[15tyś] Samochód do miasta

03 Lip 2017, 08:40

Cześć. W tematyce motoryzacji jestem dosyć zielony. Będzie to mój pierwszy osobisty samochód, dotychczas jeździłem różnymi samochodami rodziców lub znajomych. Prawo jazdy mam 5lat. Samochodu potrzebuję do dojazdów do pracy/studia. Do pracy mam 16,6 km w jedną stronę, na studia (zaoczne) 20km w jedną stronę. Przeglądałem już wiele for, youtube itd. Jestem dosyć mocno zainteresowany Fiatem Grande Punto, LPG, najlepiej 5drzwi. Zależy mi głównie na ekonomicznej jeździe. Dziękuję za wszelką pomoc i rady.

Poniżej dwie oferty do oceny, które mnie najbardziej przyciągnęły.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
taquito
Początkujący
 
Posty: 206
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Bytom
Prawo jazdy: 07 02 2012
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Alfa Romeo Giulietta
Silnik: 1.4 TB 170KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

03 Lip 2017, 09:05

1. Niby ok, ale nie ma klimatyzacji...
2. Silnik bez szału i coś mi śmierdzi...

" to się może nieznacznie zmienić ze względu na to, że dojeżdżam nim sporadycznie do pracy"
a poniżej
"Sprzedaję, bo kupiłem sobie okazyjnie diesla."
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

03 Lip 2017, 09:08

Kurcze, faktycznie bez kilmy, nawet na to nie zwróciłem uwagi, nie sądziłem, że taki egzemplarz może się trafić. W takim razie odpada. To wyjaśnia dlaczego tak długo oferta wisi.

Wrócę z pracy to sprawdzę jeszcze allegro i olx. Bo jak na razie tylko otomoto śledziłem. Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe oferty to chętnie zerknę. Muszę jeszcze ustalić jak daleko ojciec ze mną po samochód pojedzie. Na razie ustawiam 25km od miejsca zamieszkania, tj. Bytomia.
taquito
Początkujący
 
Posty: 206
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Bytom
Prawo jazdy: 07 02 2012
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Alfa Romeo Giulietta
Silnik: 1.4 TB 170KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

03 Lip 2017, 09:21

W autach miejskich brak klimy, czy wspomagania to normalna sprawa ;)
Tu nawet nie chodzi o Ciebie, ale za te 2-3-4-5 lat nie sprzedasz nikomu, bo będzie marudzenie "2020 rok i nie ma klimy? idź pan z tym".
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

03 Lip 2017, 09:23

Ja już chyba jestem z czasów 2020 i myślałem, że klima to standard, natomiast brak wspomagania kojarzy mi się z samochodami z 2000 roku i starszymi.
taquito
Początkujący
 
Posty: 206
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Bytom
Prawo jazdy: 07 02 2012
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Alfa Romeo Giulietta
Silnik: 1.4 TB 170KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

03 Lip 2017, 11:02

Jako alternatywę dla Fiata mogę polecić Ci Hondę Jazz - co prawda będzie starsza od Punto, ale śmiem twierdzić, że przejeździ go kilka razy :wink:
hondziarz
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 325
Zdjęcia: 8
Auto: honda

03 Lip 2017, 19:24

Jest bardzo mały wybór grande punto z klimą i gazem. Rozważam zakup wersji benzynowej + ewentualnie dorzucić gaz, albo po prostu jeździć na benzynie. Jest duży wybór wersji benzynowych i z w miarę dobrym wyposażeniem.
taquito
Początkujący
 
Posty: 206
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Bytom
Prawo jazdy: 07 02 2012
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Alfa Romeo Giulietta
Silnik: 1.4 TB 170KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

