Rejestracja samochodu z Austrii

Rejestracja samochodu z Austrii

26 Lis 2018, 18:42

Dzień dobry, mam kilka pytań na temat rejestracji samochodu. Może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc i opisać jakie kroki powinienem podjąć. Sytuacja wygląda tak:
Kupiłem samochód w Polsce, który w 2001 roku został wyrejestrowany w Austrii. Przez ostatnie 17 lat przestał w stodole. Jedyne co do niego mam to książeczkę typenschein i umowę kupna sprzedaży. W ksiazece wbite jest wyrejestrowanie. Jakie kroki powinienem podjąć żeby go zarejestrować na białe tablice i czy w ogóle jest to mozliwe? Proszę o pomoc.
Kubapi
Nowicjusz

Re: Rejestracja samochodu z Austrii

26 Lis 2018, 20:40

Kubapi napisał(a):i umowę kupna sprzedaży
Ale pomiędzy kim.. :?: Czy pomiędzy wlaścicielem z Austrii i Kowalskim w Polsce czy pomiedzy Kowalskim a Tobą... :?:
Kubapi napisał(a):Jedyne co do niego mam to książeczkę typenschein
Jak bys wrzucił skan tego dokumentu to moze bym cos w tym temacie "rozkmienił" Wystarczy jak poprosisz "wujka"Google... :mrgreen: wpisując w temacie"wzór dow.rej.samochdu z Austrii" i juz będziesz wszystko wiedział....
Tak na marginesie:
1/cło i akcyza oplacona... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

26 Lis 2018, 21:22

Umowa jest pomiędzy mną a gościem ,który wyrejestrował samochód w Austrii. Właścicielem był Polak mieszkający na stałe w Austrii, czy ma to znaczenie że mam umowę Polską? Nie wiem jakim sposobem samochód znalazł się w Polsce ale wydaję mi się że przyjechał nim na kołach, zabrał tablice, dowody rejestracyjne i wyrejestrował. Cło i akcyza nie opłacone, czy ja jako nowy właściciel mam to zrobić pomimo tego że samochód 17 lat spędził w Polsce ?
Kubapi
Nowicjusz

26 Lis 2018, 21:50

Kubapi napisał(a): Właścicielem był Polak mieszkający na stałe w Austrii, czy ma to znaczenie że mam umowę Polską?
Jezeli to był Polak to owszem być moze nie musiał nic płacić.Moze zostać to potraktowane jako mienie przesiedlencze a wtedy nie ma obowiazku oplaty.Nie jestem Ci w stanie zagwarantowac na 100%ze wszystko jest ok.Nie wiem czy nie mial obowiązku tego faktu zglosic w UC i uzyskac jakies dokumenty.Ten były juz wlasciciel /bo jak rozumiem juz samochod kupiłeś/mieszka w Polsce czy w Austrii :?:
Kubapi napisał(a): Cło i akcyza nie opłacone
Jezeli nie jest to mienie przesiedleńcze to miał obowiazek uregulowć tą sprawe w ciagu 14 od przekroczenia granicy.Jaki moze byc ciąg dalszy tej sprawy trudno mi cokolwiek powiedzieć... :shock:
Ps.Najczarniejszy scenariusz to być moze ze kupiłes sobie"pomnik"... :/
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

26 Lis 2018, 22:02

Mieszka w dalszym ciągu w Austrii. Podejrzewam że samochód nie był w żadnym z Polskich urzędów zgłoszony, opłacony więc "przebywał na terenie Polski nielegalnie" :)
Teraz po przeczytaniu trochę informacji na ten temat widzę to tak:
1)Idę do Urzędu płace akcyze, wypełniam oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych.
2)Powinienem zrobić tłumaczenie Typenschein?
3) Wydział komunikacji i standardowa procedura? Typenschein wystarczy?
Kubapi
Nowicjusz

26 Lis 2018, 22:44

Kubapi napisał(a):Mieszka w dalszym ciągu w Austrii.
Czyli de facto nie jest to prawdopodobnie mienie przesiedlencze.
Kubapi napisał(a):)Idę do Urzędu płace akcyze,
Jeszcze raz Ci napiszę-to był jego obowiazek w momencie kiedy ten samochód został sprowadzony do Polski.Jak data zakupu widnieje na umowie k/s tego samochodu... :?:
Kubapi napisał(a):Powinienem zrobić tłumaczenie Typenschein?
Nie kazdy WK tego zada więc trudno mi się wypowiadac w tym temacie...
Kubapi napisał(a):Typenschein wystarczy?
Raczej tak..
Kubapi napisał(a):Wydział komunikacji i standardowa procedura?
No ale wczesniej trzeba wykonac badanie tech.na SKP... Nie wiem dokładnie jak wyglada sprawa z TR pojazdu.Jak ja skonczyłem pracowac na SKP to pojazd nie musiał ich miec... 8)
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Pierwszy airbag chroniący kolana kierowcy Pierwszy airbag chroniący kolana kierowcy
    Pierwszy airbag chroniący kolana kierowcy – Toyota Avensis (T250) –marzec 2003. Pierwsze poduszki powietrzne (airbagi) montowano jako opcję w samochodach koncernu GM już we wczesnych latach 70. System stał się ...
    Audi S8 "Samochodem roku 2013" na Ukrainie Audi S8 "Samochodem roku 2013" na Ukrainie
    Audi S8 zdobyło prestiżowe wyróżnienie na Ukrainie. W klasie luksusowych limuzyn przyznano mu tytuł "Samochodu roku 2013". Werdykt podjęło jury składające się z ekspertów w dziedzinie motoryzacji i osób ...

