Rejestracja samochodu z Austrii

Rejestracja samochodu z Austrii

26 Lis 2018, 18:42

Dzień dobry, mam kilka pytań na temat rejestracji samochodu. Może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc i opisać jakie kroki powinienem podjąć. Sytuacja wygląda tak:
Kupiłem samochód w Polsce, który w 2001 roku został wyrejestrowany w Austrii. Przez ostatnie 17 lat przestał w stodole. Jedyne co do niego mam to książeczkę typenschein i umowę kupna sprzedaży. W ksiazece wbite jest wyrejestrowanie. Jakie kroki powinienem podjąć żeby go zarejestrować na białe tablice i czy w ogóle jest to mozliwe? Proszę o pomoc.
Kubapi
Nowicjusz

Re: Rejestracja samochodu z Austrii

26 Lis 2018, 20:40

Kubapi napisał(a):i umowę kupna sprzedaży
Ale pomiędzy kim.. :?: Czy pomiędzy wlaścicielem z Austrii i Kowalskim w Polsce czy pomiedzy Kowalskim a Tobą... :?:
Kubapi napisał(a):Jedyne co do niego mam to książeczkę typenschein
Jak bys wrzucił skan tego dokumentu to moze bym cos w tym temacie "rozkmienił" Wystarczy jak poprosisz "wujka"Google... :mrgreen: wpisując w temacie"wzór dow.rej.samochdu z Austrii" i juz będziesz wszystko wiedział....
Tak na marginesie:
1/cło i akcyza oplacona... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

26 Lis 2018, 21:22

Umowa jest pomiędzy mną a gościem ,który wyrejestrował samochód w Austrii. Właścicielem był Polak mieszkający na stałe w Austrii, czy ma to znaczenie że mam umowę Polską? Nie wiem jakim sposobem samochód znalazł się w Polsce ale wydaję mi się że przyjechał nim na kołach, zabrał tablice, dowody rejestracyjne i wyrejestrował. Cło i akcyza nie opłacone, czy ja jako nowy właściciel mam to zrobić pomimo tego że samochód 17 lat spędził w Polsce ?
Kubapi
Nowicjusz

26 Lis 2018, 21:50

Kubapi napisał(a): Właścicielem był Polak mieszkający na stałe w Austrii, czy ma to znaczenie że mam umowę Polską?
Jezeli to był Polak to owszem być moze nie musiał nic płacić.Moze zostać to potraktowane jako mienie przesiedlencze a wtedy nie ma obowiazku oplaty.Nie jestem Ci w stanie zagwarantowac na 100%ze wszystko jest ok.Nie wiem czy nie mial obowiązku tego faktu zglosic w UC i uzyskac jakies dokumenty.Ten były juz wlasciciel /bo jak rozumiem juz samochod kupiłeś/mieszka w Polsce czy w Austrii :?:
Kubapi napisał(a): Cło i akcyza nie opłacone
Jezeli nie jest to mienie przesiedleńcze to miał obowiazek uregulowć tą sprawe w ciagu 14 od przekroczenia granicy.Jaki moze byc ciąg dalszy tej sprawy trudno mi cokolwiek powiedzieć... :shock:
Ps.Najczarniejszy scenariusz to być moze ze kupiłes sobie"pomnik"... :/
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

26 Lis 2018, 22:02

Mieszka w dalszym ciągu w Austrii. Podejrzewam że samochód nie był w żadnym z Polskich urzędów zgłoszony, opłacony więc "przebywał na terenie Polski nielegalnie" :)
Teraz po przeczytaniu trochę informacji na ten temat widzę to tak:
1)Idę do Urzędu płace akcyze, wypełniam oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych.
2)Powinienem zrobić tłumaczenie Typenschein?
3) Wydział komunikacji i standardowa procedura? Typenschein wystarczy?
Kubapi
Nowicjusz

26 Lis 2018, 22:44

Kubapi napisał(a):Mieszka w dalszym ciągu w Austrii.
Czyli de facto nie jest to prawdopodobnie mienie przesiedlencze.
Kubapi napisał(a):)Idę do Urzędu płace akcyze,
Jeszcze raz Ci napiszę-to był jego obowiazek w momencie kiedy ten samochód został sprowadzony do Polski.Jak data zakupu widnieje na umowie k/s tego samochodu... :?:
Kubapi napisał(a):Powinienem zrobić tłumaczenie Typenschein?
Nie kazdy WK tego zada więc trudno mi się wypowiadac w tym temacie...
Kubapi napisał(a):Typenschein wystarczy?
Raczej tak..
Kubapi napisał(a):Wydział komunikacji i standardowa procedura?
No ale wczesniej trzeba wykonac badanie tech.na SKP... Nie wiem dokładnie jak wyglada sprawa z TR pojazdu.Jak ja skonczyłem pracowac na SKP to pojazd nie musiał ich miec... 8)
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Audi Q3 z silnikami 35 TFSI i 35 TDI Audi Q3 z silnikami 35 TFSI i 35 TDI
    Na polskim rynku dostępne są już nowe wersje kompaktowego SUV’ Audi Q3. Na początek oferowane jest w trzech wersjach silnikowych: 35 TFSI z manualną skrzynią biegów, 35 TFSI ze skrzynią automatyczną S tronic ...
    Niskie napięcie na akumulatorze i problem z odpaleniem silnika Niskie napięcie na akumulatorze i problem z odpaleniem silnika
    Po trzech dniach wsiadam przekręcam kluczyk i rozrusznik z trudem zrobił może jeden obrót. Było to dla mnie dziwne dlatego że akumulator wcześniej nie sprawiał problemów i nie dawał oznak rozładowanego. Zajrzałem ...

