Samochod do 20 tys. Fiat Bravo, Lancia Delta czy Focus MK2?

18 Sty 2018, 19:58

Niecały tydzień temu sprzedałem swój samochód co oczywiście skutkowało tym że wróciłem do znaczniej większych poszukiwań za nowym pojazdem - bo mieć samochód przez 5 lat i nagle być bez niego to jak bez ręki :(

Wydaje mi się że już wiem czego szukam. Budżet to 20 tysiecy, ale powiedzmy ze moge ciutke go wykroczyć chociaż wolałbym nie ze względu na opłaty.

Czego szukam?
- Przede wszystkim musi to być benzyna.
- Rocznik ważne żeby był przynajmniej 2008-2009 minimum - wiem że nie powinno się na to zwracać uwagę, ale samochodem za 2003, który był pewnie przejechany przez wielu ludzi nie chciałbym tykać, przy takich z 2009 jest szansa że jezdziła nim jedna, max dwie osoby do 2017.
- Hatchback, sedan, nie ma znaczenia, przełknąłbym nawet kombii.
- BMW, Audi i inne Golfy omijam z daleka. Nie chce jezdzić czymś co mogło być wykorzystywane przez Sebów na rajdach wsi w Baranowicach. Nie chce być też kojarzony z taką grupą.
- Samochód chce wykorzystywać do pracy (5x2 km dziennie), ale rowniez do podrozy. Chciałbym wsiąść i bez żadnych obaw przebyć te 300km w jedną strone z 4 razy na miesiac (do rodziny i droga powrotna).
- Nie musi to być demon prędkości, nie musi mieć też silnika jakiegoś dużego. Zadowole się nawet 90KM i silnikiem 1.4. Ważne jedynie zeby na auostradzie 120km/h nie było dla niego ostatnią kreską i żeby nie zdychał przy tej predkosci jak moja Polówka.

To tyle. To ze tutaj o tym pisze nie oznacza ze chce wszystkiego jak na tacy. Znalazlem kilka modeli ktore mnie zaciekawiły (poki co 3) i ktore moglbym jechac sprawdzic i kupic nawet w najblizszym miesiącu.

1. Fiat Bravo II 2009/2010 - przeczytałem wiele pozytywnych opinii na temat tego samochodu, na dodatek jest to pojazd o ciekawej sylwetce - po prostu mi się podoba. Słyszałem że jak już brać to T-Jet 1.4 bo to silnik bardzo dobry. Slyszałem też o skrzyni biegu która ponoć nie jest w tym modelu najlepsza.

2. Lancia Delta ~2010 - głównie zwróciłem na niego uwagę ze względu na to, że kumpel mówił że to taka kopia Fiata Bravo II (tego powyżej) który został lepiej zbudowany - więcej przestrzeni w środku, wysuwane tylne siedzenia, duzy bagaznik (jesli zasuniemy/zlozymy siedzenia). Z wyglądu jest dosyć nietypowy, ale podoba mi się.

3. Focus MK2 - ciężko coś więcej mi o nim powiedzieć. Tutaj musialbym myslec o wiekszym silniku. Rowniez podoba mi się.

Pojad o ktorym myslalem kiedyś ale zrezygnowalem:
- Volvo S40 - ciężko zdobyc go w tej cenie, drogie naprawy bo malo awaryjny

Jakieś porady, sugestie? Na co powinienem sie przygotować gdybym mial zdecydować się na ktorys z nich? Czy to że na Fiata najezdza sie wokol to standard, bo to Fiat wiec w domysle trzeba omija, czy po prostu zart popłynął za daleko?
maxoss
Nowicjusz
 
Posty: 11
Prawo jazdy: 14 06 2012
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Polo 3

18 Sty 2018, 20:10

1. Bravo spoko ale zadbanego t-jet'a raczej za tą kasę nie znajdziesz
2. Nie kupisz delty nie spawanej z 3 innych za 20k, kwestia raczej 25+
3. Focus spoko
4. Dlaczego s40 miałoby być drogie w naprawach skoro technicznie jest focusem 2 (lepiej wyposażonym i wykonanym ale mechanicznie to samo).
Grunt, że za 20k to raczej 2006-7
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

18 Sty 2018, 20:18

Dzięki za odpowiedź.

1. A na co powinienem zwracać uwagę w przypadku Bravo gdybym pojechał jakiś sprawdzić? Ważne elementy na które warto rzucić okiem jak sie obejrzy pojazd? Na 99% bede jechal sam by potem pojechac do jakies stacji na przeglad. Poza tym przejrzalem wiele ogloszen i troche tych pojazdow w tej cenie jest.

2. Gdyby naprawdę pojazd mnie zauroczył, a na przegladzie facet powiedzialby ze to samochod z nieba, ktory istniec nie powinien, cud na drodze, wszystko w 101% sprawne to spokojnie moglbym nawet te 25k wydać.

