CMBS - Collision Mitigation Braking System

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • CMBS - Collision Mitigation Braking System


  Zastosowany w samochodach system CMBS (System ograniczający skutki kolizji) ostrzega kierowcę o ryzyku kolizji lub - jeżeli jest za późno na ostrzeżenie - automatycznie rozpoczyna hamowanie.

  Mały radar umieszczony za osłoną chłodnicy pełni funkcję "oka", które wysyła stały sygnał i monitoruje jego odbicie. System może wykryć przeszkodę na pasie ruchu pojazdu, obliczyć dystans i prędkość, z jaką samochód zbliża się do przeszkody.

  Jeżeli system wykryje zbliżanie się do przeszkody z szybkością powyżej określonego progu, zapali się lampka kontrolna i włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Brak reakcji ze strony kierowcy spowoduje lekkie uruchomienie hamulców i delikatne zaciśnięcie pasa bezpieczeństwa. Dalszy brak reakcji, połączony z ryzykiem kolizji, spowoduje wstępne napięcie przednich pasów bezpieczeństwa i uruchomienie hamulców ze znaczną siłą.

  System CMBS redukuje prędkość w momencie uderzenia, ograniczając potencjalne obrażenia pasażerów i uszkodzenia samochodu. System znacząco podnosi bezpieczeństwo.

  Trzeba pamiętać że system CMBS został specjalnie zaprojektowany po to, aby ostrzec kierowcę o grożącej kolizji lub jeśli ona jest nieunikniona to ma za zadanie zredukować siłę zderzenia.


  Ocena: 0.0/5
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Porsche 550 Spyder
  Tworząc Porsche 550 Spyder, projektanci niemieckiej marki nie zaprzątali sobie głowy wyglądem. Zadaniem tego niewielkiego auta było po prostu wygrywanie wyścigów. Pomóc w tym miał 1,5-litrowy bokser umieszczony ...
  Volkswagen Tiguan GTE Active Concept
  Stany Zjednoczone są największym rynkiem SUV-ów na świecie. Auta te, odznaczające się wszechstronnym zastosowaniem, bardzo dobrze pasują do amerykańskiego stylu życia. Podczas North American International Auto Show ...