Samochód po wypadku na drodze, pojazdem kieruje osoba trzecia

08 Lip 2021, 22:11

Cześć!

Chciałbym zapytać się o dwie rzeczy, a mianowicie co się dzieje w przypadku gdy dochodzi do wypadku, zdarzenia na drodze i pojazdem kieruję osoba trzecia (nie właściciel pojazdu), i ta osoba w pełni dysponuje na rzecz właściciela pojazdem, w momencie gdy jest zainteresowana osoba kupnem tego pojazdu po prostu zamiast złomowania? Czy sa jakieś formalności podawane w celu późniejszego zbycia pojazdu? Coś trzeba załatwiać formalnie?

Alternatywnie, czy po złomowaniu pojazdu mimo wszystko można odstąpić z polisy (j. w.) kiedy samochód był winny zdarzeniu i zostanie potrącone z OC sprawcy na rzecz poszkodowanego?

Z góry dzięki za drobne informacje.
grzegorczyk91
Nowicjusz
 
Posty: 5

14 Lip 2021, 16:28

grzegorczyk91 napisał(a):dochodzi do wypadku, zdarzenia na drodze i pojazdem kieruję osoba trzecia (nie właściciel pojazdu), i ta osoba w pełni dysponuje na rzecz właściciela pojazdem, w momencie gdy jest zainteresowana osoba kupnem tego pojazdu po prostu zamiast złomowania?
Normalnie możesz sprzedać taki samochód tylko trzeba dodać odpowiednie wpisy na umowie w jakim jest on stanie i już. Umowę taką zgłaszasz normalnie tak jak przy sprzedaży w pełni sprawnego samochodu.
grzegorczyk91 napisał(a):Alternatywnie, czy po złomowaniu pojazdu mimo wszystko można odstąpić z polisy (j. w.) kiedy samochód był winny zdarzeniu i zostanie potrącone z OC sprawcy na rzecz poszkodowanego?
W momencie oddawania auta na złom musi ono posiadać aktualną polisę OC. Z zaświadczeniem o zezłomowaniu pojazdu trzeba udać się do Wydziału Komunikacji i dokonać ostatecznego wyrejestrowania auta i wtedy wygasa polisa OC (zgłaszasz ten fakt do ubezpieczyciela). Jeżeli była ważna jeszcze jakiś czas to możesz domagać się zwrotu ze składki która nie została wykorzystana.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 3491
Zdjęcia: 12
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kierowco, ustąp pierwszeństwa motocykliście
    Okres letni to pełnia sezonu motocyklowego, dlatego właśnie w czasie wakacji motocykliści najbardziej narażeni są na udział w wypadkach. Wielu tragicznych zdarzeń można by uniknąć dzięki poprawie bezpieczeństwa jazdy kierowców ...
    Hyundai Santa Fe Nowej Generacji
    "Nowy Santa Fe kontynuuje globalny sukces modelu. Zaprezentowany w 2001 roku, model Santa Fe pierwszej generacji jest podstawą wiarygodności i doświadczenia marki w segmencie SUV" powiedział Thomas A. Schmid, Dyrektor Operacyjny ...

  •