COD - CYLINDER ON DEMAND

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • COD - CYLINDER ON DEMAND

  Ocena: 5.0/5 (1 głos)

  Układ wydajności silnika cylinder on demand (COD) bazujący na systemie zmiennych faz rozrządu, odłącza wybrane cylindry, gdy ich praca nie jest potrzebna. Przy niskim i średnim obciążeniu, a tym samym przy niskiej i średniej liczbie obrotów, system na najwyższych biegach odłącza połowę cylindrów. Ośmiocylindrowiec działa w trybie COD jako V4, a silnik V10 i W12 ma odłączany cały jeden rząd cylindrów tak wygląda to w przypadku silników Audi.

  System COD odłącza wtrysk i zapłon, a w silnikach TFSI dodatkowo zamyka zawory. Zasada działania: elektromagnetycznie wysuwane trzpienie przesuwają o kilka milimetrów elementy krzywkowe na wałkach rozrządu – tuleje, z których każda posiada dwa różne profile – wchodząc w spiralne rowki na ich zewnętrznych końcach. Jeśli tzw. profile wzniosu zerowego obracają się nad zaworami, nie uruchamiają ich, a sprężyny zaworowe utrzymują je zamknięte. 

  Proces przełączania trwa zaledwie kilka milisekund i jest praktycznie nie wyczuwalny dla kierowcy. W aktywnych cylindrach optymalne punkty pracy przesuwają się w kierunku wyższych obciążeń i ich sprawność wzrasta, a dezaktywowane cylindry poruszają się bez strat, jak gazowa sprężyna z niskim ciśnieniem. Przy naciśnięciu pedału gazu, wyłączone cylindry uaktywniają się ponownie. System COD może w rzeczywistych warunkach drogowych przyczynić się do oszczędności kilkudziesięciu mililitrów paliwa na 100 km.

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  SKODA Superb - nowy wygląd i mniejsze zużycie paliwa SKODA Superb - nowy wygląd i mniejsze zużycie paliwa
  SKODA rozpoczyna kolejny etap swojej ofensywy modelowej SKODĄ Superb. Model flagowy marki imponuje atrakcyjnymi nowymi elementami stylistyki SKODY, świeżym wnętrzem i ulepszonymi funkcjami. Zużycie paliwa i emisja CO2 oferowanych ...
  Toyoty Camry 8 generacji Toyoty Camry 8 generacji
  Fabryka Toyota Motor Manufacturing, Kentucky, Inc., (TMMK) rozpoczęła produkcję Toyoty Camry 8. generacji. Nowa Camry zadebiutowała na targach w Detroit w styczniu 2017 roku. Model jest produkowany od 1982 roku, a od 15 lat ...
 • Publiczność na targach
  Lotnisko Dajtki - Piknik
  Berlin Mercedes-Benz & Friend 125-lecie
  Moto Piknik Tychy 2007

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).