Skrzynia manualna czy automatyczna - komfort/wygoda

15 Cze 2011, 18:30

Witajcie :)

Wiem że pewnie większość z Was napisze że taki temat już powstał a sam wiem że jest bo użyłem opcji 'szukaj' lecz nie było tam odpowiedzi na pytanie które Ja Wam chce zadać.Mianowicie wolicie skrzynie automatyczną czy manualną ? nie pod względem na to jakie to auto jest i jaki ma silnik tylko pod względem waszego komfortu i wygody.Automatyczna skrzynia - niby wygodniejsza ale podczas jazdy na autostradzie można zasnąć a z manualną zawsze coś trzeba zmieniać.Myślę że z automatyczną jest dosyć nudno w samochodzie ale czekam co wy wybierzecie.Pamiętajcie zakładamy że nawet ferrari może mieć manualną.
mati113
Początkujący
 
Posty: 123
Miejscowość: Bytom
Auto: Nissan Micra
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

15 Cze 2011, 18:45

Manualna bez żadnego zastanowienia. Dlaczego? Bo lubię zmieniać biegi.
Jeżeli automat to tylko z łopatkami do zmian biegów.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

15 Cze 2011, 18:50

To tak jak myślałem - bez manualnej skrzyni byłoby nudno w samochodzie a chodzi o to by czerpać przyjemność z jazdy.Czekam na dalsze odpowiedzi :)
mati113
Początkujący
 
Posty: 123
Miejscowość: Bytom
Auto: Nissan Micra
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

15 Cze 2011, 19:27

tylko manual dlaczego a dlatego że lubię tak jak kolega zmieniać biegi.i po drugie może przeciągnąć na biegu i wtedy lepiej ciągnie a automat to do autobusów jest do osobowek manual.
Jako że jestem mechanikiem oferuje możliwość ogladniecia samochodu do kupna oraz np.zrobienia dodatkowych zdjęć
zwykle dla osób z forum biorę tylko za paliwo i jakieś do około 100-150zł za pomoc
seba145
Zaawansowany
 
Posty: 981
Miejscowość: bydgoszcz
Prawo jazdy: 27 09 2011
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307sw 2.0Hdi 90km2002r
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

15 Cze 2011, 19:39

Tylko niestety coraz więcej samochodów robią z automatyczną skrzynią biegów - nie pomyśleli o ludziach którzy wolą manualną.Mam nadzieje że manualna skrzynie nie zniknie z rynku.
mati113
Początkujący
 
Posty: 123
Miejscowość: Bytom
Auto: Nissan Micra
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

15 Cze 2011, 20:00

aha a co najwazniejsze po co kupować automat jeżeli to mam odbierze przyjemność zmiany biegów i większe koszty na paliwo to po co kupować automat.
Jako że jestem mechanikiem oferuje możliwość ogladniecia samochodu do kupna oraz np.zrobienia dodatkowych zdjęć
zwykle dla osób z forum biorę tylko za paliwo i jakieś do około 100-150zł za pomoc
seba145
Zaawansowany
 
Posty: 981
Miejscowość: bydgoszcz
Prawo jazdy: 27 09 2011
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307sw 2.0Hdi 90km2002r
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    NASCAR Camry w 4 odsłonach
    Atrakcją na targach SEMA 2017 stoiska Toyoty były wyścigowe Camry, które zaprezentowali topowi kierowcy NASCAR – Martin Truex Jr., Kyle Busch, Denny Hamlin i Daniel Suarez. Martin Truex oraz Kyle Busch startują ...

15 Cze 2011, 20:24

No tak masz racje :) po co kupować samochód z automatyczną skrzynią biegów skoro obiera nam to przyjemność z jazdy ale gdybym chciał kupić nowszy samochód to w nowszych niestety większość ma automat.
mati113
Początkujący
 
Posty: 123
Miejscowość: Bytom
Auto: Nissan Micra
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

17 Cze 2011, 07:00

Niestety automatów będzie co raz więcej. I to nie ze względu na kaprys kierowcy że lubi machać wajchą , ale na bezpieczeństwo. Nowoczesne automaty zmieniają biegi lepiej niż mistrz kierownicy zmienia biegi ręcznie. Technika idzie do przodu i z czasem dojdzie pewnie do tego że skrzynia manualna będzie montowana tylko na zamówienie.

Ruch na drogach jest co raz większy, jazda wymaga od kierowcy co raz większego skupienia na tym co się dzieje. A machanie drążkiem zmiany biegów to kolejna zbędna czynność, która może nie rozprasza, ale na pewno ma wpływ na sprawność psychofizyczną. Mówiąc krótko, jadąc automatem zapominasz o biegach i możesz poświęcić więcej uwagi na to co się dzieje na drodze.
O tyle i ile na trasie to nie ma takiego znaczenia, to na pewno ma znaczenie podczas jazdy przez miasto, szczególnie tłoczne miasto.

