Skręt w lewo przy korzystaniu z linii prowadzących.

Skręt w lewo przy korzystaniu z linii prowadzących.

14 Lis 2019, 12:58

Witam,

Moje pytanie dotyczy linii prowadzących. Wczoraj prawie doprowadziłem do kolizji (?). Mój kierunek jazdy zaznaczyłem linią zieloną. Linią niebieską drugie auto, które również skręcało. Krzyżyk to miejsce w którym prawie doszło do zderzenia. Czy to jest prawidłowe wykorzystanie linii prowadzących czy powinienem zjechać do pasa skrajnego - lewego? Jeśli tak to którą linią prowadzącą powinienem się sugerować? Zawsze lewą i sprawdzać na którym pasie się kończy i tym pasem jechać? Nie dawno zdałem prawko i im dłużej jeżdżę tym bardziej wydaje mi się, że może było sobie odpuścić..

Dziękuje z góry jeśli ktoś może mi tę sytuację wytłumaczyć.
Tempe
Obserwowany
 
Posty: 1

Re: Skręt w lewo przy korzystaniu z linii prowadzących.

14 Lis 2019, 14:17

Tu akurat sprawa jest dosyć prosta bo masz narysowane linie pomocnicze. Jechałeś prawidłowo, a samochód jadący prawym pasem powinien zająć prawy skrajny pas jezdni. Jeżeli jednak chciałby zrobić to tak jak narysowałeś niebieską strzałką to musi upewnić się że nie zajedzie nikomu drogi chodzi tu o pojazd poruszający się takim torem jak zielona strzałka.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 4129
Zdjęcia: 38
Auto: Nie mam

Re: Skręt w lewo przy korzystaniu z linii prowadzących.

14 Lis 2019, 20:54

Dokładnie - jak widać na fotce, na skrzyżowaniu są namalowane linie wyznaczające pasy. Ty jechałeś prawidłowo, natomiast pojazd z twojej prawej na skrzyżowaniu postanowił zmienić pas ruchu z prawego na środkowy. Zgodnie z ustawą zmieniając pas ruchu należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na pasie, na który zamierza się wjechać.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15866
Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Reflektory światła (full) Top Led, a Basic Led lub Mid Led Reflektory światła (full) Top Led, a Basic Led lub Mid Led
    Jaka jest różnica między światłami głównymi led a nieraz opcja basic led lub mid led (nowa Toyota C-HR wersja Style) Słyszałem, że full led mają światła soczewkowe a przy basic led w Toyocie jest standardowy ...
    Moto Sport & Tuning Show 2015 / relacja Moto Sport & Tuning Show 2015 / relacja
    Pierwsze Targi Pojazdów Sportowych i Tuningu – Moto Sport & Tuning Show odbyły się w miniony weekend w Warszawie. Było to jedyne takie wydarzenie w Warszawie, gdzie można było zobaczyć samochody sportowe ...

  •