Seat Cordoba Gaśnięcie silnika tylko na gazie

[Seat Cordoba] Gaśnięcie silnika tylko na gazie

25 Paź 2007, 19:56

Witam,

jestem tutaj nowy więc się przedstawie. Na temat aut nie mam dużego pojęcia tyle co z jazdy w symulatory komputerowe i w lidze f1 i nascar, oczywiście po necie.

Więc mam Seat cordoba 1997, 1,4, 270 tyś, gaz:

reduktor sgi
zespół filtrujacy lpg - elipgaz 92l
przewód gazowy Dxx Elipgaz
Wielozawóe ELipgaz AT02A 200/30
Obudowa gazoszczelna STAKO
Wlew gazu ELIPGAZ
Zbiornik ZT 580-40 wew H200mm
Wtryskiwacz SGI 050
Magistrala gazu SGI
Wtrysk SGI - komputer sterujący

uf.... tak to wygląda.

I moje pytanie laika:

ile na tym zbiorniku powinienem średnio km przejechać?
która to generacja instalacji?
czy ta instalacja jest dobra, dobry producent itp?

Jak to jest z tym reduktorem, wtryskami, mazutem - te hasła wyczytałem na forum i podobna mazut trzeba skąś spuszczać a reduktot i wtryski lubią się psuć jak to jest?

I meritum moich problemów - to wygląda tak:

Zapalam samochód, muszę tak raz zakręcić i na pewno za pierwszym razem nie zapali a za drugim ok. Więc jade, chwilkę na benzynie lub od razu na gazie i tak za 200-500 m na każdym biegu jak chce dodać gazu auto zaczyna szrpać traci obroty i moc, jak dam na luz to gaśnie i nawet dodawanie gazu nie za bardzo pomaga. Po przełączeniu na beznynę momentalie jest super. Dlacczego tak jest, może być to spowodowane zbyt niską temperaturą silnika?

Czy mogę tak ustawić aby automatycznie przy zapalaniu brał mi z benzynę a potem automatycznie się na gaz przestawiał?
qauczuq
Nowicjusz

Re: [Seat Cordoba] Gaśnięcie silnika tylko na gazie

25 Paź 2007, 23:34

Wtrysk SGI to wtrysk sekwencyjny i zalicza się do IV generacji.Spalanie gazu jest porównywalne do spalania benzyny,więc sam musisz obliczyć ile gazu spali ci na 40 litrowym zbiorniku.Jeżeli przyjąć,że w jeździe mieszanej pali około 8 litrów,to powinieneś przejechać około 500 km.
Instalacja nalezy do tych z górnej półki,a i producent jest chwalony w tej dziedzinie.
Co do twoich problemów - kiedy byłeś ostatnio na kontroli instalcji?Bo wynika z tego,że dość długo gazownika nie odwiedzałeś.Ja sugeruję tutaj wymianę filtra gazu lub kontrolę zaworów gazowych.Bo nic innego tutaj nie ma,skoro silnik pracuje bezbłędnie na benzynie,ponieważ pracą silnika na gazie steruje komputer benzynowy.
Proponuję wizytę u gazownika.Taki przegląd kosztuje 50 zł,więc nie majątek.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

26 Paź 2007, 15:29

Dzięki, ale wiesz najgorsze że 04.10.2007 był wykonany przegląd tej instalacji - wymienieone wszystkie filtry:
filtr gazu Valtek,
filtr fazy,
filtr wejścia gazu do reduktora,
wymiana filterka gazowego,
diagnostyka układu wyrysku(sekwencja).

