Samochód do 20K, prawdopodobnie 10-15 latek

08 Maj 2021, 18:06

Cześć,

będę wdzięczny za wszelkie rady gdzie szukać informacji oraz za podzielenie się wiedzą oraz opiniami.

Planuję zakup samochodu za kwotę do +/- 20K. Zależy mi na aucie, które będzie dobrze prowadziło się na trasach, ale też będzie znośne w mieście bo tu też często będzie użytkowane. Stawiałbym na diesel lub benzynę+lpg z uwagi na późniejsze koszty utrzymania. Po wielogodzinnym już reserchu tego co jest dostępne na rynku, w jakich cenach i jakie są opinie doszedłem do wniosku (czy słusznie?), że powinienem wybierać spośród:
- Audi A4 gen. B6, B7
- Audi A6 gen. C6
- BMW S3 gen. E90-91-92-93
- Mazda 6 gen. II
- Toyota Avensis gen. II
- (opcjonalnie) Honda Accord gen. VII,VIII
- (opcjonalnie) Honda Civic gen. VIII
- (opcjonalnie) Audi A3 gen. 8P
- (opcjonalnie) BMW S1 gen. E81/E87
- (opcjonalnie) BMW S5 gen. E60
Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim informacjami z rankingów o niezawodności i nałożonymi na to preferencjami wizualnymi oraz użytkowymi w tym wyposażenie (przynajmniej po researchu, jeszcze bez jazdy).

Nie mam niestety specjalnej wiedzy na temat tego, które z tych aut będzie potencjalnie lepsze lub gorsze, czy też na co bardzej zwracać uwagę (wiek, przebieg, inne?). Z tego co zauważyłem to przy tym budżecie trzeba się liczyć z przebiegiem vs wiek vs wyposażenie (mniej istotne) w taki sposób, że:
- przy Audi trzeba się liczyć ze sporo większym przebiegiem (200-300K km, większość bliżej 300K km lub więcej) i wiekiem (2005-2008), ale są one podobno najlepsze pod kątem niezawodności i dostępności/cenie części chociaż też słyszałem o tym, ze naprawy bywają zaskakująco drogie bo też mają problemy z zawieszeniem
- w przypadku BMW w podobnym wieku, jak Audii można znaleźć auta już z mniejszym przebiegiem (150-250K km), jak też niekiedy młodsze, ale podobno są problemy z elektryką i nie wiem, jak jest z ogólną awaryjnością np. względem Audi, któe zazwyczaj góruje w rankingach, nie wiem niestety jak z późniejszymi kosztami napraw i dostęnością części
- Mazdy 6 są dostępne przy przebiegach, jak BMW (150-250K km), ale nieco młodsze (2009-2010), tu także nie wiem niestety jak z późniejszymi kosztami napraw i dostęnością części
- jeśli chodzi o Toyoty Avensis to wiekowo są one podobnie, jak Audii (2005-2008), ale zwykle z nieco mniejszym przebiegiem (w okolicy +/- 200k km) i podobno są też bardzo wytrzymałe, nie wiem niestety jak z późniejszymi kosztami napraw i dostęnością części, tu także moja wiedza na temat kosztów napraw i dostępności części jest znikoma
- Honda Civic podobno jest też sprawnym i niezawodnym autem (ale nie leży mi wizualnie), Accord też słyszałem, że jest bardzo ok i te auta można znaleźć w podobnym wieku, jak Audii (Civici delikatnie młodsze), ale też z mniejszym przebiegiem (jak Toyota), tu także moja wiedza na temat kosztów napraw i dostępności części jest znikoma

Nie do końca wiem, czym się teraz kierować przy wyborze. Bardziej, wiekiem, czy przebiegiem, czy może marką i modelem? Które jednostki silnikowe brać pod uwagę, a których zdecydowanienie nie? Czy może też powinienem zwrócić uwagę na inne auta, albo część z powyższych wyrzucić z listy. Będę wdzięczny za wszelkie rady gdzie szukać informacji oraz za podzielenie się wiedzą oraz opiniami.
scylwik
Nowicjusz

08 Maj 2021, 18:14

scylwik napisał(a):Stawiałbym na diesel lub benzynę+lpg z uwagi na późniejsze koszty utrzymania.