• Re: Rejestracja samochodu z Austrii

26 Lis 2018, 22:55

Na mojej umowie, która z nim spisałem data widnieje 22 listopada tego roku. Patrząc na to z drugiej strony, samochód mogłem sam przywieźć na lawecie z Austrii kilka dni temu. Prawda? W takim wypadku to ja płacę akcyzę? Dobrze rozumiem?
    Kubapi
    Nowicjusz

26 Lis 2018, 23:32

Kubapi napisał(a):Na mojej umowie, która z nim spisałem data widnieje 22 listopada tego roku.
    Ok... :ok:
    Kubapi napisał(a): Prawda?
    :ok: Mały drobiazg ale wazny moim zdaniem.Miejsce spisania umowy k/s samochodu:Paryz,Wiedeń czy Wroclaw... :?:
    Kubapi napisał(a): Dobrze rozumiem?
    Dobrze,dobrze kumasz... :!:
    Nie odpowiadam na PW.
    Migi60
    Forumowicz VIP

01 Gru 2018, 18:28

Migi60 napisał(a):1/cło i akcyza oplacona... :?:

Od kiedy to cło się płaci od samochodów z UE ? Halo mamy 2018R
    Opłacana jest tylko Akcyza

Kubapi napisał(a):Umowa jest pomiędzy mną a gościem ,który wyrejestrował samochód w Austrii. Właścicielem był Polak mieszkający na stałe w Austrii, czy ma to znaczenie że mam umowę Polską? Nie wiem jakim sposobem samochód znalazł się w Polsce ale wydaję mi się że przyjechał nim na kołach, zabrał tablice, dowody rejestracyjne i wyrejestrował. Cło i akcyza nie opłacone, czy ja jako nowy właściciel mam to zrobić pomimo tego że samochód 17 lat spędził w Polsce ?

Ogólnie to sprawa się troche komplikuje bo:
    1. jeżeli masz umowę z jakimś tam gościem który auto wymeldował ale właścicielem nie jest WK może zarządać poprzedniej umowy żeby była ciągłość umów...trzeba dopytać w WK, może nie będą tego chcieć, wiem tylko że jak masz umowę od obcokrajowca-handlarza który sprzedaje nie swoje auto to nie ma tego problemu. cła nie płacimy bo auto jest z UE, akcyza jedynie jeżeli pojemność <2.0 to 3,1% wartości auta.
    1a. jeżeli będzie potrzebna ciągłość umów i wyjdzie że auto jest od 17lat w PL to trzeba będzie zapłacić zaległy recykling 500zł :lol: a i UC może się tym zainteresować
    Tak więc nie wiem czy by nie była lepsza umowa napisana po niemiecku i w Austrii i ją przetłumaczyć tak będzie to bardziej wiarygodniej wyglądać .
    Tak więc fajnie by było nie wykazywać że ten samochód tyle tutaj jest.
    2. Teoretycznie akcyzę powinien opłacić ten kto wprowadza na terytorium pojazd a więc nie ty, ale jak ją opłacisz to pobierzesz potwierdzenie, w ostateczności UC będzie kogoś za to ścigał

BTW. Jeżeli masz oryg. dowód rejestracyjny i umowę to WK powinien auto zarejestrować, pytanie jest inne jeżeli ten samochód stał 17 lat to co on warty jest?
    -kpl hamulce do wymiany
    -kpl zawieszenie do sprawdzenia/serwisu/wymiany
    -wiadomo filtry, płyny, oleje wszystko do wymiany
    -opony do wymiany
    kpl rozrząd do wymiany
    -nie wiadomo w jakim stanie blacha/osprzęt silnika
    -instalacja elektryczna do serwisu
    -klima napewno nie sprawna

Takie auto ma niestety wartość 0,50zł/kg chyba że to jakiś mega rzadki klasyk w stanie kolekcjonerskim w innym przypadku przerost formy nad treścią i jeszcze papiery nie halo, jeszcze wyjdzie że kradzione lub pod zastaw.
    andrewb25
    Zaawansowany

Miejscowość: małopolskie

01 Gru 2018, 21:59

andrewb25 napisał(a):Od kiedy to cło się płaci od samochodów z UE ?
    Mea kulpa... :( W tym wieku to czesto pamięć zawodzi... :!: :!:
    Nie odpowiadam na PW.
    Migi60
    Forumowicz VIP