Przeziębienie lub grypa, a czas reakcji kierowcy

Przeziębienie lub grypa, a czas reakcji kierowcy

27 Lis 2013, 12:10

Mocne przeziębienie lub grypa mogą opóźnić czas reakcji kierowcy nawet o 10%. Dodatkowo na szybkość działania w sytuacji awaryjnej mogą także negatywnie wpływać zażywane leki.

"Kierowca musi zachowywać się odpowiedzialnie. Gdy czuje się źle lub zażywa leki, które wpływają na jego sprawność motoryczną, to powinien zrezygnować z podróży lub np. skorzystać z transportu publicznego" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Niebezpieczne objawy
Typowe objawy przeziębienia lub grypy, takie jak bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, kaszel, katar czy dreszcze uniemożliwiają kierowcy skoncentrowanie się na prowadzeniu samochodu. Wzrok od drogi odciągają także towarzyszące takiemu samopoczuciu czynności np. oczyszczanie nosa lub reakcje odruchowe, czyli np. kichanie. "Częstym objawem grypy jest też poczucie skrajnego zmęczenia powodujące senność. To kolejny argument, który powinien zmobilizować chorego kierowcę do pozostania w domu" ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

POLECAMY Jak bezpiecznie jeździć w trudnym terenie?

Czy leki mają wpływ na kierowcę?
Zażywane leki mogą mieć negatywny wpływ na zdolności motoryczne kierowcy. Bez względu na to czy kierowca zakupił lek bez recepty czy na receptę, powinien uważnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce i sprawdzić czy ma on negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. "Te informacje należy sprawdzić zanim zażyjemy lek, gdyż może się zdarzyć, że dany środek pozostaje w organizmie przez bardzo długi czas" wyjaśniają trenerzy.

Często Wam się zdarza jeździć samochodem w takim stanie? Oczywiście mamy na myśli kierowanie pojazdem :)

źródło: Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2261
Zdjęcia: 8267
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Przeziębienie lub grypa, a czas reakcji kierowcy

29 Lis 2013, 17:09

Ja zawsze zapoznaję się z ulotką lub pytam w aptece pod kątem prowadzenia pojazdu. Przy przeziębieniu raczej jeżdżę normalnie, przy grypie raczej nie, bo zawsze idę na L4 w obawie o ewentualne powikłania po tej groźnej chorobie.
Ander
Początkujący
 
Posty: 56
Rejestracja: 18 Lis 2013, 11:05
Prawo jazdy od: 05 05 2008
Przebieg/rok: 26tys. km
Auto: Suzuki Swift
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy
  Odsetek osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi ponad 12% mieszkańców, czyli 3,1 mln obywateli. Podobnie sytuacja kształtuje się w całej Europie. Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia układu ...
  Szybkie ładowarki do aut z napędem elektrycznym w Holandii Szybkie ładowarki do aut z napędem elektrycznym w Holandii
  Nissan, producent najchętniej kupowanego samochodu z napędem elektrycznym na świecie, Nissana LEAF, z radością przyjął informację o planowanej budowie ponad 200 stacji ładowania obsługujących kilka standardów szybkich ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Targi AutoSalon, bass i tuning
   Renault Alaskan Road Safety Patrol
   Mitsubishi Outlander PHEV, wersja europejska
   Ciężarówka do driftu, Volvo FM12