No to słaby ten research zrobiłeś jeśli wyjeżdżasz z autami pokroju e90, e60 czy a6.

Większości tych aut nie jesteś w stanie kupić za te ~20k nawet w stanie "zadowalającym" nie mówiąc już o jakiejś bezwypadkowości czy braku dużego wkładu na samym starcie.

Jak tak patrzę na twoje typy i budżet to chyba tylko civic jako tako pasuje, może jeszcze a3 z silnikiem 1.6/102
Invi
Forumowicz VIP

Przebieg/rok: >50tys. km

08 Maj 2021, 18:53

Na otomoto znalazłem kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt egzemplarzy, które wpisują się w powyższe opisy. Były to auta zarówno nieuszkodzone, jak i często bezwypadkowe już po różnych naprawach (z oczywistych względów potrzebnych w tym wieku). Uważasz, że w te auta będzie trzba aż tak bardzo inwestować dodatkowo?

Na co w takim razie powinienem patrzeć skoro jest tyle ofert, a mówisz, że nie są one wartościowe do rozpatrywania?
scylwik
Nowicjusz

08 Maj 2021, 19:29

Jedź, obejrzyj sobie a6 albo e60 za 20k to się dowiesz o co chodzi. To są auta, gdzie koszt zakupu to dopiero początek
Invi
Forumowicz VIP

08 Maj 2021, 19:31

Doszedłem tylko do typów i mówię no to będzie ciekawy temat :wink:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 90
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: e36, M3, C5 x7

08 Maj 2021, 19:42

Co masz na myśli mówiąc, że to początek? Co zazwyczaj trzeba w nich robić i z jakimi kosztami trzeba się mierzyć?

Co poza tymi autami polecacie skoro, jeśli te się nie nadają w tym budżecie do użytku?
scylwik
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Wyjeżdżasz na wakacje, urlop? Skontroluj stan techniczny samochodu.
    Planując wielogodzinną podróż samochodem, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że bezpiecznie dowiezie nas on do celu. Kierowca powinien zadbać o działające i prawidłowo ustawione oświetlenie oraz dopasowanie ...
    Marki samochodowe, które mają najbardziej przywiązanych klientów
    Słynna amerykańska firma analityczna J.D. Power przedstawiła wyniki najnowszego badania 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study, które ukazuje poziom przywiązania klientów do poszczególnych marek samochodowych. ...

• 08 Maj 2021, 19:59

Napierw wymyśl czego potrzebujesz bo wymieniles auta z trzech różnych segmentów, między takim a3 a a6 jest 80 cm różnicy w długości, to jest przepaść
    Invi
    Forumowicz VIP

08 Maj 2021, 20:38

Potrzebuję auto, które przez kolejne 2-3 lata posłuży bez większych problemów. Najchętniej klasa E, opcja druga (i pewnie bardziej prawdopodobna z tego co piszecie) to klasa C i D. Preferowane auto nieco większe (sedan), ale jeśli w tym budżecie nie będzie nic sensownego to hatchback też jak najbardziej może być. Do jazdy po mieście, ale też na wielokilometrowe wypady za miasto i na wakacje. Wszystko zależy od budżetu i niezawodności auta. Jak będzie 1-2k mniej lub więcej to przeżyję, ale zależy mi przede wszystkim (poza zmieszczeniem się w budżecie) na aucie, które nie będzie wymagało większej uwagi finansowej i czasowej przez 2-3 lata (może być za 15-17k z dołożeniem kilka k na naprawę) + żebym się nie zastanawił, czy zrobić sobie wypad 300-500km za miasto (pod kątem awaryjności i ekonomiki).
    Ostatnio edytowany przez scylwik, 08 Maj 2021, 21:06, edytowano w sumie 1 raz
    scylwik
    Nowicjusz

08 Maj 2021, 21:06

Co kolejny post to większy fantasta... nie doradzisz. Facet nawet nie wie czy diesel czy bena z lpg...