Co pozwala sądzić żę od strony remonotwej wszystko jest ok.

hmm... i co teraz....
qauczuq
Nowicjusz

26 Paź 2007, 16:50

:shock: MotoAlbercik: jeśli można: Pracą silnika na gazie NIE steruje komputer benzynowy, ponieważ tak "wypasiona" instalka MUSI mieć własny, niezależny komputer sterowania gazem.
fordon

26 Paź 2007, 21:43

Napiszę może to inaczej,bardziej fachowo - SGI Elpigaz,jest to nic innego,jak sekwencyjny wtrysk gazu w fazie lotnej.Do sterowania wykorzystuje się ECU(komputer benzynowy) i moduł wspomagający sterowanie gazem.Dawkę gazu i powietrza ustala ECM,a moduł wspomagający to realizuje,wysyłając sygnał do otwarcia wtryskiwacza.Czas otwarcia wtryskiwacza również oblicza ECM na podstawie "swoich czujników" i wysyła tylko sygnał do modułu wspomagającego.Tak więc "głową" sterowania jest ECM,a moduł wspomagający tylko "wykonuje polecenia".Bardzo dobrą rzeczą w SGI jest układ OBD,dzięki któremu można diagnozować cały system za pomocą złącza diagnostycznego DLC i komputera serwisowego.Jest to w sumie bardzo dobra instalacja IV generacji.Lepsza jest tylko V generacja,ale to już bajka... :)
A co do usterki - skoro był tak niedawno robiony przegląd i wszystko zostało wymienione,to należałoby podłączyć ten układ pod komuter.Być może sa pozmieniane jakieś ustawienia w tym module wspomagającym.Ma on jeszcze taką funkcję,że niektóre ustawienia można wpisać ręcznie i na podstawie tych danych pracuje instalacja gazowa.Coś jakby tryb awaryjny ECM,gdzie po przełączeniu silnika w tryb awaryjny,sterowanie odbywa się na podstawie stałych danych.
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

27 Paź 2007, 07:00

hm... teraz jestem mądrzejszy, dzięki. A zautomatyzowanie procesów zapalania tzn. aby samo ustawiało się na benzynę a potem po oągnięciu odpowiedniej tem silnika przełanczało na gaz, jest taka możliwość?
qauczuq
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Smart Fortwo w nowej edycji limitowanej Smart Fortwo w nowej edycji limitowanej "cityflame"
    Pełen kontrastu, pełen życia - smart fortwo w nowej edycji limitowanej cityflame skutecznie przyciąga spojrzenia i rozświetla serca miast. Połączenie słonecznego koloru z czarnymi dodatkami ma swój ciąg dalszy w kabinie, ...
    Jak bezpiecznie dojechać do wiosny? Jak bezpiecznie dojechać do wiosny?
    Jazda samochodem na jesieni, a szczególnie zimą wymaga większej uwagi, ostrożności oraz zadbania o stan techniczny pojazdu. Oto kilka rad jak jeździć, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Zadbaj o swój samochód ...

• Re: [Seat Cordoba] Gaśnięcie silnika tylko na gazie

27 Paź 2007, 07:45

:D To jest podstawowe ustawienie - przełączanie z benzyny na gaz, także ustawienie "zasady odpalenia zawsze na benzynie".
    MotoAlbercik: Twoja wypowiedź ostatnia podniosła poziom oleju w mojej głowie... :wink:
    fordon

27 Paź 2007, 11:38

ustawienie które dizała automatycznie?

Bo mam taki mały wskaźniczek zamontowany koło kierowniczy i tam po odpaleniu pokazują się diody-wskaźniki (około 5 plus jedna czerwona na rezerwę chyba) ilości gazu w butli i w tym trybie jedziemy na gazie ;) , jak wcisnę przycisk to te diody gasną i auto przełączam na benzynę. Przy odpaleniu jest to gaz i szybko muszę przełanczać na benzynę aby auto mi nie gasło na samym początku.
    qauczuq
    Nowicjusz