Między innymi jest to jeden z powodów dlaczego w autobusach miejskich są automatyczne skrzynie biegów. Kierowca który porusza się dużym pojazdem wioząc 150 żyć ludzkich, musi się skupić i machanie wajchą będzie mu tylko przeszkadzać.
Druga sprawa że przy masie autobusu i specyfice jazdy (co chwile przystanek i ponowne ruszanie) siłach tam występujących sprzęgło cierne by zwyczajnie zbyt szybko się zużywało.

I pamiętajmy że połowa ludzi co porusza samochodami po drogach nie powinna mieć prawa jazdy, także lepiej jechać powoli automatem i móc lepiej się skupić na tych co sieją chaos na drodze.
zawsze spoko!
Don't worry, źryj chappi ;-)
Stiopa
Aktywny
 
Posty: 263
Miejscowość: Poznań

18 Cze 2011, 09:56

Nowoczesne automaty zmieniają biegi lepiej niż mistrz kierownicy zmienia biegi ręcznie. Technika idzie do przodu i z czasem dojdzie pewnie do tego że skrzynia manualna będzie montowana tylko na zamówienie.

Liczy się też cena. Póki manualne skrzynie będą sporo tańsze od automatów, to nic się nie zmieni. Owszem VW ze swoją skrzynią DSG robi znaczący krok ku popularyzacji automatów, ale taka skrzynia wymaga dopłaty i to nie małej.

Równie dobrze można było wieszczyć upadek silników benzynowych w momencie pojawiania się nowoczesnych turbodiesli. Mniej spalał, miał lepszą elastyczność, a jednak nic takiego nie nastąpiło.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

18 Cze 2011, 19:04

Dishman napisał(a):Manualna bez żadnego zastanowienia. Dlaczego? Bo lubię zmieniać biegi.
Jeżeli automat to tylko z łopatkami do zmian biegów.

Ja też, ja też! Zmiana biegów daje to coś. Utrzymywanie kierownicy kojarzy mi się jedynie z playstation. Nie kręci mnie imitacja.
Alu-dys
Nowicjusz
 
Posty: 22
Miejscowość: POLSKA

18 Cze 2011, 21:15

Alu-dys napisał(a):Ja też, ja też! Zmiana biegów daje to coś. Utrzymywanie kierownicy kojarzy mi się jedynie z playstation. Nie kręci mnie imitacja.

Dla większości (o ile nie wszystkich) z nas zmiana biegów bardzo mocno kojarzy się z nauką jazdy. Opanowanie ruszania jest pierwszą czynnością jaką trzeba przeskoczyć. Wyczucie momentu gdy silnik łapie i zaczyna wkręcać się na obroty kojarzy się z uczuciem "hej! ja jadę!!!!" dlatego tak wiele osób w tym temacie lubi zmieniać biegi, bo mają opanowaną umiejętność jeżdżenia.

Dla mnie teraz jazda nawet na krótkich dystansach jest przyjemnością, właśnie dlatego, że jadąc czuję i słyszę jak pracuje silnik i ja sam decyduję o tym w którym momencie następuje zmiana przełożenia. Bieg wyżej-gaz i nabieram prędkości. Niby niewiele, a cieszy. A ja staram się w życiu odnajdywać małe rzeczy i świadomie czerpać z nich przyjemność.

Świetnie zdaję sobie sprawę, że w samochodach premium z mocnymi silnikami skrzynie automatyczne są standardem. Prowadzenie zwykłego kompakta o mocy 90 KM z napędem na przód, to zupełnie co innego, niż np. 300 KM potwora napędzanego na tylną oś. Automat tutaj się sprawdza, mocy zawsze jest pod dostatkiem, mimo wszystko wybierałbym egzemplarze, gdzie można zmieniać biegi np. łopatkami.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

19 Cze 2011, 06:21

Dokładnie! Kolega dokładniej sprecyzował z czego czerpiemy przyjemność jadąc samochodem i tak właśnie jest!.Będzie trzeba wybierać albo egzemplarze na zamówienie z manualem lub egzemplarze z łopatkami - tyle nam pozostaje (technika idzie do przodu więc my też musimy iść naprzód).
mati113
Początkujący
 
Posty: 123
Miejscowość: Bytom
Auto: Nissan Micra
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

19 Mar 2013, 09:44

Polecam auto z automatem
Ostatnio edytowany przez ArteK, 20 Mar 2013, 00:40, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Reklama
radegast
Nowicjusz
 
Posty: 11
Auto: Audi A6
Silnik: V6 3.0
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2003