Rejestracja używanego pojazdu - wątpliwości

14 Wrz 2009, 18:47

Witam.

Wiem, że takie tematy już na pewno były, ale potrzebuję konkretnych informacji od fachowców! Chodzi oczywiście o rejestrację samochodu używanego zakupionego w Polsce od osoby prywatnej. Zakładamy, że pojazd ma ważny przegląd techniczny (jest on wbity w dowód rejestracyjny), a sprzedawca nie zgadza się na "przepisanie" OC na osobę kupującą (mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi - w każdym razie trzeba będzie zawrzeć umowę OC "od nowa").

Co trzeba mieć, sporządzić.

Przy kupnie:
1. Umowa kupna/sprzedaży
2. Formularz PCC-3 (wypełniony razem ze sprzedawcą?)
3. Dowód rejestracyjny
4. Karta Pojazdu
5. Polisa OC sprzedającego (?)

Przy rejestracji (rejestracja w ciągu 30 dni od daty na umowie?)
1. Umowa kupna/sprzedaży
2. Potwierdzenie zapłaty w US
3. Dowód rejestracyjny
4. Karta Pojazdu
5. Polisa OC (wykupiona już na moje nazwisko)

Proszę poprawić, jeśli czegoś brakuje lub jest źle.

Teraz dodatkowe pytania:

1. Jeśli mieszkam w tej samej miejscowości co sprzedawca, czy mogę zostawić jego tablice rejestracyjne (białe, unijne)? O ile zapłacę mniej i czy coś mi "grozi" po zostawieniu starych tablic?
2. Czy ja muszę sam wypowiedzieć OC poprzednika, czy robi to we własnym interesie sprzedawca?
3. Czy 2% podatku liczone są od kwoty wpisanej na umowie, czy sprawdzają w jakimś taryfikatorze po modelu/roczniku itd.

Nie bijcie. Jestem zielony w tej materii. Bardzo mi pomożecie.

Pozdrawiam.
TLS
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: PL

14 Wrz 2009, 19:40

TLS napisał(a):sprzedawca nie zgadza się na "przepisanie" OC na osobę kupującą


Sprzedawca nie może się nie zgodzić. OC jest przypisane do samochodu. Ubezpieczycel może najwyżej przeliczyć składę wg Twoich zwyżek/zniżek i dopłacisz bądź dostaniesz zwrot części kwoty.

TLS napisał(a):Co trzeba mieć, sporządzić.

Przy kupnie:
1. Umowa kupna/sprzedaży
2. Formularz PCC-3 (wypełniony razem ze sprzedawcą?)
3. Dowód rejestracyjny
4. Karta Pojazdu
5. Polisa OC sprzedającego (?)


PCC wypełniasz sam.

TLS napisał(a):Przy rejestracji (rejestracja w ciągu 30 dni od daty na umowie?)
1. Umowa kupna/sprzedaży
2. Potwierdzenie zapłaty w US
3. Dowód rejestracyjny
4. Karta Pojazdu
5. Polisa OC (wykupiona już na moje nazwisko)


Polisa poprzedniego właścicela lub na Twoje nazwisko jeśli polisa poprzedniego właściciela Ci nie odpowiadała i zawarłeś nową.

TLS napisał(a):Teraz dodatkowe pytania:

1. Jeśli mieszkam w tej samej miejscowości co sprzedawca, czy mogę zostawić jego tablice rejestracyjne (białe, unijne)? O ile zapłacę mniej i czy coś mi "grozi" po zostawieniu starych tablic?
2. Czy ja muszę sam wypowiedzieć OC poprzednika, czy robi to we własnym interesie sprzedawca?
3. Czy 2% podatku liczone są od kwoty wpisanej na umowie, czy sprawdzają w jakimś taryfikatorze po modelu/roczniku itd.


Tablice możesz sobie zostawić i płacisz wtedy tylko za nowy dowód (chyba 50 zł), Ty wypowiadasz OC poprzednika, 2% liczą od kwoty na umowie chyba, że jest znacząco niższa niż wartość danego auta wg eurotaxu czy czego tam sobie urzędnik zachce.
Kubuch
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2671
Miejscowość: Matplaneta
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Fiesta MK7 FL / Mini One
Silnik: 1,0 100 KM/1,6 90 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

14 Wrz 2009, 21:35

do rejestracji:
- dodatkowo bierzesz tablice rejestracyjne do legalizacji - czyli wymiana hologramów
- możesz nie brać zapłaty podatku bo urzędu to nie interesuje
- płacisz mniej o 80 zł - koszt dwóch tablic czyli wyjdzie coś koło 82,5 zł


OC ty możesz wypowiedzieć ale nie musisz. Gdybyś chciał wypowiadać to masz na to 30 dni od daty zakupu i tego dnia zawierasz nowe OC

tu możesz wypełnić i wydrukować PCC-3
[link wygasł]

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nissan Juke Nismo
    Nissan Juke Nismo obrazuje ducha innowacji i wzbudza zainteresowanie, dzięki któremu koncepcja Nismo stała się jedną z najbardziej uznawanych nazw w sportach samochodowych oraz w grach. Wprowadzając markę Nismo do ...