Skrzyżowanie z wyspą i zagadka, jak prawidłowo wjechać/wyjechać (LINK)

02 Mar 2020, 14:32

Witam, mam taką zagwostkę odnośnie skrzyżowania. Daję link do tego miejsca: https://www.google.com/maps/place/Bia%C5%82a/@50.3886498,17.6729097,109m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x4711a332690d8a1d:0xf1491949946ee252!8m2!3d50.3862574!4d17.6604283

Myślę że jeśli poruszamy się ulicą Opolską w kierunku południowym i chcemy wjechać na ulicę Szynowice to sprawa jest jasna, skręcamy w pierwszy zjazd (powiedzmy że jest to zjazd numer 1). Tak samo mając zamiar opuścić Szynowice i zjechać na Opolską z zamiarem jazdy w prawo (na południe) też sytuacja powinna być jasna, używamy zjazdu drugiego.

Ale teraz co w przypadku jeśli jadąc Opolską od południa chcę wjechać na Szynowice? Jakiego zjazdu mam użyć? Na logikę użyłbym zjazdu numer 1.

Drugie pytanie, jeśli chcę opuścić ulicę Szynowice i jechać Opolską na północ, które zjazdu mam użyć? Na logikę użyłbym zjazdu numer 2. Ale tam linia przerywana takiej opcji raczej nie sugeruje.

Jeśli użyjecie ikonki żółtego ludzika i postawicie go na ulicę Szynowice, spojrzycie na skrzyżowanie to zauważycie że pewien pojazd opuszczający Szynowice wybiera zjazd numer 1.
qebor
Nowicjusz
 
Posty: 3

02 Mar 2020, 16:36

Przyglądałem się temu skrzyżowaniu i teoretycznie jadąc Opolską i chcąc skręcić w lewo w ul. Szynowice powinno się skręcić w drugi wjazd za wysepką ale z racji braku jakiego jakiegokolwiek oznakowania na tym skrzyżowaniu uważam że jak skręcisz w pierwszy to również będzie poprawnie. Jeżeli by nie można było tego zrobić informowałby nas o tym znak zakazu informujący że ten odcinek jest jednokierunkowy. Tak samo powinno być to oznakowane przy drugim wjeździe tylko w drugą stronę.

Pasy na jezdni nic nam nie mówią.
Rokiko
Początkujący
 
Posty: 107

03 Mar 2020, 09:53

Rokiko napisał(a):z racji braku jakiego jakiegokolwiek oznakowania na tym skrzyżowaniu uważam że jak skręcisz w pierwszy to również będzie poprawnie.

Tylko wtedy ta dowolność może spowodować problem w momencie, gdy na ulicę Szynowice w tym samym czasie będą wjeżdżać samochody z ulicy Opolskiej z kierunku południowego oraz północnego. Osoba z południowego kierunku wybierze pierwszy zjazd od swojej strony, a z jej perspektywy, osoba z północnego kierunku wybierze zjazd drugi i wtedy spotkają się na rozwidleniu.

Pytając o to byłem ciekaw czy jest jakiś przepis określający zasady poruszania się po takim nieoznakowanym skrzyżowaniu. Mogę więc stwierdzić że takowego przepisu nie ma?
qebor
Nowicjusz
 
Posty: 3

03 Mar 2020, 11:23

Wg mnie powinno wyglądać to tak - jadąc Opolską od sklepu "Zielony Zakątek " i chcąc skręcić w lewo, wybieramy drugi zjazd. Jadąc od przeciwnej strony, czyli od ulicy Składowa, wybieramy pierwszy zjazd. Jadąc ulicą Szynowice i chcąc skręcić w prawo lub lewo wybieramy pierwszy zjazd, który jest przy Opolskiej patrząc od sklepu "Zielony Zakątek".
Na ulicy Szynowice brakuje znaku C9, to raz, a dwa na ulicy Szynowice brakuje linii ciągłej prowadzącej do tego trójkąta.
Jak jest skrzyzowanie z takim trójkątnym zieleńcem, to zawsze jest C9 i linia ciągła.
Myślę, że warto zgłosić brak oznakowania do MZUiM lub po prostu na policję. Ostatnimi czasy policja zajmuje się nieprawidłowym oznakowaniem lub brakiem oznakowania.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16230
Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Mar 2020, 11:40

MotoAlbercik napisał(a):Wg mnie powinno wyglądać to tak - jadąc Opolską od sklepu "Zielony Zakątek " i chcąc skręcić w lewo, wybieramy drugi zjazd. Jadąc od przeciwnej strony, czyli od ulicy Składowa, wybieramy pierwszy zjazd.

Rozumiem że mowa tutaj o dwóch różnych perspektywach a nie jednej? Jeśli tak to właśnie myślę tak samo.

Teraz pytanie, skoro sytuacja nie jest jasna to czy można w tym miejscu dostać mandat za jazdę pod prąd czy skoro nie ma odpowiedniego oznakowania można się kłócić? Nie wiem na ile znasz przepisy, i czy można założyć, że skoro takowego nie znasz, to go nie ma.
qebor
Nowicjusz
 
Posty: 3

05 Mar 2020, 23:11

qebor napisał(a):Rozumiem że mowa tutaj o dwóch różnych perspektywach a nie jednej? Jeśli tak to właśnie myślę tak samo.

Napisałem jak należałoby skręcać jadąc z jednej jak i z drugiej strony.
qebor napisał(a):Nie wiem na ile znasz przepisy, i czy można założyć, że skoro takowego nie znasz, to go nie ma.

No tutaj jest przepis, że nieznajomość prawa, nie zwalnia cię od jego przestrzegania.
qebor napisał(a):Teraz pytanie, skoro sytuacja nie jest jasna to czy można w tym miejscu dostać mandat za jazdę pod prąd czy skoro nie ma odpowiedniego oznakowania można się kłócić?

Hmmm, tutaj sprawa jest ciężka. Nie maam pojęcia, czy jest jakiś przepis, który by regulował coś takiego.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16230
Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak działają aukcje samochodów poleasingowych? Jak działają aukcje samochodów poleasingowych?
    Kupno samochodu jest zawsze niemałym wyzwaniem. I dotyczy to zarówno małych oraz średnich przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Spora część używanych samochodów sprzedawana jest przez handlarzy, ...
    Bezpieczniej bez śmieci na drodze Bezpieczniej bez śmieci na drodze
    Na drodze można spotkać różne przedmioty i przeszkody - od rozlanego oleju, kawałków opon, kołpaków, przez puszki, plastikowe torby, aż po szkło czy nawet meble. Takie niemiłe niespodzianki mogą spowodować ...

  •