Samochód kupiony od firmy na fakturę a sprzedaż

Samochód kupiony od firmy na fakturę a sprzedaż

30 Lis 2010, 23:10

Witam,
kupiłem samochód od swojego pracodawcy. Wystawił mi On fakturę i nie płaciłem nic w US.
Teraz chcę go sprzedać i nie bardzo wiem jak, tzn:
-sprzedaję go na umowę k-s,
-sprzedaje go i wystawiam dla gościa fakturę?
Dodam że jestem osoba prywatna i samochód był kupiony na użytek własny a nie na firmę.

Dodatkowo mam pytanie, nie minęło pół roku odkąd go zarejestrowałem na siebie i czy zaniżenie kwoty sprzedaży wystarczy aby US się odczepił?
junge
Nowicjusz

Re: Samochód kupiony od firmy na fakturę a sprzedaż

01 Gru 2010, 13:54

Piszesz normalną umowę K-S bo jako osoba fizyczna nie prowadzisz działalności, i auta na firmę nie kupiłeś.Jeżeli nie minęło 6 mcy zaczynając od pełnego miesiąca od daty zakupu to różnica w kwocie sprzedaży a zakupu podlega opodatkowaniu tj jak kupiłeś za 5000 na fakturze a sprzedajesz za 12000 na umowie to dla skarbowego zarobiłeś (12000-5000) 7000pln i od tej kwoty masz do zapłaty podatek (Chyba 19%).
Jak wpiszesz kwotę na umowie 5000 to US może ale nie musi poddać ją weryfikacja, z powodu właśnie niskiej kwoty. Na obronę masz Fakturę zakupu i jest to odnośnik co do wartości auta.Jak masz na F-Vat wpisane że auto np. uszkodzone to w umowie na tą kwotę także musi być to zaznaczone.
Kupujący jednak aby nie płacić 2%podatku od ceny auta z katalogu będzie musiał wykazać w US że pojazd ma właśnie taką wartość, albo zapłacić od katalogowej.
Jednak tu jest Polska i w każdym urzędzie inaczej naliczają wartości aut i wysokość podatku.

Liczy się data zakupu a nie przerejestrowania, a okres 6mcy od pełnego miesiąca.
arciasty
Stały forumowicz

Miejscowość: koluszki
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowe stawki akcyzy w 2017 roku na samochody osobowe Nowe stawki akcyzy w 2017 roku na samochody osobowe
    Zmiany naliczania podatku akcyzowego od samochodów osobowych najprawdopodobniej zostaną wprowadzone od nowego 2017 roku. Rząd zamierza ograniczyć import starych samochodów. Według nowych przepisów im ...
    Północ - Południe SKYACTIV, wielki finał wyprawy Mazdy Północ - Południe SKYACTIV, wielki finał wyprawy Mazdy
    Wyprawa Mazdy "Północ-Południe SKYACTIV" dotarła do mety. Właśnie zakończyła się dwutygodniowa podróż Haliny Mlynkovej i Łukasza Nowickiego w ramach projektu Północ-Południe SKYACTIV, realizowanego przez ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Infiniti Q50
      S2020005
      Jaguar