Rondo - kto ma pierwszeństwo w tej sytuacji?

Re: Rondo - kto ma pierwszeństwo w tej sytuacji?

16 Wrz 2009, 17:16

@Szuli:
Bo ma wcześniej zaznaczone gdzie ma się ustawić chcąc jechać w prawo/prosto/w lewo, także ustawiając się na zewnętrznym pasie może tylko pojechać w prawo/lub prosto.
eaxene
Aktywny

Miejscowość: Toruń

17 Wrz 2009, 11:57

eaxene napisał(a):@Szuli:
Bo ma wcześniej zaznaczone gdzie ma się ustawić chcąc jechać w prawo/prosto/w lewo, także ustawiając się na zewnętrznym pasie może tylko pojechać w prawo/lub prosto.

O kurcze, dopiero zauważyłem odnośnik do drugiego rysunku ;) Oczywiście masz rację w tej sytuacji.
Szuli
Nowicjusz

Miejscowość: Margonin

17 Wrz 2009, 19:33

eaxene napisał(a):
Trynid napisał(a):Tak czy inaczej, pierwszeństwo ma ... B

Z jakiego powodu?

Bo jazda po rondzie to nie jest nic innego ( przynajmniej na tyle na ile znam przepisy o ruchu drogowym ) jak jazda na wprost. Czyli, innymi słowy, jadąc swoim pasem dookoła ronda, przepisowo wygląda to tak jakbyś jechał na wprost.
Dodatkowo ( o ile pamięć mnie nie zawodzi ) to pas zewnętrzny jest do opuszczania ronda.
Oczywiście cały czas mówię o rondzie bez włączonej sygnalizacji świetlnej.

Zdjęcia: 2
Miejscowość: Polska

19 Wrz 2009, 12:50

Ale są znaki poziome przed wjazdem na rondo mówiące jaki należy zająć pas chcąc jechać w prawo/prosto/w lewo. I ja jadąc na rondzie mam prawo sądzić, że inne samochody jadą wg. tych znaków, a w przedstawionej sytuacji samochód B jedzie w lewo z pasa do jazdy na wprost lub w prawo.
Chciałbym również zauważyć, że samochód A opuszcza skrzyżownie i przejeżdża, chociażby momentalnie przez pas zewnętrzny, czyli tak do końca nie zjeżdża z pasa wewnętrznego(może i kontrowersyjne, ale jak uparty policjant by był to jakoś mu trzeba to wytłumaczyć). Poza tym z tego co mi wiadomo sądy pozwalają na taki zjazd z ronda.
eaxene
Aktywny

23 Wrz 2009, 10:59

Według mnie obydwa pojazdy są na nieodpowiednich pasach.
Wjeżdżając na rondo chcąc zjechać z niego na pierwszym zjeździe, to należy jechać pasem, na którym znajduje się pojazd B; jeśli na dalszym, to tj. pojazd A.
Pojazd, który ma zamiar skręcić na drugim lub dalszym zjeździe wjeżdża na wewnętrzny pas, po czym za ostatnim zjazdem, po którym ma zamiar zjechać, powinien zmienić pas na zewnętrzny ustępując pierwszeństwa tym, którzy już się po nim poruszają.
Na rysunku błąd popełnili obydwaj kierowcy.
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

23 Wrz 2009, 14:08

Kasik napisał(a):Wjeżdżając na rondo chcąc zjechać z niego na pierwszym zjeździe, to należy jechać pasem, na którym znajduje się pojazd B; jeśli na dalszym, to tj. pojazd A.
Pojazd, który ma zamiar skręcić na drugim lub dalszym zjeździe wjeżdża na wewnętrzny pas, po czym za ostatnim zjazdem, po którym ma zamiar zjechać, powinien zmienić pas na zewnętrzny ustępując pierwszeństwa tym, którzy już się po nim poruszają.

Zauważ co by się stało- dwa samochody z dwóch różnych pasów by się pchały na jeden- wewnętrzny na rondzie- pytanie który ma wtedy pierwszeństwo?/chyba że oba ustawiłyby się wcześniej na lewym pasie/- w takim razie po co byłaby strzałka do jazdy na wprost na prawym pasie przy dojeździe do ronda? Poza tym są potem dwa pasy do zjazdu z ronda. Dla mnie sytuacja jest jasna- są strzałki, to wjeżdżamy tak jak one mówią i nie ma co kombinować, to moja opinia.
eaxene
Aktywny

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Volkswagen Golf Alltrack (2015) Volkswagen Golf Alltrack (2015)
    Volkswagen przedstawił nam nowy model Golfa w opcji terenowej, z dopiskiem Alltrack. Po wypuszczeniu na rynek Passata Alltrack, inżynierowie Volkswagena postanowili dalej iść w tym kierunku. Nowy Golf, wyglądający jak wyżej ...
    BMW Turbo 1972 BMW Turbo 1972
    BMW Turbo to pierwszy samochód koncepcyjny zbudowany przez firmę BMW. Nowoczesny projekt pierwszego na świecie sportowego samochodu promującego bezpieczeństwo – który nie był tylko bazą testową dla nowych ...

