Rekalkulacja składki

Rekalkulacja składki

01 Mar 2018, 19:43

Witam serdecznie,

W czerwcu 2017 zakupiłam samochód wraz z OC, ważnym do 17.03.2018. Byłam u agenta ubezpieczeniowego zgłosić, że jestem nowym właścicielem samochodu. Pani poleciła jeździć na tym OC i się nie martwić. Powiedziała, że ewentualne pismo w sprawie dopłaty przyjdzie do domu w przeciągu miesiaca czy dwóch. Nadmienię, że nic nie podpisałam, nic nie wypelnialam, żadnych papierow nie zostawiłam.

W zeszłym tygodniu sprzedałam samochód. Zadzwoniłam do tej samej agentki nie będąc pewna czy w ogóle mam to zgłaszać, a Pani mi powiedziała, że być może teraz będę musiała dokonać dopłaty.

Chciałam zapytać jak to wyglada po sprzedaniu samochodu. Faktycznie mam iść do agentki wraz z umową sprzedaży auta teraz? Czy mam się obawiać, że rekalkulacja składki będzie wykonana teraz i będę musiała dopłacić? Ile czasu ubezpieczyciel ma na rekalkulacje składki? Nie mogę nigdzie uzyskać rzetelnych informacji. Część ludzi poleca sprawę po prostu "olać" i tam nie iść.

Z góry dziękuję za pomoc.
Ana93
Nowicjusz
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 Sty 2018, 11:30
Prawo jazdy od: 22 10 2016
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

Re: Rekalkulacja składki

03 Mar 2018, 21:26

Troszkę późno o tym piszesz. Po zakupie samochodu nalezy udać się do ubezpieczyciela i poprosić o zrobienie rekalkulacji składki oraz zmianę danych na polisie. Ubezpieczyciel robi na miejscu rekalkulację i od razu wiesz, czy musisz dopłacać czy nie. Masz wówczas wybór, czy zostawać czy zmienić ubezpieczyciela. Pani agentka, to naprawdę agentka...Mogła cię wprowadzić w błąd. Może się okazać, że będziesz musiała dopłacić. I będziesz musiała...
Niestety - pytanie zadałaś za późno.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15356
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Rekalkulacja składki

03 Mar 2018, 22:01

Po zakupie samochodu udałam się do agentki, która pośredniczy w załatwianiu OC z różnymi firmami.
Dzisiaj bylan u niej znów, postawiła pieczątkę na umowie sprzedaży samochodu.
Dzwoniłam do firmy ubezpieczeniowej bezpośrednio i babka mi powiedziała, że mają 14 dni na przesłanie pisma z rekalkulacją od momentu zgloszenia, ze jestem nowym właścicielem auta. Agentka powiedziała, że musieli to przeoczyć. Skoro mają 14 dni, to 14 dni...będzie to śmieszne, jeśli teraz będą oczekiwać dopłaty. Za auto, którego już nie ma. Ja zrobilam wszystko jak należy.
Ana93
Nowicjusz
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 Sty 2018, 11:30
Prawo jazdy od: 22 10 2016
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

Re: Rekalkulacja składki

04 Mar 2018, 12:45

Ana93 napisał(a):Po zakupie samochodu udałam się do agentki, która pośredniczy w załatwianiu OC z różnymi firmami.

Błąd. Miałaś udać się do ubezpieczyciela z dokumentami samochodu i poprosić o rekalkuklację składki oraz zmianę danych na polisie.
Ana93 napisał(a):Dzwoniłam do firmy ubezpieczeniowej bezpośrednio i babka mi powiedziała, że mają 14 dni na przesłanie pisma z rekalkulacją od momentu zgloszenia, ze jestem nowym właścicielem auta.

Coś mi się zdaje, że to jakaś ściema. Nie może tak być. Po zakupie samochodu masz prawo zdecydować, czy zostajesz u tego ubezpieczyciela co jest polisa i ją kontynuujesz czy rezygnujesz z umowy i szukasz innego ubezpieczyciela. Gdyby ZU miał 14 dni czasu na rozliczenie rekalkulacji, plus nasza oporna polska poczta, to tej rekalkulacji możesz nie dostać nawet za miesiąc. Skąd więc masz wiedzieć, czy opłaci ci się kontynuować to ubezpieczenie? Zawsze, po zakupie auta należy w tym samym dniu udać się do ubezpieczyciela i poprosić o rekalkulację składki. I to w tym samym dniu a nie po iluś tam dniach.
Ana93 napisał(a):będzie to śmieszne, jeśli teraz będą oczekiwać dopłaty. Za auto, którego już nie ma. Ja zrobilam wszystko jak należy.

Nie będziesz płacić za auto którego nie masz. Ewentualna dopłata będzie za okres ubezpieczenia od dnia zakupu auta do dnia jego sprzedaży. Czyli za okres, w którym korzystałaś z tego ubezpieczenia.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15356
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Filtry powietrza i wszystko co musisz o nich wiedzieć Filtry powietrza i wszystko co musisz o nich wiedzieć
    Filtry powietrza stają się coraz bardziej popularne i można je stosować nie tylko w samochodach czy specjalistycznych pomieszczeniach, ale nawet w domu. Różne rodzaje takich filtrów mogą być montowane w przeróżnych ...
    Obowiązkowe systemy ratujące życie w nowych samochodach Obowiązkowe systemy ratujące życie w nowych samochodach
    Komisja Europejska opowiedziała się za wprowadzeniem obowiązku wyposażenia wszystkich nowych modeli samochodów w systemy bezpieczeństwa ratujące życie. Takie wyposażenie ma być obowiązkowe w każdym nowym samochodzie ...

  •