Rav 4 2008 silnik 2.0 benzyna Problem z biegami

08 Lis 2018, 17:21

Problem nie występuje bezpośrednio po zapaleniu silnika, a po przejechaniu pewnego odcinka i zatrzymaniu samochodu. Po wrzuceniu biegu wstecznego jest problem z wrzuceniem luzu. Trzeba użyć dużo siły lub zgasić samochód. Po wrzuceniu luzu, z dużym wtedy oporem wchodzi jedynka. Gdy wejdzie, podobny problem jak w przypadku wstecznego, ciężko jest wrzucić luz. Z tego powodu problematyczne są manewry w przód i do tyłu, np. na parkingach. Z tego co zaobserwowałem, gdy dochodzi do momentu, że ciężko jest zmieniać biegi jedynka-wsteczny, przy wrzucaniu z „oporem” wstecznego auto delikatnie przez chwilkę toczy się do tyłu. Natomiast przy wrzucaniu jedynki z oporem, auto delikatnie przez chwilkę toczy się do przodu. Po zgaszeniu silnika i zapaleniu ponownie, problem jakby znikał.

Problem występuje od roku. Ponad rok temu w aucie było wymieniane sprzęgło. Problemu na pewno nie było przed wymianą, ale poprzedni użytkownik (rodzic, kobieta) nie potrafi określić, czy problem zaczął występować bezpośrednio zaraz po wymianie.

Drugi problem to zmiana biegu z 1 na 2 w czasie jazdy. Z tego co czytałem w ravkach często występuje ten problem, ale może można go jakoś zniwelować? Bieg wchodzi, ale czasem z oporem i głośnym chrobotaniem. Zauważyłem, że uzależnione jest to trochę od prędkości z jaką dwójkę wrzucam. Jeżeli spróbuję ją wrzucić bardzo spokojnie i przy obrotach 2000-2500 to wejdzie z reguły bardzo ładnie i lekko. Jeśli jednak będę chciał ją wrzucić szybko albo przy wyższych obrotach to będą wyżej wymienione objawy.
toba94
Nowicjusz
 
Posty: 4

08 Lis 2018, 17:55

Być może problem leży w synchronizatorach. Jeśli przy dużych prędkościach obrotowych skrzynia zgrzyta to bardzo możliwe że synchronizator nie nadąża wyhamować kół zębatych na wałku. Albo po prostu sprzęgło nie do końca się wysprzęgla, jakiś problem ze sprężyną centralną albo łożyskiem wyciskowym.
MrCiastek
Nowicjusz
 
Posty: 5

08 Lis 2018, 21:05

pierwsze co to trzeba sprawdzić płyn hamulcowy. Masz ewidentnie problem z wysprzęglaniem.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16105
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

08 Lis 2018, 21:23

Tylko dlaczego po zapaleniu silnika wysprzęgla normalnie? Zapale pod domem i autem normalnie mogę ruszać do przodu i do tyłu, biegi lekko wchodzą i wychodzą, a jak przejadę kawałek i się zatrzymam to dzieje się coś takiego?
toba94
Nowicjusz
 
Posty: 4

08 Lis 2018, 21:31

Ponieważ możesz mieć zapowietrzony układ. Masz problem z układem wysprzęglania czyli pompka, wysprzęglik, łożysko oporowe. Jeden z tych elementów nie domaga
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16105
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

09 Lis 2018, 05:47

Dziękuję bardzo za odpowiedzi!
toba94
Nowicjusz
 
Posty: 4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Produkcja Opla Cascady w Gliwicach od 2013 roku
    To był wielki dzień dla gliwickiej fabryki Opla. Kiedy pierwszy egzemplarz modelu Cascada, eleganckiego, średniej wielkości kabrioletu Opla, zjechał z taśmy montażowej. Numerem jeden był Opel Cascada w kolorze białym "Seashell", ...

14 Lis 2018, 16:15

Niestety, odpowietrzanie nie pomogło. Płyn był już pewnie stary, bo lekko zielonkawy. Mam jakieś wrażenie jakby po odpowietrzaniu troszeczkę, niedużo, z większym oporem wchodziły wszystkie biegi. Taki opór na początku wrzucania, który trzeba pokonać, żeby dalej bieg już gładko wszedł. Nie wiem, może to tylko takie błędne wrażenie. Podjadę w najbliższym czasie do serwisu.
toba94
Nowicjusz
 
Posty: 4

30 Lis 2018, 13:04

toba94 napisał(a):Płyn był już pewnie stary, bo lekko zielonkawy
Płyn nie zmienia koloru i cały czas jest taki sam :) Chodzi tu o to że starczy płyn hamulcowy jest bardziej higroskopijny co oznacza że chłonie wodę a przez to zmniejszają się jego właściwości.

Napisz jeszcze czy olej był wymieniany i czy jego stan jest odpowiedni w skrzyni.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!