COD - Cylinder on demand

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • COD - Cylinder on demand

  Ocena: 5.0/5 (1 głos)

  Układ wydajności silnika cylinder on demand (COD) bazujący na systemie zmiennych faz rozrządu, odłącza wybrane cylindry, gdy ich praca nie jest potrzebna. Przy niskim i średnim obciążeniu, a tym samym przy niskiej i średniej liczbie obrotów, system na najwyższych biegach odłącza połowę cylindrów. Ośmiocylindrowiec działa w trybie COD jako V4, a silnik V10 i W12 ma odłączany cały jeden rząd cylindrów tak wygląda to w przypadku silników Audi.

  System COD odłącza wtrysk i zapłon, a w silnikach TFSI dodatkowo zamyka zawory. Zasada działania: elektromagnetycznie wysuwane trzpienie przesuwają o kilka milimetrów elementy krzywkowe na wałkach rozrządu – tuleje, z których każda posiada dwa różne profile – wchodząc w spiralne rowki na ich zewnętrznych końcach. Jeśli tzw. profile wzniosu zerowego obracają się nad zaworami, nie uruchamiają ich, a sprężyny zaworowe utrzymują je zamknięte. 

  Proces przełączania trwa zaledwie kilka milisekund i jest praktycznie nie wyczuwalny dla kierowcy. W aktywnych cylindrach optymalne punkty pracy przesuwają się w kierunku wyższych obciążeń i ich sprawność wzrasta, a dezaktywowane cylindry poruszają się bez strat, jak gazowa sprężyna z niskim ciśnieniem. Przy naciśnięciu pedału gazu, wyłączone cylindry uaktywniają się ponownie. System COD może w rzeczywistych warunkach drogowych przyczynić się do oszczędności kilkudziesięciu mililitrów paliwa na 100 km.

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Czy płukanki do silnika rzeczywiście pomagają? Czy płukanki do silnika rzeczywiście pomagają?
  Temat płukanek do silnika to powód do niekończące się dyskusji. Niektórzy uważają, że użycie płukanki nie tylko nie pomaga, ale może nawet zaszkodzić silnikowi. Inni są fanami płukanek i stosują je jako środek ...
  Skoda Yeti i Octavia Scout we flocie TOPR-u Skoda Yeti i Octavia Scout we flocie TOPR-u
  SKODA Polska przekazała ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dwa kolejne modele - Yeti i Octavię Scout. 15 stycznia 2013 roku nastąpiło oficjalne przekazanie kluczyków do dwóch modeli ...
 • WST 1/4 MILI - Dajtki
  13
  X Jubileuszowy Zlot Porsche Club Polska
  Samochody w rzędzie

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).