Grunt, że za 20k to raczej 2006-7

Nie no gdzie. Nie ma szans zebym kupil tak pojazd z tego rocznika za taką kase. Poza tym tak jak wspomnialem powyzej, przejrzalem troche ogloszen i dalo sie znalezc naprawde spooooooooooro samochodow w tej cenie (+/- 23 tysiace w przypadku za Bravo)
maxoss
Nowicjusz
 
Posty: 11
Prawo jazdy: 14 06 2012
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Polo 3

18 Sty 2018, 20:33

Jak chcesz sam sprawdzać auto to polecam najpierw poczytać o tym "w googlach" - jak sprawdzić auto i zaopatrzyć się w miernik grubości lakieru.
A na początek taka seria:
https://www.ipla.tv/Autosciema-odcinek-1/vod-6230761
Rozstrzał cenowy dla danego modelu na polskim rynku jest ogromny, te najtańsze to przeważnie nie nadają się do niczego.
tomekdk
 

18 Sty 2018, 23:14

Rozstrzał cenowy dla danego modelu na polskim rynku jest ogromny, te najtańsze to przeważnie nie nadają się do niczego.


:shock: Skąd taki wniosek ze samochod za ~19k do niczego sie nie nadaje, ale samochod za 25k juz tak? Poza tym napisałbym że mam budżet 30-35k to zaczelibyscie mi odradzać Bravo czy Focusa bo "w tej cenie znalazłbym coś innego lepszego". Przez okolo 4 lata jezdzilem samochodem ktory kupilem za 5,5 tysiaca zlotych. Pierwsze male awarie pojawily sie po dwoch latach, pierwsza duza awaria pojawila sie rok temu - gdybym o niego bardziej dbal, posluzylby dluzej. Do czegoś więc się nadawał. Nie zebym sie wymadrzal tutaj czy cos, ale wydaje mi sie ze na tym polega szukanie uzywanych samochodow, aby trafic na oferte tanią i zadowalającą, więc myśle że na lajcie znalazłbym Bravo do 20k max w tym roczniku który ja chce (zwykle w takiej cenie oscyluje ten samochod, polecam sprawdzic na otomoto)
maxoss
Nowicjusz
 
Posty: 11
Prawo jazdy: 14 06 2012
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Polo 3

19 Sty 2018, 06:32

maxoss napisał(a): Skąd taki wniosek ze samochod za ~19k do niczego sie nie nadaje, ale samochod za 25k juz tak?

Przekonasz się na własnym ... doświadczeniu, takie realia rynkowe.
Co śmieszniejsze - ten za 25k równie dobrze może się do niczego nie nadawać, dlatego zakup auta używanego w Polsce powinien być poprzedzony wszechstronnymi oględzinami, by się nie nadziać na przysłowiową minę.
tomekdk
 

19 Sty 2018, 08:54

maxoss napisał(a):Przez okolo 4 lata jezdzilem samochodem ktory kupilem za 5,5 tysiaca zlotych. Pierwsze male awarie pojawily sie po dwoch latach, pierwsza duza awaria pojawila sie rok temu - gdybym o niego bardziej dbal, posluzylby dluzej. Do czegoś więc się nadawał. Nie zebym sie wymadrzal tutaj czy cos


Właśnie się wymądrzasz.
Prosty przykład, żeby to zobrazować: Golf 3 za 5k będzie perełką i nic się nie zepsuje. Focus II za 5k będzie gruzem i się popsuje.

Rozumiesz? Budżet nie określa czy auto jest ok, liczy się dany model. Dodatkowo nigdy nie kupujemy auta z dolnej granicy rynkowej, bo to zawsze są trupy (pomijam wady wizualne, przez co są tańsze, np urwany zderzak).
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Sty 2018, 12:48

maxoss napisał(a):1. A na co powinienem zwracać uwagę w przypadku Bravo gdybym pojechał jakiś sprawdzić? Ważne elementy na które warto rzucić okiem jak sie obejrzy pojazd?

Szczególną uwagę zwróć na skrzynię biegów M32, która jest awaryjna
- wysiadają łożyska. Objawem jest głośna praca i ruchy lewarka zmiany biegów podczas dodawania lub ujmowania gazu.
velcapone
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Zdjęcia: 104
Auto: Subaru Legacy
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna

19 Sty 2018, 19:23

maxoss napisał(a):Skąd taki wniosek ze samochod za ~19k do niczego sie nie nadaje, ale samochod za 25k juz tak?
chodzi o dany model/generację...
maxoss napisał(a):oza tym napisałbym że mam budżet 30-35k to zaczelibyscie mi odradzać Bravo czy Focusa bo "w tej cenie znalazłbym coś innego lepszego"
no tak, bo Focusa można wtedy szukać mk3, a Bravo... będzie perełką z końcówki produkcji :ok:
maxoss napisał(a):więc myśle że na lajcie znalazłbym Bravo do 20k max w tym roczniku który ja chce
ale na pewno nie 1.4 t-jet. Ostatnio obserwuję trochu ten model i powiem Ci, że z Twoimi wymaganiami kupisz dieselka (zastanów się teraz czemu są tańsze od benzyn, a zazwyczaj max wykokszone) ew najsłabsze 1.4 90 KM
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

24 Sty 2018, 13:25

A co myslicie o tych?

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
maxoss
Nowicjusz
 
Posty: 11
Prawo jazdy: 14 06 2012
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Polo 3