03 Lip 2017, 20:08

Nie ograniczaj się do GP, jest wiele udanych miejskich aut.
Clio, Corsa, Fiesta, Ibiza, Polo, w.w Jazz, Yaris, Mazda 2, 207, Swift też są ok. Niektóre z nich palą na tyle mało że nie potrzebują LPG (choć dla mnie montaż instalacji w małym aucie ogólnie jest pozbawiony sensu, ale jak kto woli).
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14073
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

03 Lip 2017, 20:13

Jestem tutaj po to, aby zdobyć trochę waszej wiedzy. Jak najbardziej jestem otwarty na propozycje i jestem skłonny kupić jakąś benzynkę ok 6l/100. Niestety samochodów w benzynie jest masakrycznie dużo stąd zdecydowałem się na jeden konkretny model, aby łatwiej było mi szukać. Nie ukrywam, że podoba mi się ten samochód. Dużo też o nim czytałem, często był polecany jako samochód do moich zastosowań - niskie zużycie paliwa, łatwe lpg, prosta budowa silnika.

Zdarza mi się wozić rodziców/dziadków dlatego chciałem samochód 5cio drzwiowy. Corsa/Yaris wydaje mi się mała, ale wewnątrz nie siedziałem, więc to tylko gdybanie.

Mimo wszystko przy porównaniu GP LGP vs GP benzyna. LPG miesięcznie wychodzi dwa razy taniej.
taquito
Początkujący
 
Posty: 206
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Bytom
Prawo jazdy: 07 02 2012
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Alfa Romeo Giulietta
Silnik: 1.4 TB 170KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

03 Lip 2017, 20:21

Nie wychodzi 2 razy, mniej. ;)
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

03 Lip 2017, 20:58

Teraz zniszczę Ci dzieciństwo - Corsa i GP mają tą samą płytę podłogową :ok:

Yaris jest faktycznie trochę mniejszy, ale w zamian dostajesz bezawaryjność i bardzo niskie spalanie. Jeśli kierujesz się względną przestronnością, to wybieraj między GP/Corsa, Clio, Jazz, Polo, Mazda 2, 207. Najlepiej gdybyś znalazł w okolicy te auta do sprzedania i po prostu je obejrzał, przejechał się etc, bo opinie w Internecie to jedno, ale nie chciałbyś raczej jeździć autem, które Ci nie pasuje z wyjątkiem tego, że jest tanie czy ładne
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14073
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

04 Lip 2017, 07:08

Ok, chyba wybiorę się do jakiegoś komisu pooglądać te samochody.

Ogólnie te małe autka kojarzą mi się z takimi kobiecymi, a GP wydaje się takie większe i "poważniejsze".

Yaris II, GP, Corsa D, Clio III, Mazda 2, 207 mi się podobają.
Yaris ma fajne niskie spalanie i widzę, że nawet gaz się może trafić. GP, Corsa, Clio jest duży fajny wybór w benzynie. Mazdy jak oglądałem to było ich w pobliżu bardzo mało i dosyć drogie. 207 nie oglądałem, wydaje się przestronny.

Odnośnie uwag do gazu. Dlaczego nie jest 2razy taniej? Przez serwisowowanie/naprawy? Dlaczego nie ma sensu montować gazu w małych samochodach? ja widzę dużą róznicę między 100zł miesięcznie za gaz, a 200zł na benzynę.

Proszę też o wskazanie polecanych silników do wyżej wymienionych samochodów. Czy im mniejsza pojemność to mniejsze OC? Kiedyś chyba tak było.

PS Czy na otomoto.pl mogę wyszukiwać samochody z jakąkolwiek klimatyzacją zamiast osobno manual, automat, dwustrefowa?
taquito
Początkujący
 
Posty: 206
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Bytom
Prawo jazdy: 07 02 2012
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Alfa Romeo Giulietta
Silnik: 1.4 TB 170KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

04 Lip 2017, 09:52

taquito napisał(a):Odnośnie uwag do gazu. Dlaczego nie jest 2razy taniej? Przez serwisowowanie/naprawy? Dlaczego nie ma sensu montować gazu w małych samochodach? ja widzę dużą róznicę między 100zł miesięcznie za gaz, a 200zł na benzynę.


