Rajdowe Mistrzostwa Europy - Rajd Azorów

21 Mar 2018, 23:51

Nowy sezon Rajdowych Mistrzostw Europy rozpoczyna się od Rajdu Azorów, gdzie Pirelli kolejny raz postawi w świetle reflektorów młodych zawodników – dostarczając ogumienie kilku czołowym kierowcom w samochodach najwyższej kategorii R5, jak również uczestnikom cyklu ERC Junior "Do lat 27", którzy rywalizują autami z napędem na przednią oś.

Wyzwanie: Rajd Azorów, rozgrywany na leżącej pośrodku Oceanu Atlantyckiego wyspie Świętego Michała, jest jedną z najbardziej spektakularnych imprez na świecie. Piaszczyste odcinki są często wąskie i nie pozostawiają dużego marginesu na błąd. Pogoda może szybko się zmieniać, pomiędzy słońcem, deszczem i mgłą.

Kierowcy Pirelli: Aleksiej Łukjaniuk wraca do mistrzowskiego cyklu na oponach Pirelli w swoim Fordzie Fiesta R5. Liderował w ubiegłorocznej edycji rajdu i teraz zalicza się do grona faworytów. Pirelli zaopatruje też w ogumienie kilku kierowców kategorii ERC Junior "Do lat 28", w tym urzędującego mistrza "Do lat 27" Chrisa Ingrama oraz dwukrotnego mistrza Niemiec Fabiana Kreima – obaj w Skodach Fabia R5. Wspierana przez Pirelli Włoszka Tamara Molinaro, triumfatorka Pucharu Pań 2017, wsiada po raz pierwszy do Forda Fiesty R5.

Poza kategorią ERC Junior "Do lat 27", gdzie Pirelli jest wyłącznym dostawcą opon dla jedenastu zgłoszonych załóg w samochodach R2, firma jest także licznie reprezentowana w ERC-2. Wśród kierowców znaleźli się m.in. ubiegłoroczny mistrz Tibor Erdi Junior oraz wicemistrz Zelindo Melegari. Z ogumienia Pirelli skorzysta też kilku portugalskich kierowców, jak Carlos Vieira, Jose Pedro Fontes i Bernardo Sousa.

Produkty: Pirelli dostarcza opony szutrowe Scorpion K i Scorpion KM. Szczególnie popularna na piaszczystych odcinkach może być miękka mieszanka KM6. Na twardszą nawierzchnią dostępna będzie mieszanka K6, a pod ręką na wypadek deszczu będą także supermiękkie opony K8. Zawodnicy kategorii ERC Junior "Do lat 27" będą mieli do wyboru mieszankę K6 oraz twardszą K4.

Przepisy: Kierowcy kategorii ERC-1 (samochody R5) oraz ERC-2 (Grupa N) mogą skorzystać maksymalnie z 18 opon podczas całego rajdu, a kierowcy ERC Junior "Do lat 27" mają do dyspozycji po 12 opon.

Kluczowy odcinek: OS6/OS9 Sete Cidades (23,87 km). Najdłuższy i najsłynniejszy odcinek Rajdu Azorów, fragmentami biegnący wzdłuż krawędzi wypełnionego wodą wulkanicznego krateru. Kierowcy nie mają jednak czasu na podziwianie widoków, bo miejscami droga jest niewiele szersza od samochodu.

Azory to jeden z najbardziej spektakularnych szutrowych rajdów świata. Właściwy dobór opon odgrywa tu kluczową rolę. Jednym z największych wyzwań są bardzo zmienne warunki atmosferyczne. Załogi i opony muszą mierzyć się zarówno z upalnym słońcem, jak i ulewnym deszczem: często więcej niż raz tego samego dnia."Cieszymy się na widok tak wielu młodych kierowców, którzy awansowali do najwyższej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy i korzystają z opon Pirelli. To odzwierciedlenie naszej filozofii i już czekamy na ich wyczyny." dodaje Terenzio Testoni, menedżer aktywności rajdowych Pirelli.

źródło: Pirelli
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak powstaje Toyota GR Yaris?
  To najbardziej wyjątkowy hot hatch na rynku, więc i jego proces powstawania odbiega od standardu. Toyota GR Yaris powstaje na specjalnej linii produkcyjnej fabryki Toyota Motomachi, w której dawniej powstawał Lexus ...
  TOP 4 porad jak ograniczyć wydatki motoryzacyjne
  Koronawirus niesie za sobą konsekwencje gospodarcze i finansowe, także dla naszych portfeli. Najszybszym sposobem na przywrócenie równowagi w domowym budżecie są cięcia bieżących wydatków, np. tych związanych ...

 •  
  • Warto przeczytać