to wiem.
shonya
Nowicjusz

08 Lut 2010, 21:32

Nie wiem jak jest z testamentem- bo pisałaś wcześniej że Twoja mama dziedziczy, teraz że jest głównym spadkobiercą- ale jeżeli nie ma testamentu to dziedziczysz ze swoją mamą na równych prawach(co więcej nawet jeżeli dostałabyś tylko 1% spadku a mama 99% to dziedziczenie też jest na równych prawach- tylko w innych częściach).

Po nabyciu spadku- poprostu darowizna udziałów we współwłasności w samochodzie na mame albo zróbcie podział masy spadkowej i tam ustalcie, że mama dostaje udziały we współwłasności samochodu.
eaxene
Aktywny

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bezpieczne auta służbowe Bezpieczne auta służbowe
    Światowa Organizacja Zdrowia WHO szacuje, że około 30% wypadków drogowych na świecie powiązanych jest z pracą. Dodatkowo Bank Światowy, przygotowując rekomendacje dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, ...
    Prestiżowa nagroda Prestiżowa nagroda "Red Dot" dla samochodu Skoda Rapid
    SKODA Rapid otrzymała prestiżową nagrodę "Red Dot" przyznaną za wzornictwo. 37 ekspertów z jury konkursu "Red Dot Design Award" przyznało jedną z bardziej pożądanych nagród modelowi Rapid. Auto wyróżniono ...

• Re: Przerejest.samoch.po śmierci wł.na niespokrewnionego wsp

14 Lut 2010, 18:06

niefachowo się wyraziłam - mama jest głównym spadkobiercą, to miałam na myśli. więc wydaje mi się, że 50% samochodu należy do niej.

wizyta u notariusza, jak widać, jest nieunikniona.
    dziękuję za pomoc! :)
    shonya
    Nowicjusz

15 Lut 2010, 18:33

mama jest głównym spadkobiercą, to miałam na myśli.

a ja znów napiszę, że nie ma czegoś takiego jak główny spadkobierca ;)

Spadek po Twoim ojcu dziedziczysz Ty, Twoja mama i ewentualnie reszta rodzeństwa (jeżeli jest)- w częściach równych.
    eaxene
    Aktywny

• Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Infiniti Q50
      Subaru Impreza STI