Tiptronic - ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów

 • Skróty dotyczące różnych dziedzin motoryzacji
 • Tiptronic - ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów

  Ocena: 0.0/5

  Ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów tiptronic, to klasyczna przekładnia automatyczna. Jej ogromną zaletą jest wysoka sprawność przełączania biegów i komfort dynamicznego ruszania. Zmiana biegów odbywa się miękko, spontanicznie, szybko i bardzo elastycznie. Audi montuje ją w wielu modelach z jednostką napędową montowaną wzdłużnie. Dzięki ośmiu przełożeniom, skoki obrotów między poszczególnymi biegami są małe i oscylują w pobliżu idealnego punktu pracy jednostki napędowej. Dostosowujący się do ilości obrotów tłumik drgań skrętnych, kompensuje niepożądane drgania silnika i umożliwia wydajną jazdę nawet na niskich obrotach. Dużą rolę w osiąganiu przez skrzynię optymalnej wydajności odgrywa także sprzęgło mostkujące hydrokinetyczny przekładnik momentu ze zintegrowanym tłumikiem drgań. Podczas normalnej jazdy sprzęgło to jest zamknięte i łączy skrzynię biegów bezpośrednio z silnikiem. W niektórych sytuacjach, podczas jazdy pracuje ono z kontrolowanym poślizgiem. Pozwala to, w połączeniu z tłumikiem drgań, na osiągnięcie bardzo niskich obrotów silnika bez występowania wibracji. Gdy samochód się nie porusza, wewnętrzne sprzęgło rozłącza przekładnię od silnika, nawet w przypadku, gdy załączony jest cały czas tryb D – pozwala to uniknąć strat wskutek krążenia oleju w przekładniku hydrokinetycznym. Po zwolnieniu przez kierowcę hamulca, sprzęgło zamyka się ponownie. Efekt tłumiący przekładnika hydrokinetycznego pozwala na bardzo płynne ruszenie samochodu.

  Program dynamicznej zmiany biegów DSP, sterujący działaniem ośmiostopniowej, automatycznej skrzyni biegów tiptronic, umieszczono w małej stalowej skrzynce wewnątz skrzyni biegów. Jego sercem jest szybki procesor. W trybie pracy D, DSP samodzielnie ustala optymalny punkt przełączenia biegu. Zgodnie z zasadami wydajnej jazdy, preferuje wysokie biegi i niskie obroty. W trybie manualnym, automatyczna przekładnia tiptronic daje możliwość ręcznej ingerencji w jej pracę. Przykład: daje możliwość przełączenia na niższy bieg, by podnieść sprawność hamowania silnikiem na krętych, górskich drogach lub by dać możliwość przejścia w sportowy styl jazdy. W trybie Sport, automatyczna skrzynia biegów zwiększa dynamikę jazdy, opóźniając moment przełączania biegów. Sygnały z dźwigni zmiany biegów przepływają do przekładni w czysto elektroniczny sposób, bez połączenia mechanicznego (tzw. shift-by-wire).

  Ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów tiptronic może współpracować z systemem Audi start-stop. W tym celu zamontowano w niej mały, stale napełniony zasobnik hydrauliczny. Podczas uruchamiania silnika przy ruszaniu, znajdujący się w nim olej – ok. 100 ml – jest wtłaczany przy pomocy sprężynowego tłoka do elementów odpowiedzialnych za start skrzyni biegów. Skrzynia jest wtedy, w ułamkach sekund, gotowa do pracy.

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Filtry powietrza i wszystko co musisz o nich wiedzieć Filtry powietrza i wszystko co musisz o nich wiedzieć
  Filtry powietrza stają się coraz bardziej popularne i można je stosować nie tylko w samochodach czy specjalistycznych pomieszczeniach, ale nawet w domu. Różne rodzaje takich filtrów mogą być montowane w przeróżnych ...
  [VAN-D] Galaxy mk1 2,3 / Trajet 2,0 / Grandis 2,4 / 807 2,0 [VAN-D] Galaxy mk1 2,3 / Trajet 2,0 / Grandis 2,4 / 807 2,0
  Podstawowe kryteria zestawienia: - VAN segmentu D - silnik benzynowy o mocy około 150KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2005 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Ford Galaxy mk1 2,3 - 145KM - Hyundai ...
 • mms img91016912
  volkswagen up! - wnętrze
  BMW E30, STW drift, Karowa
  Volkswagen Taigun, SUV, przekrój z boku

Komentarze do hasła

 • UWAGA: żeby dodać komentarz musisz być zalogowany na forum.

  W naszym słowniku jest możliwość dodania zdjęcia przy danym haśle. W związku z tym zwracamy się do was z prośbą o przesyłanie do nas zdjęć na adres info(at)forumsamochodowe.pl które obrazowo opisują dane hasło, a my postaramy się takie zdjęcia umieścić na stronach słownika. (Jedno zdjęcie do hasła, do przesyłanego zdjęcia prosimy dopisać hasło przy którym powinno się ono znaleźć).