Renault Clio kupno samochodu a ubezpieczenie

Renault Clio kupno samochodu a ubezpieczenie

10 Kwi 2014, 19:41

Kupiłem samochód u handlarza i dostałem fakture na podstawie której zarejestrowałem samochód,nie dostałem ubezpieczenia bo powiedział ze ma tylko na miesiąc więc poszedłem do mojego ubezpieczyciela uniqa i zapłaciłem oc,teraz dostaję upomnienie z pzu że mam zapłacić składke za samochód do sierpnia bo nie rozwiązałem umowy z pzu a ja nawet nie wiedziałem gdzie był ubezpieczony samochód.Prosze o rade czy mam płacić taką wysoka stawke w pzu,a ja mam 60 procent zniżek
willaswierk
Obserwowany

Prawo jazdy od: 12 06 1990
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: mazda
Silnik: 1989td 100km
Paliwo: Diesel
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

Re: Renault Clio kupno samochodu a ubezpieczenie

12 Kwi 2014, 20:01

Sprzedający ma obowiązek przekazać ci pokwitowanie zapłacenia OC. Nawet jakby było ważne jeszcze tylko jeden dzień.
Ale jeżeli samochód był kupiony, to nie ma czegoś takiego, że umowa OC się automatycznie przedłuża - poprostu wygasa i obowiązkiem posiadacza samochodu jest o tym pamietać, żeby zawrzeć nową mowę. Ale z kolei jak się nie myle, obowiązkiem ubezpieczyciela jest poinformowanie właściciela o kończącej się umowie OC.
Tak więc pzu nie ma prawa upominać się o zapłatę składki, bo umowa wygasła, a ty nie zawarłeś nowej.
Chyba, że pzu domaga się opłaty składki za czas, przez jaki miałeś samochód - może to wynikac z róznicy zniżek itd i być może, że się okazało, że musisz dopłacić. Ale pzu w tym przypadku absolutnie nie mogło automatycznie przedłużyć umowy OC.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Kwi 2014, 20:38

Witam dowiedziałem sie że poprzedni właściciel od którego kupił handlarz nie opłacił oc od sierpnia 2013 a sprzedał we wrzesniu czyli sprzedał bez zapłaconego oc i wypowiedzenia umowy a handlarz ubezpieczył na miesiąc ale chyba nie w pzu a mnie ściga pzu zebym zapłacił od 05 listopada kiedy to kupiłem samochód do sierpnia bo nie wypowiedziałem umowy, tylko ubezpieczyłem 11 listopada w innej firmie gdzie mam 60 procent zniżek więc oc mam .Pewnie tego pierwszego właściciela też ścigaja to jest jego obowiązek zeby wypowiedzieć umowe po sprzedazy samochodu.Ja narazie czekam na odpowiedż z pzu a płacic podwójne oc nie zamierzam chyba ze za 6 dni pomiedzy kupnem 05.11.2013 i zarejestrowaniem samochodu tj 11.11.2013r
willaswierk
Obserwowany

Prawo jazdy od: 12 06 1990
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: mazda
Silnik: 1989td 100km
Paliwo: Diesel
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

13 Kwi 2014, 14:08

willaswierk napisał(a):Witam dowiedziałem sie że poprzedni właściciel od którego kupił handlarz nie opłacił oc od sierpnia 2013 a sprzedał we wrzesniu czyli sprzedał bez zapłaconego oc i wypowiedzenia umowy a handlarz ubezpieczył na miesiąc

Ubezpieczyciel powinien więc ścigać nie ciebie, a handlarza i poprzedniego właściciela, który kupił samochód bez opłaconego OC.
willaswierk napisał(a):a handlarz ubezpieczył na miesiąc

A więc handlarz miał obowiążek dać ci potwierdzenie tego ubezpieczenia. A ty na podstawie tego ubezpieczenia albo wypowiadasz umowę po kupnie samochodu, albo robisz rekalkulację składki na okres do końca trwania ubezpieczenia. Nawet jakby ta rekalkulacja miała obejmować 2 dni ubezpieczenia. Rekalkulacja musi być, bo mogą być różnice w składkach. A po skończonym okresie ubezpieczenia, umowa automatycznie nie przechodzi na kolejny okres, tylko poprostu wygasa. A więc generalnie nie musisz jej wypowiadać.
Moim zdaniem ty, jeżeli po skończonym okresie ubezpieczenia wykupiłeś polisę, jesteś czysty. Pozostaje jeszcze sprawa wspomnianej rekalkulacji - jeżeli nie zrobiłeś, to ubezpieczyciel może cię ścignąć za te kilka dni.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

[D] Audi A4 B8 1,8TFSI / BMW e90 320i / Mercedes C 180K w204 [D] Audi A4 B8 1,8TFSI / BMW e90 320i / Mercedes C 180K w204
    Podstawowe kryteria zestawienia: - sedan segmentu D premium - silnik benzynowy o mocy ok. 160KM - manualna skrzynia biegów - modele z ok. 2008r. Wytypowane modele do zestawienia: - Audi A4 B8 1,8 TFSI - 160KM - BMW ...
    Volkswagen T5 4MOTION Volkswagen T5 4MOTION
    Napędzane na wszystkie koła Volkswageny T5 - Transporter, Caravelle, Multivan i California cieszą się coraz większą popularnością. Dla 4MOTION z 6-biegową przekładnią manualną do wyboru są silniki TDI o mocy 103 kW/140 KM ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      VW Passat CC
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Autosacrum 2009