• Re: Rondo - kto ma pierwszeństwo w tej sytuacji?

27 Wrz 2009, 15:22

Sprawa jest tutaj prosta.Pierwszeństwo ma pojazd B,mimo,że jedzie nieprawidłowo.Przepisy mówią,że podczas zmiany pasa ruchu,pierwszeństwo ma ten,który po nim jedzie,a zmieniający pas,ma upewnić się,czy pas,który zamierza zająć jest wolny i ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim tym,którzy na tym pasie się poruszają.Jeżeli doszłoby do kolizji,to winni są obaj kierowcy - B dlatego,że nie ustąpił,a A dlatego,że jedzie niewłaściwym pasem.
    Inną sprawą jest to,że kierowca pojazdu A ma prawo przypuszczać,że kierowca pojazdu B przestrzega przepisów ruchu drogowego i ma prawo domniemywać,że pojazd B skręci w prawo,tak jak pojazd A.Wówczas,winny byłby kierowca pojazdu B.Ale to zależy od ewentualnej interwencji policji,a jak nie,to pozostaje sprawa w Sądzie Grodzkim.
    Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

28 Wrz 2009, 10:51

MotoAlbercik,
    To w końcu którego uznajesz za winnego? Bo na początku piszesz o A a potem o B? ;)
    eaxene
    Aktywny

28 Wrz 2009, 14:32

Jeżeli będzie stłuczka,to winni wg policji mogą być obaj(policja bardzo lubi upraszczać sobie pracę) - A dlatego,że nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi B znajdującemu się na pasie,na który chciał wjechać A,a B dlatego,że jechał na nieodpowiednim pasie,czyli z pasa do jazdy na wprost i w prawo pojechał w lewo.
    Jest też szansa i to duża(jak nie wg policjantów to w Sądzie Grodzkim),że kierowca pojazdu A będzie niewinny,ponieważ zgodnie z ustawą prawa o ruchu drogowym,ma prawo przypuszczać,że kierowca pojazdu B będzie przestrzegał wspomnianej ustawy i pojedzie prawidłowo,czyli prosto,a nie skręci w lewo,kontynuując jazdę po rondzie.
    Jeżeli ja bym jechał pojazdem A,a policja orzekłaby,że to moja wina,tak jak można sie tego spodziewać,to mandatu bym nie przyjął.
    Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Rok produkcji: 2000

28 Wrz 2009, 20:11

A no teraz czaję ;)
    A co do policji, to prawda że dość często się mylą przy wydawaniu swoich osądów... :neutral:
    eaxene
    Aktywny

27 Sie 2010, 08:09

Nie wiem, czy nie zburzę dotychczasowych koncepcji dotyczących przejazdu przez rondo, ale jeśli choćby uda mi się spowodować, że Wasze wątpliwości zwiększą bezpieczeństwo na tym piekielnym wynalazku jakim jest rondo - to już sukces.

Znalazłem taki opis w necie:

Pojazdy zjeżdżające mają pierwszeństwo, ale zjazd z ronda nie jest wymuszany. Taki system zastosowano na skrzyżowaniu "Zgrupowania AK Radosław" (dawniej zwane Babka) w Warszawie. Ma ono trzy pasy ruchu i wszystkie one zjeżdżają w każdą odchodzącą ulicę (każda z nich ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku). Samochody zjeżdżające z ronda, niezależnie od pasa na którym się znajdują, mają pierwszeństwo przed tymi które kontynuują ruch okrężny. Przykładowo samochód zjeżdżający z ronda z lewego pasa ma pierwszeństwo przed autem chcącym jechać prosto środkowym lub prawym pasem (ruchem okrężnym).

Rzecz w tym, że nie ma odniesienia do żadnego przepisu w tej materii, bo go po prostu nie ma. Tak więc jedno jest pewne: trzeba uważać !
    tom_ek
    Nowicjusz

Miejscowość: Warszawa

02 Wrz 2010, 13:54

Koledzy, wszyscy sugerujecie się znakami poziomymi (pasy na jezdni), a to błąd. Jeżeli nie ma znaków pionowych to znaki poziome niewiele nam powiedzą jeżeli na przykład zostaną zasypane śniegiem, a reguła pierwszeństwa czy je widać czy nie musi być taka sama.
    kmtaxi
    Początkujący

Zdjęcia: 0
    Miejscowość: Bielsko-Biała
    Auto: Mercedes W210
    Silnik: 2,2cdi 143KM
    Paliwo: Diesel
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Rok produkcji: 2001

• Warto przeczytać
    • Monster Truck Rock Star, 11