Rodzaje myjek ciśnieniowych - jak dobrać sprzęt do czyszczenia?

11 Cze 2024, 01:27

Czyszczenie kostki brukowej auta czy roweru jest znacznie prostsze, jeśli masz do dyspozycji myjkę ciśnieniową. Na rynku panuje jednak spory wybór producentów i poszczególnych modeli, dlatego dziś podpowiadamy, jaka myjka ciśnieniowa będzie rozsądnym wyborem do użytku domowego.

 1. Wybór myjki ciśnieniowej - dostępne rodzaje
 2. Rodzaje myjek ciśnieniowych
 3. Jak działa myjka ciśnieniowa, czyli najważniejsze parametry
Rodzaje myjek ciśnieniowych - jak dobrać sprzęt do czyszczenia? Myjka ciśnieniowa ze względu na swoją skuteczność jest powszechnym narzędziem w naszych domach. Żeby dobrze umyć auto nie trzeba już jeździć na myjnię samoobsługową, gdyż z użyciem myjki ciśnieniowej można zadbać o to na własnym podwórku. Tylko którą myjkę ciśnieniową wybrać? Poznaj dostępne rodzaje i dowiedz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze.

Wybór myjki ciśnieniowej - dostępne rodzaje

Większość z nas może kojarzyć niezwykle popularne myjki ciśnieniowe Karcher, gdyż ten renomowany producent jest nieodzownie utożsamiany z solidnym sprzętem do czyszczenia nawet mocno zabrudzonych powierzchni. Jednak nawet jeśli ograniczmy pole poszukiwań do myjki Karcher, nadal do wyboru mamy kilka zróżnicowanych modeli. Dlatego na początek warto rozdzielić poszczególne rodzaje myjki ciśnieniowej, aby skuteczniej dobrać urządzenie do swoich potrzeb. Zasadniczo można zastosować podział, który uwzględnia moc myjki. Szybko wówczas oddzielimy urządzenia do zastosowań domowych od profesjonalnych maszyn.

Rodzaje myjek ciśnieniowych:


 • amatorskie - są to najtańsze myjki ciśnieniowe, które mają jednak ograniczone możliwości. W tym segmencie sklasyfikujemy urządzenia, które oferują ciśnienie od 100 do 150 barów i moc silnika od 1400 do 2000 W. Świetnie sprawdzają się do mycia samochodów, chodników czy mebli ogrodowych, jednak strumień wody ma ograniczoną moc.
 • półprofesjonalne - jeśli nie wiesz, jaką myjkę ciśnieniową wybrać do swojego warsztatu czy innego niedużego biznesu, myjka wysokociśnieniowa, której ciśnienie robocze waha się od 150 do 180 barów będzie w sam raz. Są to urządzenia charakteryzujące się na tyle wysokim ciśnieniem, żeby np. usunąć plamę oleju, ale jednocześnie ich wydajność tłoczenia jest ograniczona i zakłada pojedyncze mycie samochodu, a nie całej floty.
 • profesjonalne - w najmocniejszych myjkach ciśnieniowych znajdziemy ciśnienie powyżej 180 barów, które przyda się do usuwania trudnych zabrudzeń. Zakup myjki ciśnieniowej o takiej mocy do potrzeb domowych może być jednak niepotrzebnym wydatkiem, gdyż chociażby mycie samochodu urządzeniem z taką mocą może być szkodliwe dla lakieru.

Jak działa myjka ciśnieniowa, czyli najważniejsze parametry

Myjki elektryczne działają podobnie jak sprężarki, które pobierają wodę ze standardowym ciśnieniem, po czym znacząco je zwiększają. W efekcie z pistoletu natryskowego tryska strumień o znacznej sile, który nie tylko pozbędzie się błota z karoserii samochodu, ale np. wyrwie mech czy nawet chwasty spomiędzy kostki brukowej. Dlatego w wyborze myjki ciśnieniowej tak ważna jest moc myjek ciśnieniowych. Jeśli nie szukasz sprzętu do użytku przemysłowego, a raczej liczy się wszechstronne zastosowanie charakterystyczne w gospodarstwach domowych, warto postawić na sprzęt o mocy w zakresie 1200-1600 W. Ewentualnie sprawdzą się również nieco mocniejsze urządzenia, takie jak modele w serii Karcher K5.

Drugi parametr, o którym już wspomnieliśmy to fakt, jakim ciśnieniem roboczym charakteryzuje się dana myjka. Zwracamy uwagę na dwie kwestie - pierwszą jest maksymalne ciśnienie dostępne w danym modelu, natomiast druga kwestia to fakt, czy wybieramy myjkę z regulacją ciśnienia, co pozwala dostosować sprzęt do różnych zadań.

Wreszcie ważna jest także maksymalna temperatura wody w myjce ciśnieniowej. Zazwyczaj jest to przedział między 40 a 60°C, co zapewnia przyzwoitą skuteczność czyszczenia.

źródło: Materiał zewnętrzny | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3788
Zdjęcia: 13087
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Ostre zakręty, zakosy i serpentyny pod kontrolą
  Sezon wycieczek na wędrówki górskie trwa. Wielu turystów pokonuje autem setki kilometrów, aby dojechać do celu. Droga często jest bardzo wymagająca, głównie ze względu na liczne ostre zakręty, ...