27 Paź 2007, 14:09

Nie pamiętam teraz dokładnie,bo dawno nie było auta z ta instalką na warsztacie.Jak przyjeżdżają to tylko na przegląd.Ale powinno być tak,że jak przełączysz ten przycisk w położenie "benzyna",to silnik powinien uruchamiać się na benzynie i na benzynie jechać bez względu na obroty.W drugiej pozycji powinno być tak,że silnik uruchamiany jest na benzynie,a przy obrotach silnika około 2000 - 2500 lub po uzyskaniu przez silnik temperatury cieczy chłodzącej około 30 stopni,zasilanie samo przełącza się na gaz.Nie wiem tylko jaki masz tam przełacznik - 1,2 czy 3 pozycyjny.Nie powinno takiej instalacji uruchamiać się od razu na gazie.Chyba,że jest taka możliwość(wtedy przłącznik powinien byc 3 pozycyjny),ale to tylko i wyłącznie jak silnik jest ciepły.
    Fordon,przyjacielu,z tymi generacjami to jest okropnie mpomieszane i ja sam nieraz się w tym gubię.Cięzko jest na "pierwszy rzut oka" rozróżnić,czy instalka jest III,IV czy już V generacji.Jest tyle firm,montujących różne typy instalacji gazowych,że pogubić się można.Niedawno mechanicy z warsztatu zawołali mnie do Audi A4 i zapytali która to jest generacja,bo jak gościowi zamontowali nircały rok temu,to mówli,że jest to najnowasza V i taką miał wpisana w papierach.A instalacja ta miała zwykły parownik i komputerek STAG-2.Co ty na to?
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

27 Paź 2007, 18:15

:D MotoAlbercik: Trzeciej generacji już nie powinno być w obiegu. Co do ostatniego zdania: ręce opadają na radosną twórczość gazowników. :wink:
    fordon

29 Paź 2007, 19:56

nie podpowiem ci wiele na temat tej instalki bo sie z nią nie spotkałem mam tylko pytanie czy czerwona dioda miga po rozruchu silnika jeżeli tak to odpalasz na benzynce dopiero zapalenie sie na stałe tejże diody oznacza pracę na gazie :roll:
    wielkastopa
    Nowicjusz

30 Paź 2007, 18:04

hm... trudn powiedzieć ponieważ ta czerwona dioda czasem się lai ale raczej nie przy starcie, przy rozruchu palą się diody od wskaźnika poziomu gazu, jak przycisne ten przycisk to one gasną i nic się nie świeci.

Tutaj jest zdjęcie tego "cuda"

[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

chodzi o tą diodę po prawej w dolnym rogu?
    A tych ustawień co kolega pisał wcześniej to chyba nie ma, co?
    qauczuq
    Nowicjusz

31 Paź 2007, 00:46

Hmmm,wygląda mi na to,że czerwona dioda po lewej oznacza rezerwę gazu.Zielone oczywiście stam gazu.Czerwona dioda po prawej,jak się świeci,oznacza,że silnik jest zsilany gazem.Natomiast jak silnik jest na benzynce,to nie świeci się nic.Chociaż mogłoby byc tak,jak kiedyś to gościowi przerobiłem - podczas jazdy na benzynie świeci się na czerwono ta dioda po prawej,a podczas jazdy na gazie dioda ta zmienia kolor na zielony.Proste i łatwe do wykonania.No i niestety z tego co widzę,sterowanie to jest tylko automatyczne - do wyboru w ustawieniach - albo po przekroczeniu ustalonej ilości obrotów,albo po osiągnięciu przez silnik temp. 30 stopni.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

02 Lis 2007, 23:23

:D zgadzam się z wypowiedzią szanownego kolegi co do ustawień przełączania z jednym małym zastrzeżeniem działają obie metody tj. obroty i temperatura tak jest skonfigurowany program elpigazu . rzeczywiście dioda w lewym rogu jest od rezerwy a w prawym od sygnalizacji trybu pracy paląca się oznacza pracę na gazie temperatura przaełączania jest dosyć niska bo ztego co pamietam wynosi około 10 stopni temperatury reduktora można ją co prawda zmienić na twoim miejscu spróbował bym znaleźć warsztat który ustawi prawidłowo mape gazu i dobierze odpowiednie dysze do wtryskiwaczy
    wielkastopa
    Nowicjusz

03 Lis 2007, 07:26

mapa gazu, proszę o wyjaśnienie co to jest?

dysze do spryskiwaczy - to są części dodatkowe czy tylko kwestia ustawień?
    qauczuq
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      passat b5 german style
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Jaguar