Po pierwsze auto na gaz pali go o dobre 30 % więcej niż benzyny więc np. 6 l benzyny lub 8 l gazu
Po drugie auto z LPG potrzebuje benzyny na rozruch i na rozgrzanie i dopiero wtedy przełącza się na gaz. Zimą może nie zdążyć się przełączyć w ogóle a poza tym zimny silnik pali najwięcej więc tej benzyny zimą schodzi sporo. Nie licz też na to że zmniejszy ci się zużycie gazu bo to tak nie działa.
Po trzecie droższy przegląd, dodatkowe serwisy i dodatkowe elementy które mogą się popsuć.
Ogólnie gaz zwraca się po około 25 - 30 tys km. Jeżeli taki dystans jest dla ciebie osiągalny za 2 - 3 lata to pakowanie się w gaz jest stratą czasu i pieniędzy. Pamiętaj że kupujesz auto za nieduże pieniądze i każda większa stłuczka (nawet bez twojej winy) oznacza szkodę całkowitą i koniec auta na złomie. więc nie masz żadnej pewności że za dwa lata będziesz jeździł tym samym autem.
diddy79
Zaawansowany
 
Posty: 524
Prawo jazdy: 14 04 1999
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Talisman
Silnik: 1,6 dCi 160 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018

04 Lip 2017, 10:50

Ok, gaz odpuszczam.

Jeśli chodzi o średnie spalanie to jak na razie korzystam tylko z tej strony.
[link do autocentrum.pl wygasł]

Czy przyjęcie wartości 5,5/100 będzie odpowiednie? Mogę nawet wskazać trasę jaką będę jeździł. Na pewno będę się starał jeździć ekonomicznie, jeśli będzie komputer pokładowy to śledzić aktualne zużycie.

Yaris/Corsa mi się spodobały, ale jakoś tak drogie trochę. Wybór też nie za duży.

Wrzucałem ofertę na początku, ale staniała o 2k.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Trudno powiedzieć jak to by było bez tej klimy. Gdzie można zobaczyć liczbę wyświetleń ogłoszenia?

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
+rocznik +klima +wygląd - brak komputera -cena ?zderzak z tyłu w innym odcieniu?
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
?silnik? +cena +5drzwi +komputer +klima +bogate wyposażenie +cena -wygląd(moja subiektywna ocena)
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
?ten opis - pisarka jakaś? trochę jestem zmieszany i zaskoczony, ładnie rozpisane co kiedy było wymieniane,
+cena +klima +komputer +bogate wyposażenie

spalanie w powyższych takie sobie, bo 6,5-6,8

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Ten poniżej trochę za drogo, ale zastanawia mnie to, że ludzie odradzają sprawodzone samochody, bo w dobrym stanie w Niemczech są droższe. Ten sprzedawca jest wielokrotnie polecany.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
taquito
Początkujący
 
Posty: 206
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Bytom
Prawo jazdy: 07 02 2012
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Alfa Romeo Giulietta
Silnik: 1.4 TB 170KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

06 Lip 2017, 18:20

taquito napisał(a):Ten poniżej trochę za drogo, ale zastanawia mnie to, że ludzie odradzają sprawodzone samochody, bo w dobrym stanie w Niemczech są droższe. Ten sprzedawca jest wielokrotnie polecany.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] ... yNjwr.html
jedź z pieniędzmi w ciemno :ok: kupowałem swoje auto oraz znajomym i zero problemu. Cena większa niż "perełki" z Niemiec, ale masz duże prawdopodobieństwo, że nic nie będziesz musiał przy tym aucie robić (rzecz jasna filtry, olej robimy zawsze). No i silnik lepszy od 1.0, bo r4, czyli kultura pracy wyższa, a spalanie nadal niskie.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14073
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004