Różne oleje w układzie klimatyzacji

14 Lip 2022, 08:59

Olej uzupełnia urządzenie do obsługi klimatyzacji, można wprowadzić odpowiednią wartość w ml ile ma podać.

Jak będzie tak się zastanawiał co zrobić to minie Ci gwarancja na kompresor.
Rokiko
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 24

14 Lip 2022, 12:07

Jak sprężarka była zalana olejem, to nic nie " dolewaj ". Jak się kupuje sprężarkę do konkretnego auta i jest ona zalana olejem, to jest w tej sprężarce taka ilość oleju, jaka ma być w całym układzie. Jak tego oleju dolejesz, to się okaże przy odsysaniu, że było go za dużo i możesz stracić tą gwarancję.
Jeżeli uważasz, że to wina sprężarki, to pojedź na warsztat, gdzie ci ją zakładali i napełniali układ ( mam nadzieję, że przy napełnianiu układu, nie dodawali już oleju ) i tam niech ci maszyn ą wyciągną czynnik z olejem. Weź od nich wydruk z maszyny, gdzie pisze ile odessano czynnika i ile odessano oleju oraz jakie są ciśnienia, bo to też ważne. Sprężarkę odeślij razem z kopią tego wydruku, żeby nie było, że oleju było za dużo. Bo jak wspomniał kolega wyżej zbyt duża ilość oleju nie jest wskazana - może być wtedy za duże ciśnienie i sprężarka może nawet się wyłaczyć.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1207
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

17 Lip 2022, 13:19

Wczoraj wróciłem późnym wieczorem więc dopiero teraz odpisuję.
Po zamontowaniu sprężarki i powrocie do domu już miałem wyrzucić pudełko w którym przyszła i przy segregacji plastiku i folii znalezlem w nim kartkę, na której jest napisane:
Sprężarka zalana olejem PAG 100 w ilości 60ml
W przypadku używanych lub po przeglądzie sprężarek należy wylać olej i zalać odpowiednią ilość i odpowiednim typem oleju, zgodnie z zaleceniami producenta sprężarki i pojazdu

Stąd było moje pierwsze pytanie. Producent podaje, że w kompresor powinien być zalany 120ml PAG46. Dlatego rozważałem dwie opcje:
1. zdemonotowac cały kompresor, zlać w nim wszystko co jest i zalać go 120ml PAG46
2. tylko dolać 60ml PAG 46

Co byście zrobili?
MINIClub
Nowicjusz

17 Lip 2022, 19:23

Tu masz odpowiedź na swoje pytanie i tego się trzymaj
MINIClub napisał(a):W przypadku używanych lub po przeglądzie sprężarek należy wylać olej i zalać odpowiednią ilość i odpowiednim typem oleju, zgodnie z zaleceniami producenta sprężarki i pojazdu

Szkoda ze odrazu nie zrobiłeś tego jak należy.
Rokiko
Forumowicz VIP

17 Lip 2022, 20:02

no szkoda, ale w ogloszeniu na allegro bylo napisane ze wszystkie kompresory są zalane olejem wiec wyszedlem z zalozenia, ze wystarczy go zalozyc, co zrobilem. Dopiero poźniej znalazlem te kartkę.
tu jest link do aukcji: [link do oferty na Allegro wygasł]
MINIClub
Nowicjusz

18 Lip 2022, 08:59

Masz rację ale olej jest głównie po to żeby uniknąć korozji :) nie było tam napisane że jest jego wystarczająca ilość do układu w danym samochodzie. Skoro wiesz jak to naprawić to tak zrób i daj znać czy wszystko chodzi jak należy.
Rokiko
Forumowicz VIP

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak rozkodować radio w samochodzie Renault?
    Bardzo często podczas chwilowej utraty zasilania radio w samochodach marki Renault jak i Dacii będzie wymagało wpisania kodu do jego uruchomienia. Problem ten może się pojawić np. po chwilowym odłączeniu akumulatora bez podtrzymania ...
    Przegląd najprzydatniejszych elementów zimowego wyposażenia
    Coraz mocniej dająca się we znaki zima to dobry moment, aby przedstawić, w jaki sposób poszczególne modele marki są przygotowane na ten szczególny okres roku. Tak pod względem konstrukcyjnym, opcji wspierających ...