Przyszłość należy do samochodów na wodór

Przyszłość należy do samochodów na wodór

12 Kwi 2018, 14:19

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez KPMG pokazują, że na samochody z napędem wodorowym czeka świetlana przyszłość. Ponad połowa polskiej kadry zarządzającej uważa, że takie pojazdy są obecnie trendem numer jeden w branży motoryzacyjnej.

Rynek flotowy systematycznie odwraca się od silników z napędem Diesla. Dane RAC Business – brytyjskiej firmy zajmującej się między innymi obsługą flot – pokazują, że ponad 60 proc. dużych przedsiębiorstw planuje wycofać ze swojego parku modele samochodów zasilane olejem napędowym. Równocześnie rośnie zainteresowanie napędami alternatywnymi.

Napędy alternatywne dla biznesu
Przedsiębiorstwa wciąż podchodzą do samochodów elektrycznych z dużą rezerwą. Czterech na dziesięciu przedstawicieli dużych firm podkreśla, że w obecnym czasie nie widzą możliwości wykorzystania aut na baterie w swoim biznesie, a 25 proc. zapytanych stwierdziło, że takie pojazdy mają zbyt mały tonaż i nie mogą przewozić odpowiednio ciężkich ładunków – czytamy w raporcie RAC Business.

Wyniki tegorocznej edycji badań przeprowadzonych przez KPMG pokazują, że 52 proc. kadry zarządzającej wskazuje rozwój pojazdów elektrycznych napędzanych energią generowaną przez ogniwa paliwowe jako najważniejszy trend w branży motoryzacyjnej. Zdaniem respondentów – czytamy w raporcie KPMG – najmniej istotnym kierunkiem, którym zajmuje się przemysł motoryzacyjny, jest zmniejszenie pojemności i optymalizacja silników spalinowych – tylko 31 proc. ankietowanych uznało te trendy za istotne.

Samochody z napędem wodorowym dostępne w sprzedaży

Toyota Mirai
Toyota Mirai to najpopularniejszy samochód elektryczny zasilany ogniwami paliwowymi. W 2017 roku na świecie kupiono 3000 egzemplarzy tego modelu, a łącznie jego sprzedaż przekroczyła 5200 egzemplarzy. Obecnie Mirai odpowiada za ponad 80 proc. sprzedaży wszystkich samochodów z napędem na ogniwa paliwowe w Stanach Zjednoczonych – w samej Kalifornii kupiono dotąd 3000 tych wodorowych Toyot. Model jest dostępny także w Japonii i Europie, a do jego wprowadzenia na rynek przygotowują się Australia, Kanada i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Przyszłość należy do samochodów na wodórŚredniej wielkości sedan napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 154 KM i momencie obrotowym wynoszącym 335 Nm, dostępnym w pełnym zakresie obrotów, co zapewnia mu znacznie większą zrywność niż silniki spalinowe po podobnej mocy. Auto rozpędza się do 100 km/h w 9,6 s. Dwa zbiorniki wodoru sprężonego pod ciśnieniem 700 barów zapewniają zasięg od 550 do nawet 700 km. Zestaw ogniw paliwowych, w których Toyota zastosowała drobnootworowe kanały przepływowe 3D, zapewniające równomierne wytwarzanie energii elektrycznej na powierzchni ogniw i podwyższoną gęstość mocy na poziomie 3,1 kW/L. Napęd Mirai został zbudowany na bazie układu hybrydowego Toyoty, dzięki czemu jest zdolny do odzyskiwania energii z hamowania, która jest magazynowana w akumulatorze niklowo-wodorkowym.

Hyundai ix35 Fuel Cell
Przyszłość należy do samochodów na wodórModel ix35 Fuel Cell to wodorowa odmiana SUV-a Hyundai ix35 (Tucson). Samochód napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 136 KM i 300 Nm momentu obrotowego, który rozpędza auto do 100 km/h w 12,5 s. Maksymalnie wodorowy SUV może osiągnąć prędkość 160 km/h. Samochód waży 1830 kg, o 400 kg więcej niż wersja benzynowa. Wodór jest magazynowany w dwóch zbiornikach, które zapewniają pojazdowi zasięg około 600 km. Hyundai ix35 Fuel Cell jest dostępny w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Australii oraz 13 krajach Europy.

Honda Carity Fuel Cell
Wodorowa Honda Clarity zadebiutowała w 2016 roku i jest dostępna w leasingu w Japonii i Kalifornii. Komercyjna sprzedaż ma się rozpocząć w 2022 roku. Średniej wielkości sedan na zasięg 650 km – zapewnia go 5 kg wodoru skompresowanego pod ciśnieniem 700 barów w dwóch zbiornikach. Silnik elektryczny napędzający samochód generuje 176 KM i oferuje maksymalny moment obrotowy o wartości 300 Nm. Auto o masie 1840 kg rozpędza się do 100 km/h w 9 s, a maksymalna prędkość wynosi 165 km/h.
Przyszłość należy do samochodów na wodórTankowanie osobowych samochodów na ogniwa paliwowe trwa około 3 minut, dzięki czemu auta te mogą być tak samo funkcjonalne jak konwencjonalne samochody spalinowe. Wymaga to jednak dalszych inwestycji w stacje tankowania wodoru, które są obecnie prowadzone przez firmy paliwowe i producentów gazów przemysłowych, często we współpracy z władzami publicznymi i producentami samochodów na ogniwa paliwowe.

Ogromnym atutem aut elektrycznych zasilanych wodorem jest brak emisji CO2 czy jakichkolwiek szkodliwych substancji – pozostawiają za sobą jedynie parę wodną. Wodór można wytwarzać na wiele sposobów, także z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz odpadów – zarówno w zakładach o skali przemysłowej jak i w przydomowych instalacjach.

źródło: Toyota, Hyundai, Honda, complexPR
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3062
Zdjęcia: 11479
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus NX wyjątkowo bezpieczny. Najwyższa ocena w testach IIHS Lexus NX wyjątkowo bezpieczny. Najwyższa ocena w testach IIHS
    Popularny SUV Lexus NX zdobył najwyższą ocenę Top Safety Pick+ amerykańskiego Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Samochód doceniono nie tylko za wytrzymałość nadwozia, ale również za system zapobiegający ...
    Mazda MX-5 SUMMER EDITION - Tylko 10 egzemplarzy w Polsce! Mazda MX-5 SUMMER EDITION - Tylko 10 egzemplarzy w Polsce!
    Mazda Motor Poland wprowadza specjalną wersję modelu MX-5 – Summer Edition, która pojawi się w salonach sprzedaży w lipcu br. Oferta obejmuje 10 egzemplarzy MX-5. Wersję Summer wyposażono w silnik 2.0 MZR o mocy ...

  •