• Re: Rejestracja samochodu z Austrii

26 Lis 2018, 22:55

Na mojej umowie, która z nim spisałem data widnieje 22 listopada tego roku. Patrząc na to z drugiej strony, samochód mogłem sam przywieźć na lawecie z Austrii kilka dni temu. Prawda? W takim wypadku to ja płacę akcyzę? Dobrze rozumiem?
    Kubapi
    Nowicjusz

26 Lis 2018, 23:32

Kubapi napisał(a):Na mojej umowie, która z nim spisałem data widnieje 22 listopada tego roku.
    Ok... :ok:
    Kubapi napisał(a): Prawda?
    :ok: Mały drobiazg ale wazny moim zdaniem.Miejsce spisania umowy k/s samochodu:Paryz,Wiedeń czy Wroclaw... :?:
    Kubapi napisał(a): Dobrze rozumiem?
    Dobrze,dobrze kumasz... :!:
    Nie odpowiadam na PW.
    Migi60
    Forumowicz VIP

01 Gru 2018, 18:28

Migi60 napisał(a):1/cło i akcyza oplacona... :?:

Od kiedy to cło się płaci od samochodów z UE ? Halo mamy 2018R
    Opłacana jest tylko Akcyza

Kubapi napisał(a):Umowa jest pomiędzy mną a gościem ,który wyrejestrował samochód w Austrii. Właścicielem był Polak mieszkający na stałe w Austrii, czy ma to znaczenie że mam umowę Polską? Nie wiem jakim sposobem samochód znalazł się w Polsce ale wydaję mi się że przyjechał nim na kołach, zabrał tablice, dowody rejestracyjne i wyrejestrował. Cło i akcyza nie opłacone, czy ja jako nowy właściciel mam to zrobić pomimo tego że samochód 17 lat spędził w Polsce ?

Ogólnie to sprawa się troche komplikuje bo:
    1. jeżeli masz umowę z jakimś tam gościem który auto wymeldował ale właścicielem nie jest WK może zarządać poprzedniej umowy żeby była ciągłość umów...trzeba dopytać w WK, może nie będą tego chcieć, wiem tylko że jak masz umowę od obcokrajowca-handlarza który sprzedaje nie swoje auto to nie ma tego problemu. cła nie płacimy bo auto jest z UE, akcyza jedynie jeżeli pojemność <2.0 to 3,1% wartości auta.
    1a. jeżeli będzie potrzebna ciągłość umów i wyjdzie że auto jest od 17lat w PL to trzeba będzie zapłacić zaległy recykling 500zł :lol: a i UC może się tym zainteresować
    Tak więc nie wiem czy by nie była lepsza umowa napisana po niemiecku i w Austrii i ją przetłumaczyć tak będzie to bardziej wiarygodniej wyglądać .
    Tak więc fajnie by było nie wykazywać że ten samochód tyle tutaj jest.
    2. Teoretycznie akcyzę powinien opłacić ten kto wprowadza na terytorium pojazd a więc nie ty, ale jak ją opłacisz to pobierzesz potwierdzenie, w ostateczności UC będzie kogoś za to ścigał

BTW. Jeżeli masz oryg. dowód rejestracyjny i umowę to WK powinien auto zarejestrować, pytanie jest inne jeżeli ten samochód stał 17 lat to co on warty jest?
    -kpl hamulce do wymiany
    -kpl zawieszenie do sprawdzenia/serwisu/wymiany
    -wiadomo filtry, płyny, oleje wszystko do wymiany
    -opony do wymiany
    kpl rozrząd do wymiany
    -nie wiadomo w jakim stanie blacha/osprzęt silnika
    -instalacja elektryczna do serwisu
    -klima napewno nie sprawna

Takie auto ma niestety wartość 0,50zł/kg chyba że to jakiś mega rzadki klasyk w stanie kolekcjonerskim w innym przypadku przerost formy nad treścią i jeszcze papiery nie halo, jeszcze wyjdzie że kradzione lub pod zastaw.
    andrewb25
    Zaawansowany

Miejscowość: małopolskie

01 Gru 2018, 21:59

andrewb25 napisał(a):Od kiedy to cło się płaci od samochodów z UE ?
    Mea kulpa... :( W tym wieku to czesto pamięć zawodzi... :!: :!:
    Nie odpowiadam na PW.
    Migi60
    Forumowicz VIP