Sezon na jednoślady - motocykle, skutery i rowery

Sezon na jednoślady - motocykle, skutery i rowery

11 Kwi 2019, 19:19

Wraz z początkiem wiosny na ulicach pojawiają się motocykle i skutery. Użytkownicy takich pojazdów są w sposób szczególny narażeni na niebezpieczeństwo związane z wypadkami, ponieważ w razie kolizji nie chroni ich właściwie nic oprócz kasku. Kierowcy powinni też mieć na uwadze, że motocyklem jeździ się inaczej niż autem. Takie pojazdy łatwiej wytracają prędkość i czasem mogą zwolnić, nie włączając świateł stopu, co niekiedy zaskakuje kierujących samochodami osobowymi.

W 2018 r. na polskich drogach zginęło 313 osób podróżujących motocyklami i motorowerami(1). Co mogą zrobić kierowcy i motocykliści, by zapobiegać takim zdarzeniom?
Sezon na jednoślady - motocykle, skutery i rowery Kierujący oraz pasażerowie motocykli i motorowerów stanowią ponad 10% wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2018 r. Do więcej niż połowy wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni uczestnicy ruchu, zwłaszcza kierowcy samochodów osobowych.

Na co powinni zwrócić uwagę kierowcy?
Aby zapobiec wypadkom z udziałem użytkowników jednośladów, kierowcy aut powinni przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że motocykle czy motorowery pod wieloma względami różnią się od samochodu.

"Ze względu na niewielkie rozmiary i zwrotność jednośladów trudniej ocenić, jaka odległość nas od nich dzieli i z jaką prędkością się zbliżają. Dlatego kierowcy samochodów w sposób szczególny powinni uważać na nadjeżdżające motocykle czy skutery, skręcając w lewo na skrzyżowaniu, a także przy zmianie pasa ruchu, ponieważ te pojazdy mogą znajdować się w naszym martwym polu" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bardzo ważne jest również utrzymanie bezpiecznej odległości. Motocykle wytracają prędkość znacznie szybciej niż samochody. W związku z tym możliwa jest sytuacja, w której kierujący jednośladem zwolni (np. na łuku) bez użycia hamulca, jedynie redukując biegi. W takim przypadku nie włączą się światła "stop", co może zmylić jadącego za nim kierowcę auta. Utrzymanie odpowiedniego dystansu od poprzedzającego pojazdu pozwoli wtedy wystarczająco szybko zareagować.

Kask i specjalistyczna odzież to podstawa
O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również sami użytkownicy motocykli czy motorowerów. Podobnie jak kierowcy aut muszą zachować ostrożność oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu. Ważna jest także jazda z odpowiednią prędkością i sygnalizowanie manewrów.

POLECAMY Na rower w kasku czy bez?

Oprócz tego, ze względu na to, że w razie kolizji motocyklisty nie chronią pasy, poduszki powietrzne czy kurtyny, kluczowe znaczenie ma odpowiedni strój. Nie wolno rezygnować z kasku, nawet podczas krótkiej podróży. Bezpieczeństwo motocyklistów podnosi również używanie odpowiedniej odzieży ochronnej. Może ona zapobiec powstawaniu obrażeń lub zminimalizować ich wielkość.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; (1) policja.pl
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2984
Zdjęcia: 11336
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    20 lat na podium – Toyota Camry w USA 20 lat na podium – Toyota Camry w USA
    Toyota Camry, choć jest japońskim samochodem, bardzo silnie kojarzy się z Ameryką. Nie tylko dlatego, że jest sporym sedanem, czyli typem auta, które Amerykanie lubią najbardziej. Camry to absolutny amerykański bestseller, ...
    Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach! Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach!
    Bardzo często przy wzmożonym ruchu na autostradzie czy na innej wielopasmowej drodze kierowcom wydaje się, że warto zjechać na sąsiedni pas, bo samochody poruszają się po nim szybciej. Dlaczego czasami nie warto tego robić? ...

  •