Scylwik śmiało jedź przekonaj się co jest oferowane za 20 tys PLN, drogą elminacji wybierz dwie oferty i wtedy pytaj na forum. Nikt za Ciebie nie wybierze koloru tapicerki tylnej kanapy :o
    lasagne
    Początkujący

08 Maj 2021, 22:38

lasagne, zwisa mi na co to jeździ, czy na to, czy na to. Nikogo nie proszę o wybór koloru tapicerki tylnej kanapy, więc takie durne teksty zostaw sobie, albo komuś komu chce się wchodzić w takie bezsensowne dyskusje bo w niczym nie pomagasz. Napisałem zcego szukam i co jest dla mnie ważne. Jeśli masz coś wartościowego do powiedzenia co pomoże w wyborze to napisz. Jeśli nie to nie trać swojego i mojego czasu. Przyszedłem tu po merytoryczną pomoc.

Jak na razie dowiedziałem się, że wymienione przeze mnie nie bo w tym budżecie nie ma nic sensownego. Ok przyjmuję, może tak jest. W takim razie ze wspomnianych segmentów będę wdzięczny za sensowne opinie na co warto zwrócić uwagę. Astra, Focus, Lancer, Corolla, inne...?

Dziękuję za konkretną pomoc i propozycje czego warto szukać, z jakim motorem, z jakim przebiegiem, w jakim wieku i ewentualnie co może się tam sypać i na co uważać. Dzięki tym, którzy chcą wskazać coś sensownego, wesprzeć to konkretną wiedzą i pomóc.
    scylwik
    Nowicjusz

08 Maj 2021, 22:50

scylwik napisał(a):Napisałem zcego szukam i co jest dla mnie ważne.

Tak naprawdę nic nie napisałeś, może być segement e, może być d, może być c, ma być do miasta, ma być na trasę, nadal jesteś w punkcie wyjścia
    Jak mam strzelać na oślep to fiat bravo 1.4T
    Invi
    Forumowicz VIP

08 Maj 2021, 23:16

Nie zamierzam mieć samochodu na miasto oddzielnie, a na trasę oddzielnie, więc będzie jeździć i tu i tu. ;) Segment to drugorzędna sprawa, nie rozumiem po co mam się w tym określać. Biorę pod uwagę te trzy segmenty. Mam pule X samochodów w ramach tych 3 segmentów i w ramach tej puli chcę znaleźć małoawaryjne auto na trasy i do miasta. Tyle. Ale ok, może inaczej będzie prościej.

Weźmy jako podstawowe kryterium budżet do 20K (lub 15-17K + naprawy), najmniejszą możliwą awaryjność, a w tym kosztochłonność napraw oraz diesel lub lpg (paliwo dowolnie).

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, jakie macie TOP3 dla :)
    - segmentu E do miasta
    - segmentu C do miasta
    - segmentu D do miasta
    - segmentu E na trasę
    - segmentu C na trasę
    - segmentu D na trasę
    scylwik
    Nowicjusz

09 Maj 2021, 23:15

scylwik napisał(a): zwisa mi na co to jeździ,
    a nie powinno, bo to jednak spora różnica, czy kupisz sobie jednego z drogich w naprawach diesla w a6, trafisz na benzyniaka w tym samym koniecznie #tenpoprawiony, albo jednak skusi Cię astmatyczne 1.6 MPI z LPG w a3.
    scylwik napisał(a):Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, jakie macie TOP3 dla
    - segmentu E do miasta
    jeszcze raz, powoli.
    Nie stać Cię na żadne auto z tego segmentu, zwłaszcza podane wyżej w temacie. Za 20k nie kupisz żadnego godnego polecenia egzemplarza, a pakiet startowy dla takiego auta może wynosić połowę ceny zakupu. Nikt Ci tu nie zagląda do portfela, ale widać, że mocno wybierasz znaczkiem i kierujesz się zasadą "bo po tyle są w ogłoszeniach i są ładne". A do kościoła chodzą sami dobrzy ludzie :ok:
    mike
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 13
    Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
    Prawo jazdy: 04 09 2013
    Auto: Ford Focus Mk II //Opel Astra
    Silnik: 1.6TDCI109KM/1.6 115
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2008